Data publikacji:

Jak dobrać biustonosz? 3 podstawowe zasady

Autor: Kamila Zalinska-Wozny

Czy wiesz, że źle dobrany biustonosz może powodować ból kręgosłupa, pleców oraz ramion? Niedopasowany stanik nie dość, że nie wygląda dobrze, to jeszcze jest niewygodny i może przyczyniać się do występowania różnych dolegliwości. Przekonaj się zatem, jak prawidłowo dobrać biustonosz, dzięki któremu nie tylko efektownie wyeksponujesz biust, ale też będziesz czuć się świetnie.

W jego sprawie zdania są podzielone – niektóre kobiety uważają, ze to zbędna część garderoby, inne z kolei nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez uprzedniego założenia biustonosza. Niezależnie od tego, do którego stronnictwa należysz, jedno musisz przyznać – biustonosz musi być dobrany we właściwy sposób. Żadna inna część garderoby nie bywa bowiem tak dokuczliwa, jak za ciasny stanik. Jeśli wciąż masz problem z odpowiednim doborem biustonosza, przekonaj się jak zrobić to właściwie.

Określ rozmiar

Dobór właściwego rozmiaru biustonosza zacznij od pomiarów. Rozmiar biustonoszy jest bowiem określany za pomocą dwóch symboli – cyfry, która określa obwód pod biustem oraz litery, która wyraża wielkość miseczki. Zatem do wykonania pomiarów niezbędna ci będzie miarka krawiecka. Na początek zmierz obwód klatki piersiowej bezpośrednio pod biustem.

Kolejnym krokiem jest określenie rozmiaru miseczki. Miarkę należy przyłożyć w najszerszym miejscu piersi. Postaraj się, aby miarka przebiegała równolegle, co pozwoli uniknąć zafałszowania wyniku. Aby ułatwić sobie pomiary, możesz wykonać je w biustonoszu. Pamiętaj jednak, aby nie spłaszczał on biustu i miał miękkie i elastyczne miseczki.

Uzyskane pomiary sprawdź w tabeli. Pamiętaj jednak, że chociaż większość producentów bielizny damskiej uwzględnia ustandaryzowane rozmiary, w przypadku niektórych mogą być stosowane własne rozmiarówki.

Przeczytaj też: 7 modowych grzechów głównych

Dobierz krój

Z pewnością wiesz doskonale, że istnieją różne kroje biustonoszy. To bogactwo krojów nie jest bynajmniej podyktowane jedynie walorami estetycznymi. Za pomocą biustonosza możesz przecież modelować kształt a nawet rozmiar swoich piersi. Oto najpopularniejsze rodzaje biustonoszy:

Pełny – to stanik o dużych miseczkach, które zasłaniają praktycznie całe piersi. Zdecydowanie nie nadaje się on do wydekoltowanych bluzek, ponieważ w takim wypadku część twojej bielizny pozostawałaby na widoku. Pełne biustonosze są polecane przede wszystkim paniom, które natura obdarzyła pokaźnym biustem. Stanik tego typu utrzymuje piersi w stabilnej pozycji i zapewnia wygodę.

Niskozabudowany – nazywany też półmiseczkami – staniki o takim kroju odsłaniają górną cześć piersi powyżej brodawek. Dlatego właśnie sprawdzą się dobrze, jako bielizna damska pod wydekoltowane bluzki. Największą zaletą półmiseczek jest to, że kształtują one biust i delikatnie go podnoszą. Uzyskany efekt jest jednak bardziej naturalny, niż w przypadku stanika typu push-up. Tego typu bielizna sprawdza się dobrze w przypadku niewielkich i średnich biustów.

Bardotki to staniki do zadań specjalnych. Nie dość, że ich górna część jest na tyle obniżona, aby można było swobodnie nosić naprawdę głębokie dekolty, to jeszcze często mają odpinane ramiączka. Bardotki dobrze kształtują biust i zazwyczaj występują w wersji usztywnianej, a poleca się je właścicielkom mniejszych i średnich biustów.

Typ plunge to krój o najniżej osadzonym mostku, czyli miejscu, w którym stykają się miseczki. Dzięki temu właśnie świetnie sprawdza się przy głębokich dekoltach, ponieważ dodatkowo znacznie unosi piersi. To tak naprawdę uniwersalny typ biustonosza, który sprawdzi się dobrze, niezależnie od rozmiaru biustu.

Push-up – to biustonosze, które pomagają skutecznie rozprawić się z problemy niewielkiego biustu. Usztywniane miseczki wypełnione specjalnymi wkładkami znacznie unoszą biust oraz nadają piersiom pełniejszy kształt. Biustonosze typu push-up są polecane przede wszystkim tym paniom, które mają małe piersi.

Balkonetki – to staniki, które sytuują się gdzieś pomiędzy nisko zabudowanymi i pełnymi biustonoszami. Jest to zdecydowanie uniwersalna bielizna, na którą może pozwolić sobie każda z nas.

Przeczytaj też: 7 torebek, które powinna mieć każda kobieta

Wybierz rodzaj miseczki

Krój biustonoszy oraz ich rozmiar to jednak nie wszystko. Gdy znasz już swój rozmiar biustonosza oraz wiesz, jakie kroje masz do dyspozycji, przyszedł czas na rodzaj miseczki. Przede wszystkim należy wyróżnić miseczki usztywniane oraz miękkie. W pierwszym przypadku miseczki biustonosza są uzupełnione o sztywne wypełnienie, co zapewnia lepsze podtrzymanie i modelowanie piersi.

Z kolei miękkie miseczki są zazwyczaj wyposażone w fiszbiny, czyli specjalną konstrukcję podtrzymującą i zbierającą biust (fiszbiny występują jednak również w parze z usztywnianymi miseczkami). Biustonosze o miseczkach tego typu gorzej kształtują biust, dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku pań, które nie chcą w żaden sposób korygować kształtu swoich piersi. W sprzedaży znajdziesz też bieliznę damską, która jest kombinacją tych dwóch typów miseczek, czyli częściowo usztywniany biustonosz.

Jak widzisz, niewiele trzeba, aby dobrać odpowiedni biustonosz. A dopasowana bielizna to podstawa udanej stylizacji. Pamiętaj też, że stanik nie powinien pozostawiać śladów ucisku na ciele, a miseczki musza dobrze zbierać piersi, aby znajdowały się w komfortowej pozycji.