Data publikacji:

Haulalternative. Co to jest? Gratka dla fanek mody i ekologii

Świadome zakupy - to hasło uderza nas coraz częściej. Jak się okazuje, pomóc w tym może haulalternative. To nic innego jak odświeżona wersja hauli zakupowych, które kojarzy większość z was. Tyle że w stylu zero waste. Jeśli więc chcesz kupować świadomie, ekologicznie, a jednocześnie wyglądać modnie, to przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak to zrobić.

Czym jest inicjatywa Haulalternative?

Inicjatywa haulalternative powstała dzięki organizacji Fashion Revolution zajmującej się zachęcaniem konsumentów do świadomych zakupów i stawiania pytania kto zrobił moje ubranie.

Organizacja powstała po słynnej katastrofie w Rana Plaza. W kwietniu 2013 roku zawalił się wielki budynek znajdujący się na jej terenie, w którym pracowało setki tysięcy szwaczek szyjących ubrania do tzw. sieciówek fast fashion (brak przywiązywania uwagi do jakości ubrań, liczy się liczba sprzedanych czy wyprodukowanych ciuchów, a nie ich jakość).

Tragedia miała jeszcze większy wydźwięk ze względu na to, że w budynku, który uległ katastrofie, nielegalnie dobudowywano coraz to wyższe piętra, aby móc zatrudniać jeszcze więcej szwaczek i produkować jeszcze więcej ubrań.

Od tamtego momentu minęło kilka lat, a organizacja Fashion Revolution co roku zachęca do świadomych wyborów jeśli chodzi o modę. W tym roku zaproponowała haulalternative.

Haulalternative to wyzwanie polegające na pokazywaniu w sieci swoich zakupów lub pomysłów na ubrania w stylu zero waste. Przerobiłaś swoją starą bluzkę i teraz wygląda ona ultramodnie? To jest właśnie haulalternative. Znalazłaś w second handzie stylowy ciuch za grosze? To też jest haulalternative.

Haulalternative – jak się przyłączyć? Zasady inicjatywy

Wystarczy, że na Instagramie opublikujesz zdjęcie, filmik lub relację przedstawiające Twój pomysł na alternatywne haule zakupowe i opatrzysz go hashtagiem #haulalternative2019. To jeszcze nie wszystko. Zastanawiasz się jakie działania, zakupy czy pomysły będą haulalternative? Wyróżniamy kilka jego rodzajów:
 • Broken but beautiful – noszenie starych ubrań, z którymi ciężko ci się rozstać, ponieważ wiążą się z jakąś historią. Opowiadanie jej w mediach społecznościowych.
 • Love story – powrót do starych, nienoszonych już ubrań i odkrywanie ich na nowo.
 • Second hand – szukanie modnych perełek w second handach.
 • DIY – czyli wszystko to, co związane z przerabianiem starych ubrań, nadawanie im nowego życia.
 • Ethical – kupowanie ubrań od firm i marek, które szyją i produkują odpowiedzialnie.
 • Fashion fix – kreatywne naprawianie zepsutych ubrań, np. tych dziurawych, poplamionych.
 • Swap – wymiana ubrań między znajomymi. Jeśli tobie się coś nie podoba, to wymień się z przyjaciółką.
 • Slow – kupowanie mniejszej liczby ubrań, ale za to stawianie na ich wysoką jakość.
Według mnie jednym z najlepszych sposobów na odpowiedzialną modę jest DIY oraz Fashion fix. Aktualnie znajdziesz w sieci masę tutoriali dotyczących tego, jak sprawnie i tanim kosztem przerobić swoje ubrania czy nadać im drugie życie.

Poniżej przygotowałam dla ciebie kilka pomysłów na to, jak naprawić zepsute ciuchy lub przerobić na modne te rzeczy, które już ci się znudziły.
 1. Plama na T-shircie, ulubionej bluzce czy spodniach? Wyhaftuj coś na niej! Wystarczy mulina w ulubionym kolorze i wzór ściągnięty z internetu, który za pomocą kalki naniesiesz na ubranie w miejscu pojawienia się plamy.
 2. Podarła ci się koszulka? Obetnij ją! Jeśli popruł się rękaw, to usuń go i zrób top bez ramion. A może dziura na ulubionych spodniach? Zrób z nich szorty.
 3. Jeśli znudził ci się twój stary T-shirt, to zmień go doszywając frędzle czy pompony. Takie dodatki są teraz niezwykle modne i bardzo łatwo wykonasz je sama. Zresztą zerknij na poniższy tutorial i sama zobacz jakie to proste.
Haulalternative nie tylko może pomóc środowisku, ale to przede wszystkim świetna zabawa! Publikując swój post pokazujący odpowiedzialną modę, nie zapomnij o wyjaśnieniu innym zasad haulalternative.

Pamiętaj także o odpowiedzialnych zakupach. Świetnym pomysłem jest kupowanie od marek szyjących swoje ubrania ręcznie, z największą dbałością o każdy szczegół. Zresztą popatrz na poniższe ciuchy i sama się przekonaj, że handmade też może być modny:
Autorka: Klaudia Borycka