Data modyfikacji:

Sposoby na zmechacony sweter

Zmechacone swetry pokryte są nieestetycznymi kuleczkami oraz kłaczkami. Mogą wyglądać na schodzone i znacznie starsze niż są w rzeczywistości. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Jak naprawić zmechacony sweter? Sprawdź w artykule!
sposoby na zmechacony sweter

Jak wyczyścić zmechacony sweter? Użyj gąbki do mycia naczyń

To jedna z kolejnych skutecznych domowych metod, która powinna pomóc rozprawić się ze zmechaceniami na swetrze. Aby usunąć zmechacenia, należy wykorzystać do tego gąbkę do mycia naczyń z chropowatą, ostrą stroną – większość gąbek ma ją od spodu. Teraz delikatnie przecieraj sweter gąbką, a zmechacenia powinny się usuwać. Warto dodać, że ta metoda działa tylko wtedy, jeśli użyjesz gąbki suchej, a dodatkowo powinna być to świeża, nieużywana wcześniej gąbka. Ta metoda najlepiej sprawdzi się przy swetrach z niewielkimi zmechaceniami.

Jak wyczyścić zmechacony sweter? Wyprasuj go

Z reguły swetrów nie powinno się prasować. A jeśli już to robimy, to najlepiej po lewej stronie, aby nie zniszczyć ubrania. Jeśli jednak chcesz sprawić, aby zmechacenia były mniej widoczne, to delikatnie wyprasuj sweter letnim żelazkiem. Ta metoda nie usuwa zmechaceń, ale sprawdza się na „szybko”, kiedy musisz wyjść, a ulubiony sweter wyciągasz z pralki właśnie ze zmechaceniami. Wówczas zanim użyjesz jednego z naszych sposobów, najpierw możesz zmechacenia wyprasować. Będą mniej widoczne.

Jak wyczyścić zmechacony sweter? Użyj wałków do włosów

Mowa o wałkach z rzepami. Takie wałki należy kilka razy przeturlać po zmechaceniach, a rzep powinien je oderwać. Używając tej metody, sięgaj po wałki czyste i najlepiej takie, których później nie będziesz używać. Do wyczyszczenia jednego swetra jeden wałek to zdecydowanie za mało. Najlepiej mieć ich kilka. A jeśli chcesz z tej metody korzystać kilka razy, to najlepiej wymień wałki na nowe.

Czy papier ścierny działa na zmechacony sweter?

W sieci możesz znaleźć wiele sposobów czyszczenia zmechaconego swetra. Ale nie wszystkie z nich będą skuteczne, a przy okazji mogą być nawet niebezpieczne. Jednym z takich sposobów jest użycie papieru ściernego. Nie radzimy stosowania tej metody! Pocieranie delikatnego swetra papierem ściernym może doszczętnie go zniszczyć. Taki sweter będzie już później nie do odratowania. Zwłaszcza jeśli mówimy o cienkich sweterkach, np. z jedwabiem.

Masz zmechacony sweter? Zastosuj odpowiedni płyn

Czy wiesz, że zmechacenia mogą pojawić się na swetrze wtedy, kiedy nieodpowiednio go pierzesz? I czy wiesz, że na rynku znajdziesz specjalne płyny, które mają takim zmechaceniom zapobiegać? Mowa o płynach do płukania. Takie płyny mają nie tylko zmechaceniom zapobiegać, ale także zmniejszać ich widoczność. Metoda zdecydowanie warta przetestowania.

Jak wyczyścić zmechacony sweter? Użyj grzebienia do zmechaceń

Nie mówimy o klasycznym grzebieniu do włosów. W sklepach znajdziesz specjalnie grzebienie zaprojektowane do tego, aby usuwać zmechacenia. Co więcej, niektóre z takich grzebieni są dedykowane konkretnym materiałom, np. grzebienie wyłącznie do kaszmiru. Grzebień ten to taka golarka, ale ręczna. To idealne rozwiązanie w podróży. Taki grzebień nie zajmuje wiele miejsca, więc zawsze możesz mieć go przy sobie.

Zmechacony sweter – jak uniknąć mechacenia się ubrań? Przede wszystkim zapobiegaj

Kluczem, aby zapobiec zmechaceniom, jest odpowiednia pielęgnacja swetrów. Do prania zawsze wywracaj je na lewą stronę. Jeśli masz możliwość, pierz delikatne swetry ręcznie w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni. Patrz też na zalecenia na metkach. Jeśli sweter możesz prać w pralce, to nie przekraczaj 40 stopni. Ogranicz też wirowanie do minimalnych obrotów. Po wyjęciu z pralki, nie susz swetrów na grzejniku. Po sezonie swetry przechowuj w plastikowym opakowaniu. Jeśli wszystkie swetry będziesz trzymać razem, to w wyniku pocierania materiałów o siebie, mogą się zmechacić.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.