Data publikacji:

W pułapce trendów - jak nie zostać fashion victim?

Autor: Kamila Zalinska-Wozny

Moda damska wiedzie na manowce. Nieumiejętne poruszanie się w gąszczu trendów może skutkować frustracją lub co gorsza, niechlubnym mianem fashion victim. Na szczęście możesz łatwo uchronić się przed staniem się ofiarą mody. Przekonaj się więc, jak nie dać się złapać w pułapkę aktualnych trendów.

Zabawa modą to ciągłe balansowanie na cienkiej granicy, jaka dzieli najnowsze trendy od przerysowanych stylizacji. Bo czasem wystarczy niewielka przesada, aby świetnie zapowiadający się look, zmienił się w totalną katastrofę. A stąd już prosta doga do bycia ofiarą mody, szerzej znaną jako fashion victim. Kto to taki? Ofiara mody to osoba, która zbyt dosłownie bierze sobie aktualne trendy i w ciemno za nimi podąża. Jak nie trudno się domyślić, efekt tej pogoni za modą nie należy do udanych. Jeśli chcesz się ustrzec przed tym niechlubnym mianem, przekonaj się jak podążać za trendami i czerpać z nich to, co najlepsze.

Znajdź swój styl

Nie ma lepszej recepty na to, żeby nie dać zamydlić sobie oczu aktualnymi trendami. Posiadanie własnego stylu pozwoli ci na wybiórcze czerpanie ciekawych dodatków i ubrań z sezonowych zmian, jakie serwuje nam moda damska. Dzięki temu będziesz mogła łatwo poruszać się w zawiłym świecie mody, a twoje ścieżki zawsze będą wiodły do udanych stylizacji.

Jak znaleźć swój własny styl? Przede wszystkim zastanów się w jakich ubraniach dobrze się czujesz i najlepiej wyglądasz. Ponadto szukaj inspiracji i podglądaj, jak ubierają się inne dziewczyny. Więcej na ten temat przeczytasz tu – Jak znaleźć swój własny styl?

Bądź krytyczna

Znana celebrytka ubrała spodnie damskie z najnowszej kolekcji słynnego projektanta i wzbudziła tym spore zamieszanie w świecie mody? Albo popularna blogerka postawiła na sukienki o specyficznym kroju, jakie ostatnio lansują projektanci? I co z tego? Inspiracje inspiracjami, ale w modowym gąszczu trendów trzeba być również bardzo krytycznym. Bo o ile coś może wyglądać świetnie jako stylizacja skomponowana jedynie na potrzeby sesji zdjęciowej, o tyle w starciu z codziennym życiem może być zupełnym niewypałem.

Do trendów warto podchodzić krytycznie np. poprzez oddzielanie ich od kontekstu. Zobaczyłaś Gigi Hadid w nowej kampanii ubraną w sukienkę, na którą normalnie nie zwróciłabyś uwagi? Zastanów się, co właściwie przykuwa twój wzrok? Ładnie skomponowany obrazek z piękną modelką, czy sama stylizacja? Popularne blogerki i influencerki występujące w kampaniach reklamowych często rzucają swój własny urok na reklamowane ubrania. Efekt? Chcąc wyglądać jak znana dziewczyna z Instagarama kupujesz sukienkę lub spodnie damskie, które nie dość, że do ciebie nie pasują, to jeszcze są zupełnie nieadekwatne do twojego stylu życia.

Unikaj impulsywnych zakupów

To w zasadzie ściśle łączy się z poprzednim akapitem. Ofiarą mody można stać się bardzo łatwo właśnie dzięki impulsywnym zakupom. Bo wyobraź sobie – idziesz na wesele i szukasz dla siebie sukienki. Nagle będąc w dobrym nastroju na wystawie sklepowej widzisz łososiowo-różową sukienkę z piórami, która wydaje ci się zabawna i ciekawa. A po kilku tygodniach oglądając zdjęcia z wesela orientujesz się, że w kreacji kupionej pod wpływem impulsu wyglądałaś jak flaming.

Chwilowe zauroczenie bywa złym doradcą jeśli chodzi o modę damską. Bo o ile, gdy zauroczenie nowo poznanym facetem szybko minie i możesz łatwo wyplątać się z relacji, o tyle jeśli kupiłaś sukienkę czy spodnie damskie i po pierwszym noszeniu uznasz, że to kiepski zakup, jesteś w kropce.

Dobrym rozwiązaniem jest kompletowanie swojej garderoby w oparciu o plan działania. Skomponuj listę potrzebnych ci rzeczy i systematycznie ją realizuj podczas kolejnych zakupów. W ten sposób łatwiej unikniesz ryzyka, że w twojej szafie będzie wisieć kilka lub kilkanaście szałowych sukienek, które nijak się mają do twojego stylu, a na wieszakach próżno będziesz szukać eleganckich spodni czy bluzki.

Kombinuj z dodatkami

To prosty i efektowny sposób na romans z bieżącymi trendami. Dodatki i akcesoria zgodne z tym, co prezentują projektanci na pokazach mody, pozwolą ci podążać za tym, co w modowej trawie piszczy, pozostając jednocześnie wierną własnemu stylowi. Bo ofiarą mody na pewno nie staniesz się wtedy, gdy ciekawe dodatki i akcesoria będą stanowiły uzupełnienie twojej ponadczasowej stylizacji opartej o nieśmiertelną klasykę.

Bądź świadoma swojej figury

Nic tak nie psuje nawet pozornie udanego looku, jak ubrania niedopasowane do figury. I nie chodzi tu nawet o rozmiarówki, chociaż to również jest wielkim modowym grzechem. Niestety, niewiele z nas może poszczycić się figurami modelek z wybiegów, a tylko one wyglądają dobrze w większości ubrań. Jeśli nie chcesz stać się ofiarą mody, musisz być świadoma tego, w jakich ubraniach prezentujesz się dobrze. Niektóre kroje mogą przecież świetnie podkreślić atuty nawet niedoskonałej sylwetki, inne z kolei uwidocznią wszystko to, co chciałabyś ukryć.

Jak widzisz z modą damską należy się obchodzić umiejętnie. Jeśli jednak będziesz stosować się do powyższych wskazówek, wyciągniesz z trendów to co najlepsze i będziesz wyglądać olśniewająco.