Data publikacji:

Pielęgnacja twarzy zimą. Jaki krem do twarzy na mróz?

Zima to wyjątkowo wymagająca pora roku dla skóry twarzy. Ujemne temperatury, zimny wiatr, opady śniegu, a także przesuszone powietrze w pomieszczeniach to niezbyt przyjazne warunki dla kondycji twarzy. Kluczem do poprawienia wyglądu cery może być jej odpowiednia pielęgnacja. W poniższym artykule skupimy się przede wszystkim na kremie do twarzy na mróz. Jaki wybrać i dlaczego? Jakich składników szukać? Czego unikać w zimowej pielęgnacji? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
Winter portrait of young woman looking at camera with snowflakes on face

Krem do twarzy na mróz – jakich składników szukać?

Krem do twarzy na mróz przede wszystkim powinien być tłusty lub półtłusty. Taki kosmetyk będzie w stanie utworzyć na powierzchni skóry ochronną warstwę, która zabezpieczy cerę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. mroźnym wiatrem i silnym mrozem.
Krem do twarzy na mróz powinien być bogaty w emolienty, substancje, które są w stanie utrzymać wodę w skórze, oraz składniki łagodzące, które zmniejszą istniejące podrażnienia i zapobiegną powstawaniu nowych.
Do emolientów możemy zaliczyć m.in.:
  • masło shea – doskonale natłuszcza i nawilża skórę, tworząc ochronną barierę przed zimnem;
  • olej z awokado – bogaty w witaminy i kwasy tłuszczowe, wspomaga regenerację skóry i utrzymuje jej elastyczność.
  • Do substancji utrzymujących wodę w skórze możemy zaliczyć m.in.:
  • ceramidy – wzmacniają barierę lipidową skóry, chroniąc ją przed utratą wilgoci i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;
  • kwasy tłuszczowe – niezbędne do utrzymania zdrowej bariery skórnej, chronią przed przesuszeniem i wspierają regenerację naskórka w niskich temperaturach;
  • kwas hialuronowy – silnie nawilża skórę, zapobiegając jej przesuszeniu i pękaniu na mrozie.
  • Do składników łagodzących możemy zaliczyć m.in.:
  • alantoinę – działa kojąco i przeciwzapalnie, wspomaga regenerację skóry;
  • D-panthenol – działa kojąco i regenerująco, łagodzi podrażnienia spowodowane zimnem.
  • Jak chronić skórę przed mrozem? Sposoby na suchą skórę twarzy zimą

    Dobry krem do twarzy na mróz to nie wszystko. Żeby maksymalnie wykorzystać jego potencjał, równie ważne są inne elementy pielęgnacji twarzy. O czym jeszcze zatem warto pamiętać?
    Nie używaj zbyt gorącej wody do mycia twarzy. Gorąca woda może uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry, prowadząc do jej wysuszenia. Stosuj letnią lub ciepłą wodę podczas mycia, aby uniknąć nadmiernego odparowywania wilgoci z powierzchni skóry. Pamiętaj również o dokładnym osuszeniu skóry po umyciu twarzy. Unikaj wyjścia na zewnątrz tuż po tej czynności, ponieważ wilgoć na skórze może szybko zamrozić się na mrozie, a to może prowadzić do podrażnień.
    Polecamy: Krem do twarzy dla kobiet 40+https://kraina-stylu.pl/krem-do-twarzy-40
    Oprócz kremu do twarzy na mróz nie zapomnij także o kremie przeciwsłonecznym, najlepiej z SPF 50, jeśli twój kosmetyk ochronny nie ma filtra UV. W okresie zimowym skóra nadal jest narażona na szkodliwe promieniowanie UV, które przyspiesza starzenie się skóry i może prowadzić do raka skóry.

    Krem do twarzy na zimę – czego unikać?

    Wybierając krem do twarzy na zimę, unikaj składników, które mogą przyczynić się do przesuszenia lub podrażnienia skóry w trudnych warunkach atmosferycznych. Przede wszystkim zrezygnuj z kosmetyków zawierających dużą ilość wody w swojej formule, ponieważ w niskich temperaturach woda na powierzchni skóry może zamarzać i prowadzić do mikrouszkodzeń oraz podrażnień. Zimą nie sprawdzą się również kosmetyki ze składnikami o podobnych właściwościach, jak np. żele na bazie wody, ponieważ nie zapewnią one wystarczającej ochrony i nawilżenia w mroźnych warunkach.

    Krem do twarzy na mróz – nasze propozycje

    Ziaja krem barierowy na zimę SPF 30 na dzień – 50 ml

    Ziaja barierowy krem do twarzy na zimę SPF 30 to odżywczy, półtłusty krem z woskami i substancjami tłuszczowymi, który chroni skórę przed odwodnieniem i pękaniem naczynek krwionośnych. Idealny dla osób aktywnych, świetnie sprawdza się podczas sportów zimowych. Zawiera roślinną lanolinę i witaminę E oraz tworzy barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Krem zawiera również mineralny tlenek cynku i ekologiczne filtry.

    FlosLek Winter Care, krem ochronny do twarzy SPF 50+ w sztyfcie

    FlosLek Winter Care to krem ochronny do twarzy w formie sztyftu. Jego wodoodporna formuła zapewnia długotrwałą ochronę, a brak wody w składzie sprawia, że jest idealny na mroźne dni. Krem może być stosowany pod makijaż, co czyni go wszechstronnym produktem do codziennej pielęgnacji. Zawiera SPF 50+, który skutecznie chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.

    Iwostin Hydro Sensitia, krem ochronny z lipidami na zimę z SPF 20

    Iwostin Hydro Sensitia to krem ochronny na zimę, który skutecznie przeciwdziała podrażnieniom skóry i łagodzi już istniejące. Jego formuła natłuszcza skórę i zapewnia odpowiednie nawilżenie, jednocześnie odbudowując warstwę lipidową. Zawartość witaminy E oraz oleju macadamia sprawia, że krem regeneruje i wygładza skórę. Produkt zabezpiecza również skórę przed promieniowaniem UV dzięki SPF 20.

    Miya myWonderbalm Call Me Later, krem regenerująco-odżywczy z masłem shea

    Miya myWonderbalm Call Me Later to krem regenerująco-odżywczy, który zawiera masło shea regenerujące i odżywiające skórę. Olejek jojoba w jego składzie wygładza, a olejek sojowy zapewnia nawilżenie. Produkt wzbogacony jest także o prowitaminę B5 i witaminę E, które dodatkowo odżywiają i wygładzają skórę.
    Krem chroni skórę przed wysuszeniem i łagodzi podrażnienia. Jego lekka formuła szybko się wchłania, pozostawiając skórę elastyczną i gładką. Produkt nadaje się do stosowania pod makijaż.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus