Data modyfikacji:

4 filmy o modzie – my już wiemy, jak spędzimy weekend 

Jesteś fanką mody i dodatkowo uwielbiasz kino? W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Ciebie zestawienie 4 filmów o modzie, które koniecznie musisz zobaczyć! Dzięki nim poznasz historię światowej sławy projektantów, dowiesz się co zrobić, aby zawsze wyglądać stylowo, a przy okazji ubawisz do łez. Nie czekaj i sprawdź jakie tytuły są obowiązkowe do obejrzenia w nadchodzący lub trwający już weekend.

Coco Chanel (2009) 

Jeden z pierwszych filmów o modzie jaki miałam okazję obejrzeć. Uwielbiam tytuły, dzięki którym mogę cofnąć się wstecz i nieco posmakować stylu tamtych lat. „Coco Chanel” to historia słynnej projektantki mody pokazana z nieco innej perspektywy. Gabrielle Bonheur Chanel jako mała dziewczynka wychowywana była przez zakonnice. Po wejściu w dorosłe życie próbuje zrobić karierę piosenkarki. Numerem 1 w jej repertuarze staje się utwór „Gdzie jest Coco?”, dzięki któremu uzyskuje swój znany pseudonim. Chanel była jednocześnie żoną i kochanką, która wiedziała jak wykorzystać swój urok osobisty, aby rozwinąć biznes. Początki Coco to projektowanie kapeluszy. Z czasem projektantka lansuje nowy trend wśród kobiet – spodnie, co nie przechodzi w jej środowisku bez echa.

W filmie nie brakuje także kulisów romansu Chanel z Arthurem Capelem. Na uwagę zasługują piękne zdjęcia projektów Coco, które całkowicie oddają klimat epoki i jej ponadczasowy styl. Nie można również pominąć świetnej kreacji tytułowej bohaterki, którą zagrała Audrey Tautou. Aktorka perfekcyjnie odnalazła się w roli i według mnie w bardzo intrygujący sposób oddaje wrażliwość artystki. Jeśli szukasz więc filmu będącego jednocześnie romansem, dramatem i biografią, to śmiało możesz sięgnąć po tę pozcyję.


Diabeł ubiera się u Prady (2006)

Lekki, przewidywalny i bardzo zabawny film, który stał się adaptacją rozchwytywanej na całym świecie książki o tym samym tytule. Główną bohaterką w filmie jest Andrea Sachs zagrana przez Anne Hathaway. Poznajemy ją jako 21-letnią dziennikarkę rozpoczynającą staż w prestiżowym magazynie o modzie „Runway”. Redaktor naczelną magazynu jest Miranda Priestly (Meryl Streep). O jej charakterku i pracy z nią krążą legendy. Niektórzy nazywają ją smoczycą, co wcale nie jest przesadzonym określeniem. Wystarczy jedno słowo naczelnej, aby uznani projektanci padli do jej stóp. Modelki z kolei modlą się o to, aby być w jej magazynie i móc z nią pracować. 

Jak w tym wszystkim odnajdzie się młodziutka Andrea, która zupełnie nie rozumie świata mody? Czy dostosuje się do panujących w nim reguł, a może odejdzie z prestiżowego magazynu i zakończy swoją karierę? Oczywiście, aby się dowiedzieć koniecznie obejrzyj ten film. Książkomaniaczkom polecamy przed seansem przeczytać równie ciekawą powieść.

Projektantka (2015)

To najmłodszy tytuł z naszego zestawienia. Myrtle „Tilly” Dunnage (Kate Winslet) to projektantka, która zrobiła zawrotną karierę w Paryżu. Jak się jednak okazuje jej przeszłość nie była taka cudowna. 25 lat wcześniej Myrtle została wygnana z małego, australijskiego miasteczka, gdzie oskarżono ja o morderstwo. Film łączy w sobie wiele sprzeczności. Do niewielkiej, lokalnej społeczności, która stawia na proste i tradycjonalistyczne życie, przyjeżdża kobieta z wyższych sfer. Niegdyś wyśmiewana, wytykana palcami Myrtle staje się dla tamtejszych kobiet ikoną, a jej suknie chcą nosić wszystkie z nich. Oglądając „Projektantkę”, zadajemy sobie jednak jedno podstawowe pytanie: po co Dunnage wraca do rodzinnego miasta? Che się zemścić, troszczy się o matkę nazywaną przez miejscowych „szaloną Molly” czy marzy o rozliczeniu przeszłości, z którą nie może sobie poradzić?

Film owiewa tajemnica, a piękne zdjęcia dopełniają całości. W końcu nie co dzień możemy zobaczyć na ekranie wytwornie ubrane damy spacerujące po australijskich przedmieściach na tle drewnianych chałup. A na koniec zwiastun, który mnie jakiś czas temu przekonał do obejrzenia filmu:

Pret-a-Porter (1994)

Film z polskim akcentem. Jedną z wybitnych ról zagrała z nim Kasia Figura. „Pret-a-Porter” to odbywające się co roku wielkie wydarzenie modowe. Każdy, kto jest związany z tą branżą chce w nim uczestniczyć. Podczas Pret-a-Porter swoje kolekcje przedstawiają największej sławy projektanci, którzy wyznaczają co roku trendy. Głównym wątkiem w filmie jest jednak kryminalna zagadka.

W butiku Diora w Moskwie Oblomov kupuje dwa takie same krawaty w dość intensywnych kolorach. Jeden z dodatków wędruje do Oliviera de Fontaine, szefa Chambre Syndicate. Do krawatu dołączony jest liścik z prośbą o założenie prezentu i udanie się na lotnisko. Fontaine spotyka na nim Oblomova ubranego w identyczny krawat. Panowie spędzają wspólnie dzień. To miłe, towarzyskie spotkanie zostaje jednak przerwane w momencie kiedy Fontaine umiera od zakrztuszenia się kanapką. Tego samego dnia ginie także Oblomov, rzucając się w nurt Sekwany. Kto zabił? Dlaczego niewinna gra z krawatami zakończyła się tak tragicznie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz oczywiście w filmie.

A Tobie która z powyższych propozycji najbardziej przypadła do gustu? Jeśli jeszcze nie miałaś okazji obejrzeć przynajmniej jednego z wymienionych wyżej tytułów, to w ten weekend nadrób zaległości. Gwarantujemy Ci dawkę różnorodnych emocji!

Autor: Klaudia Borycka