Data publikacji:

Sposoby na zmechacony sweter

Zmechacone swetry pokryte są nieestetycznymi kuleczkami oraz kłaczkami. Mogą wyglądać na schodzone i znacznie starsze niż są w rzeczywistości. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Jak naprawić zmechacony sweter? Sprawdź w artykule!

zmechacony sweter

Zmechacony sweter – przyczyny

Mechacenie się swetra to proces, którego nie da się uniknąć. Prędzej czy później każdy kardigan zaczyna pokrywać się nieestetycznymi kłaczkami i małymi kuleczkami, jednak najszybciej dzieje się to w przypadku tkanin gorszej jakości. Poza tym swetry mechacą się również od nadmiernego tarcia. Częściej kłaczki powstają zimą, gdy nakładamy na siebie więcej warstw ubrań, które trą o siebie. Mechaceniu sprzyja również pranie odzieży w pralce na zbyt wysokich obrotach i intensywne wirowanie.

Aby wełniane czy akrylowe ubrania na dłużej zachowały piękny wygląd:

  • pierz je w niskiej temperaturze w trybie delikatnym lub ręcznie
  • zrezygnuj z intensywnego wirowania.

Warto również poznać skuteczne sposoby na to, jak naprawić zmechacony sweter. Przedstawiamy je poniżej!

Jak naprawić zmechacony sweter? Golarka do ubrań

Najlepszym i najprostszym sposobem na oczyszczenie zmechaconego swetra jest użycie golarki do ubrań. Urządzenie składa się zwykle z okrągłej głowicy z obracającymi się ostrzami oraz pojemniczka, do którego spadają kłaczki. Może być zasilane na baterie lub podłączane do prądu za pomocą kabla. Golarkę włącza się, a następnie delikatnie przesuwa po powierzchni zmechaconej odzieży. Po zakończonym czyszczeniu wystarczy opróżnić pojemnik z kłaczków… i gotowe!

Jak oczyścić zmechacony sweter? Golarka jednorazowa

Jeśli nie chcesz kupować specjalnej golarki do ubrań, możesz spróbować oczyścić zmechacony sweter jednorazową maszynką do golenia. Najlepiej, aby nie miała ona nawilżanego paska – w tym przypadku może jedynie zaszkodzić. Dobrze, żeby nie była ani maksymalnie ostra (by nie zniszczyła swetra), ani zbyt tępa (bo po prostu nie zadziała). Niestety metoda ta może nie zdać egzaminu, jeśli chcesz oczyścić bardzo dużą powierzchnię swetra. W takiej sytuacji może być konieczne użycie nawet kilku maszynek.

Przeczytaj także: Ciepły sweter damski - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak naprawić zmechacony sweter? Pumeks

Zmechacony sweter można naprawić również za pomocą pumeksu. To metoda nieco bezpieczniejsza niż użycie jednorazowej maszynki do golenia. Jak ją zastosować? Pumeks włóż do cienkiej skarpetki, aby zabezpieczyć sweter przed zniszczeniem. Następnie połóż ubranie na płasko (np. na stole) i delikatnie ścieraj kuleczki z odzieży. Co jakiś czas otrzepuj sweter z zebranych kłaczków i kontynuuj ścieranie do czasu, aż uzyskasz pożądany efekt.

Jak oczyścić zmechacony sweter? Mocna taśma klejąca

Lekko zmechacony sweter można spróbować oczyścić za pomocą taśmy klejącej. Na pewno nie sprawdzi się przezroczysta taśma do klejenia papieru, jednak gruba, mocna taśma powinna zdać egzamin. Jak zastosować ten sposób? Szerokie pasy taśmy naklejaj na sweter, a następnie zrywaj energicznym ruchem. Kuleczki i kłaczki powinny zostać na taśmie, dzięki czemu ubranie będzie oczyszczone. Warto wypróbować ten sposób, zwłaszcza że jest naprawdę tani.

Jak naprawić zmechacony sweter? Rolka do ubrań

Ostatnim naszym sposobem na naprawienie zmechaconego swetra jest użycie rolki do ubrań. Ta metoda sprawdzi się w przypadku lekkich zmechaceń i drobnych kłaczków – rolka nie poradzi sobie z mocno sfatygowanymi ubraniami. Rolki do czyszczenia ubrań pokryte są specjalnym klejem. Należy trzymać je za rączkę i przesuwać po swetrze, a do kleju przyczepią się drobne kłaczki. Następnie wystarczy zerwać zużyty kawałek klejącego papieru i gotowe! To prosty i wygodny sposób na odświeżenie swetra.