Data publikacji:

Jak zrobić idealne zdjęcie na Instagram? Poznaj sekrety flat lay!

Autor: Kamila Zalinska-Wozny

Chcesz pochwalić się nową sukienką, pokazać światu najnowszą parę szpilek lub zaprezentować swoją kolekcję kolorowej biżuterii? Zrób flat lay! Zdjęcia z lotu ptaka to najgorętszy trend w fotografii mobilnej. Przekonaj się zatem, jak w łatwy sposób wykonać zdjęcie, które podbije media społecznościowe.

Kojarzysz je na pewno z Facebooka i Instagrama - zdjęcia różnych przedmiotów np. kosmetyków, ubrań czy dekoracji, wykonane z góry. To właśnie flat lay, czyli fotografie z lotu ptaka. To zdecydowanie najpopularniejszy trend w fotografii mobilnej, z którego chętnie korzystają blogerzy kulinarni, lifesylowi czy modowi. Jeśli więc chcesz, aby pod twoimi zdjęciami w mediach społecznościowych pojawiało się coraz więcej serduszek, poznaj sekrety idealnego flat lay.

Tło

To może być zwykły drewniany stół, ładna pościel czy marmurkowy blat stolika kawowego. Tło w flat lay to podstawa. Ale bez obaw – jeśli nie masz w domu ani ładnego stołu, a twoja pościel nie należy do szczególnie fotogenicznych, możesz zdać się na arkusze papieru. Kolorowe tła w kontrastowych barwach to trend, który króluje w fotografii studyjnej, a i ci, którzy fotografują telefonami, równie chętnie sięgają po ten trik. Zadbaj więc o ciekawe tło dla zdjęcia. Może ono korespondować z tematyką fotografii lub być zupełnie od niej niezależne. Ważne jest jednak, aby tło było estetyczne i w miarę stonowane tak, aby to nie ono wysuwało się na pierwszy plan.

Kompozycja, czyli baw się aranżacją

Tu zaczyna się właściwa część całej zabawy. Kompozycja jest w przypadku flat lay najważniejsza. Fotografujesz nowe szpilki? Dodaj do kompozycji ciekawy naszyjnik i sukienkę. Chcesz pochwalić się na Instagramie swoim popisowym daniem? Obok talerza ułóż kilka składników służących do jego wykonania, rozsyp mąkę i napisz w niej palcem nazwę dania lub życzenia smacznego.

Kompozycja zdjęcia jest kluczowa dla udanego flat lay. Dobieraj elementy, które znajdą się w kadrze na zasadzie kontekstu – twoja sukienka w stylu retro będzie idealnie pasować do klimatycznego kapelusza, aparatu vintage oraz długiego sznura korali. Z kolei nową torebkę sfotografuj w otoczeniu wszystkich tych przedmiotów, które zazwyczaj nosimy ze sobą. Do tego dodaj świeże kwiaty, kubek z parującą herbatą lub smakowite ciastko, a twoje zdjęcie na pewno będzie wyglądać świetnie.

Warto też poznać kilka zasad kompozycji, jakie rządzą fotografią, czyli zasadę trójpodziału. Jeśli nie wiesz, jak zrobić dobre zdjęcie telefonem, włącz w aparacie funkcję linii pomocniczych. Zobaczysz wtedy podgląd zdjęcia podzielony na 9 równych części za pomocą dwóch pionowych i dwóch poziomych linii. Miejsca, w których przecinają się linie to tzw. mocne punkty w fotografii. Staraj się kadrować tak, aby istotne elementy fotografii znajdowały się właśnie w tych miejscach.

Fotograficzna gimnastyka, czyli łap perspektywę

Jak już wiesz, flat lay to zdjęcia wykonane z lotu ptaka. Aby osiągnąć taką perspektywę nie masz innego wyjścia, jak wznieść się na wyżyny. Jeśli twój plan zdjęciowy znajduje się na blacie stołu, wejdź na krzesło lub na sam stół (wiem, że brzmi to odrobinę niepoważnie, ale wierz mi, że to działa). Dla ułatwienia, jeśli kombinujesz z tłem np. przy pomocy wspomnianych już arkuszy papieru, ułóż całą kompozycję na podłodze. W ten sposób unikniesz karkołomnej wspinaczki i złapiesz odpowiednią perspektywę.

Światło, kamera, akcja

Światło to kolejny składnik udanego zdjęcia. Niezależnie od tego, czy robisz selfie, zdjęcie flat lay czy fotografujesz krajobraz – jak zrobić dobre zdjęcie, przy kiepskim świetle? To już wyższa szkoła jazdy. My skupmy się na świetle zastanym, czyli dziennym, bo nim również możesz sterować. Przede wszystkim zadbaj o to, ze by światło było miękkie, czyli nie oświetlało ostro twojego planu zdjęciowego. Możesz np. przesłonić okno firanką tak, aby materiał nieco ograniczył dopływ światła.

Warto też zadbać o to, aby oświetlenie było równomierne, czyli padało z podobną intensywnością na plan zdjęciowy z różnych stron. Jak to zrobić? Najlepiej zaopatrzyć się w blendę, czyli płachtę odbijającą światło, ale jeśli nie jesteś naprawdę wkręcona w fotografię, będzie to tylko zbędny wydatek. Spróbuj więc wykorzystać np. kawałek białego materiału czy nawet kartkę sztywnego papieru czyli coś, co odbije światło dzienne i dodatkowo oświetli twój plan zdjęciowy.

Metoda prób i błędów

Wiadomo – nie od razu Rzym zbudowano. Nawet na profesjonalnych sesjach fotograficznych pierwsze zdjęcie trafiają do kosza. Zanim złapiesz najlepsze światło, ustawienie fotografowanych przedmiotów oraz wczujesz się w fotograficzne flow, musi minąć chwila. Baw się zatem swoją kompozycją flat lay, szukaj idealnego kadru, zmieniaj ustawienia poszczególnych elementów i kombinuj – to ma być przede wszystkim dobra zabawa.

Edytuj!

Nie ma się co oszukiwać – w dzisiejszych czasach nie sposób niemal trafić na zdjęcia, które nie zostałyby chociaż w najmniejszym stopniu poddane obróbce graficznej. Nie obawiaj się zatem edycji własnych zdjęć. Obrób je za pomocą edytora w swoim telefonie lub narzędzi, jakie daje Instagram. Już samo przykadrowanie, wyostrzenie czy zmiana nasycenia barw mogą przynieść dużo dobrego twoim zdjęciom. A na koniec – kliknij opublikuj.