Data modyfikacji:

Jak chodzić na wysokich obcasach?

Victoria Beckham powiedziała kiedyś, że w butach na płaskiej podeszwie nie potrafi się skupić. Z kolei Christian Louboutin zwrócił uwagę, że wysokie obcasy zmieniają całą mowę ciała kobiety. I trzeba przyznać, że coś w tym jest. Jednak poruszanie się na wysokich obcasach wcale nie jest takie łatwe. Jak chodzić na wysokich obcasach i czuć się dobrze?

Mają zagorzałe grono przeciwników, ale hołduje im równie duża grupa oddanych wielbicieli. I chociaż wielu się na nie zżyma, to trzeba przyznać, że klasyczne szpilki są nieodłącznym elementem damskiej garderoby. W wysokich obcasach można jednak poruszać się w komfortowy sposób. Wystarczy odpowiednio dobrać buty i zastosować kilka sprawdzonych trików. Jak chodzić w szpilkach? Poniżej znajdziesz garść wskazówek.

Jak chodzić w szpilkach? Dobierz wysokość obcasa

To pułapka, w którą często wpadają dziewczyny zaczynające swoją przygodę z wysokimi obcasami. Pamiętaj, że nie ma się co porywać z motyką na słońce i warto zaczynać od niższych lotów. Jeśli zazwyczaj śmigasz w płaskich butach, nie porywaj się na szpilki o obcasie liczącym kilkanaście centymetrów. Taka przesiadka z płaskiego obuwia na bardzo wysokie, raczej zakończy się katastrofą – skręconą kostkę czy bolące palce masz prawie jak w banku. Kilka centymetrów mniej zrobi naprawdę duża różnicę.

Zanim wybierzesz buty – zmierz swoją stopę

Czy dotychczas poszukując nowych butów, sprawdzałaś jedynie ich długość? A co z szerokością? Wszak ten wymiar również ma szalenie duży wpływ na komfort noszenia obuwia, a zwłaszcza wysokich obcasów. Jak chodzić w szpilkach? Odpowiedź jest prosta – dobierz właściwy rozmiar zarówno pod względem długości, jak i szerokości. Niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają buty na stopy wąskie, szerokie czy średnie. Buty, które najczęściej są udostępnione na wystawach, to właśnie średni rozmiar pod względem szerokości. Spróbuj przetestować również inne opcje.

Jeśli twoje ukochane szpilki są nieco za ciasne, warto skorzystać z usług szewca. Specjalista może w pewnym stopniu poszerzyć buty, dzięki czemu będą leżeć lepiej na twojej stopie. A jeśli z kolei problem leży w zbyt szerokich butach, wystarczy zaopatrzyć się we wkładki, które zniwelują wolną przestrzeń z boku stopy. Dzięki temu będzie ci znacznie wygodniej.

Jak chodzić w szpilkach bez bólu - ćwicz postawę i technikę

Wysokie obcasy wymuszają na nas nieco inną postawę i balans ciała. Przede wszystkim w butach tego typu znacznie trudniej utrzymać równowagę, co może w efekcie prowadzić nawet do bolesnego wykręcenia kostki. Dlatego jak już wskoczysz w swoje ulubione szpilki, pamiętaj, aby się wyprostować i na ile to możliwe, napinać mięśnie brzucha. W takiej pozycji i przy napiętych mięśniach łatwiej utrzymasz równowagę.

Ważnym czynnikiem jest też odpowiednia technika poruszania się w butach o wysokim obcasie. Jak chodzić w szpilkach bez bólu? Pamiętaj, aby najpierw stawiać piętę, a dopiero później nosek buta. Dzięki temu nie przeciążysz stopy i unikniesz pojawiania się bólu w jej środkowej części.

Jak chodzić na wysokich obcasach? A co z grubością szpilki?

Powiedzmy sobie szczerze – te ultra wysokie i cienkie obcasy wyglądają naprawdę rewelacyjnie. Dzięki nim noga prezentuje się znacznie smuklej. Niestety to nie zawsze jest dobra opcja. Jeśli szpilki ubierasz jedynie okazjonalnie, w takim wydaniu mogą być naprawdę niewygodne. Jeśli jednak jesteś weteranką wysokich obcasów i żadna wysokość ani grubość obcasa nie jest ci straszna, problem masz z głowy. Grubszy obcas daje stabilniejsze podparcie dla stóp, dzięki czemu nie wymaga aż takiego zaangażowania mięśni w celu utrzymania pozycji.

Temat ten warto jednak przemyśleć również pod kątem tego, gdzie będziesz paradować na swoich szpilkach. Śmiganie na tych ultra cienkich i wysokich po kostce brukowej lub kocich łach może okazać się dużym wyzwaniem nawet dla kogoś, kto już nie jedno w obcasach przeszedł.

Jak chodzić w szpilkach bez bólu? Zadbaj o paznokcie

To dość krępująca sprawa, ale nie możemy jej nie poruszyć. Jeśli masz zbyt długie paznokcie i wskoczysz w modne szpilki z wąskimi noskami, to bolesne oparcia palców masz jak w banku. W przypadku wysokich obcasów z zabudowanymi noskami sprawa przedstawia się jasno – warto przyciąć paznokcie dość krótko tak, aby płytka nie wystawała poza opuszki. Dzięki temu nawet jeśli twoje palce będą ściśnięte w bardzo wąskim nosku buta, nie poranisz stóp. 

Na koniec warto jednak zaznaczyć, że wysokie obcasy mogą mieć niekorzystny wpływ na kondycję twoich stóp. Musisz wiedzieć, że nadmierne obciążenie palców i śródstopia, do jakich dochodzi, gdy wskakujesz w swoje ukochane szpilki, mogą prowadzić do pojawiania się różnych schorzeń np. halluksów. 

Aby uniknąć przykrych konsekwencji noszenia szpilek, pamiętaj o przymierzaniu butów i sprawdzaniu ich w sklepie. Jeśli pierwsze wrażenie jest nienajlepsze, nie masz co liczyć, ze z czasem buty staną się wygodne. Ponadto nie pomijaj w swojej szafie również tych niższych obcasów – obcas niższy o kilka centymetrów będzie wyglądać świetnie, a da nieco wytchnienia twoim stopom.