Data modyfikacji:

Historie domów mody – Chanel

Autor: Klaudia Borycka

Marki Chanel chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten znany już od wielu lat dom mody nadal jest w czołówce najlepszych światowych marek. Czy wiesz jednak skąd u Gabrielle Chanel pasja do ubrań albo dlaczego swój kultowy zapach oznaczyła numerem 5? Zapraszamy do wpisu, z którego dowiesz się, jak przebiegała historia kultowej marki oraz z czego zasłynęła na całym świecie. Oprócz tego znajdziesz u nas współczesne inspiracje dawnymi projektami samej Coco Chanel. 

Gabrielle Chanel, czyli słynna kabaretowym bywalcom Coco

Gabrielle Chanel urodziła się w 1883 roku we Francji. Niestety mała Gabrielle nie miała łatwego dzieciństwa. Jej matka, która była praczką, zachorowała i zmarła na gruźlicę, a ojciec oddał ją do domu dziecka. Trzeba jednak przyznać, że gdyby nie ten smutny incydent, być może nigdy nie usłyszelibyśmy o Coco, ponieważ to tam nastoletnia wtedy Chanel, nauczyła się szyć. Skąd jednak przydomek Coco? Gdy Gabrielle opuściła sierociniec, to próbowała się z czegoś utrzymać. Zaczęła więc jeszcze więcej szyć, a nawet... śpiewać w pobliskim kabarecie. Jej ulubioną piosenką była ponoć „Qui qu'a Coco” („Kto widział Coco?”) i to stąd to określenie jednej z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku.

Swój pierwszy, własny sklep modowy Chanel otworzyła w 1910 roku. Miejsce nosiło nazwę „Chanel modes”, a Gabrielle sprzedawała tam kapelusze damskie, które własnoręcznie szyła. Te szybko zaczęły się cieszyć powodzeniem nawet wśród arystokratek.

Kultowy zapach z numerem 5

Kilka lat później Gabrielle postanowiła zaprojektować swój pierwszy zapach. Jak sama twierdziła „Kobieta bez zapachu, to kobieta bez przyszłości”. Zaprasza więc do siebie perfumiarza Ernesta Beauxa, który komponuje dla niej nuty zapachowe. Już wtedy ulubioną liczbą Chanel była 5. Gabrielle, nie mogąc więc zdecydować się na jedną konkretną próbkę zapachu, postawiła właśnie na 5 powąchany przez siebie zapach. Od tamtej pory jej numerem 5 pachną kobiety z całego świata.

1926 rok był jednak przełomowy dla światowej mody. To właśnie wtedy za sprawą Coco na stałe zadomowiła się w damskiej garderobie mała czarna. Dziś ten wyznacznik dobrego stylu i klasy kiedyś uznawany był za dość niestosowny. Wszystko to za sprawą tego, że czerń ówcześnie noszono wyłącznie na pogrzeby.

Gabrielle słynęła jednak z licznych kontrowersji. Jedną z nich było np. to, że wprowadziła do mody damskiej spodnie, które wcześniej nosili wyłącznie mężczyźni. Oprócz tego Chanel znacznie skraca długość damskiej sukienki. Nie stawia jednak na długość przed kolano, ponieważ jak sama mówi nie lubi mini.

Z powodu wybuchu II wojny światowej, Chanel zamyka swój dom mody. Jej powrót do tego świata nie okazał się jednak aż taki prosty. Wtedy na rynku istniał już Dior, który zaczął wyznaczać najnowsze trendy. Artystka pokazuje swoją pierwszą kolekcję po długiej przerwie, jednak ta nie zostaje przyjęta z uznaniem. Projektantka nie przejmuje się chłodnymi komentarzami. Na salony z powrotem wynosi ją dopiero tweedowy kostium dla kobiety, który zachwycił nawet Jackie Kennedy.

Gabrielle Chanel zmarła w 1971 roku. Od 1983 roku domem mody Chanel kieruje Karl Lagerfeld, który ma na swoim koncie także liczne sukcesy. Marka założona przez Gabrielle do tej pory wyznacza trendy na nadchodzące sezony. Nie sposób przecież, mówiąc o nich, nie uwzględnić najnowszego pokazu pod kierownictwem Lagerfelda.

Jak wzorować się na projektach Chanel współcześnie?

Sposobów na to jest niezliczona ilość. Jeśli ktoś nie zgadza się z twierdzeniem, że moda wraca, to spróbujemy mu udowodnić, że jest zupełnie inaczej. Przykładem jest tweedowy kostium dla kobiety. Ten bardzo modny w czasach Chanel aktualnie wraca na salony. Szczególnie sama tweedowa marynarka jest chętnie noszona przez wszystkie trendseterki.

Z czym łączyć takie okrycie wierzchnie? Dzisiaj taki żakiet damski jest uznawany za bardzo klasyczny model. Jeśli nie chcesz więc wyglądać zbyt elegancko, to taką marynarkę załóż do ulubionych jeansów z dziurami i t-shirtu. Postaw wtedy na buty na obcasie, które podkreślą elegancję i klasę żakietu damskiego.

Oczywiście mówiąc o Chanele, nie sposób pominąć inspiracji z małą czarną, która jak już wyżej wspomniałam, pojawiła się w damskich szafach właśnie dzięki niej. Pomysłów na małą czarną znajdziecie chyba niezliczoną ilość. Można szaleć z jej materiałem i wybrać, np. modny w tym sezonie aksamit albo postawić na wariację i zakupić model z dekoltem na plecach. Nam jednak najbardziej podobają się poniższe inspiracje:

Chanel to także kapelusze. Jak więc zakładać je współcześnie? Najmodniejszymi modelami są chyba takie z dużym rondem. Kobiety w Polsce lubią nosić je szczególnie jesienią i wiosną. My uważamy, że stylizacje z kapeluszami wyglądają naprawdę świetnie! Taki dodatek dodaje stylu niemal każdej, nawet tej zwyczajnej stylizacji. Zimą także możesz postawić na ten modny dodatek. Koniecznie wtedy załóż go jednak do płaszcza przewiązywanego w talii i modnych tego sezonu kozaków za kolano. Efekt WOW gwarantowany!

A jak Ty oceniasz dom mody Chanel? Podobają Ci się ich najnowsze kolekcje? A może czerpiesz na co dzień inspiracje z wcześniejszych lat marki?