Data modyfikacji:

Jak dbać o biżuterię? 

Masz w domu kilka kompletów biżuterii, której nie nosisz, ponieważ jest brzydka i zniszczona? Chcesz wiedzieć, jak przywrócić jej życie oraz jak zapobiec jej ponownemu zniszczeniu? Przeczytaj nasz post i ciesz się pięknymi dodatkami przez wiele lat. 

Ogólne zasady dbania o nasze świecidełka 

Zanim omówimy jak dbać o złoto, srebro, perły i szlachetne kamienie, najpierw warto skupić się na nawykach, które warto wprowadzić w życie jeśli uwielbiasz nosić biżuterię. Wiele z Was w ukochanej bransoletce wykonuje wszelkie prace domowe. Nie zdejmujemy pierścionków podczas sprzątania, gotowania, prania czy zmywania naczyń. To ogromny błąd! Zetknięcie z detergentami może uszkodzić Twoje skarby lub pozostawia na nich nieestetyczne plamy. Kąpiesz się w biżuterii? Następnym razem tak nie rób. Cienkie łańcuszki tj. celebrytki mogą bardzo łatwo się zniszczyć lub po prostu pęknąć podczas mycia włosów czy kąpieli. 

Nie chodź w biżuterii spać. Nie musisz zdejmować za każdym razem obrączki czy pierścionka zaręczynowego. Odkładaj jednak do szkatułki kolczyki, nawet wkręty, bransoletki, łańcuszki czy większe ilości pierścionków. A jak przechowywać naszą biżuterię? Kup do niej specjalną szkatułkę wyściełaną miękkim materiałem. Pamiętaj, aby każdy z jej elementów miał swoje miejsce. Jeśli położysz naszyjniki czy bransoletki jedne na drugich, to szybko Ci się splączą, a w efekcie zdeformują. Możesz również skorzystać ze stojaków na biżuterię. Niektóre z nich mogą stanowić świetną ozdobę całej Twojej toaletki. 
Jeśli nie chcesz doprowadzić swojej biżuterii do opłakanego stanu, to myj ją co jakiś czas. Pamiętaj, aby każdy pierścionek, łańcuszek czy kolczyki myć oddzielnie. Wlej do naczynia ciepłą wodę i dodaj sok z cytryny. Niech Twoje świecidełka chwilę tak poleżą, a później przetrzyj je szmatką na mokro i na sucho. Czyść tak swoje małe cuda przynajmniej raz na miesiąc. 

Nie psikaj się perfumami jeśli masz na sobie biżuterię! Bezpośrednie rozpylenie zapachu na ulubiony naszyjnik czy bransoletkę może wywołać jej przebarwienia. Najpierw spryskaj się perfumami, a dopiero po kilkunastu minutach ubierz biżuterię. 

Jak dbać o biżuterię srebrną? 

Jeśli doszło do trwałych zabrudzeń, na które nie pomaga woda z kwaskiem, to warto wyciągnąć nieco cięższe działa. Każdy rodzaj biżuterii czyścimy jednak zupełnie inaczej! Srebro najczęściej ulega oksydacji. Oznacza to, że po dłuższym użytkowaniu staje się matowe, a nawet czernieje. Jak je uratować? Wyczyść biżuterię srebrną pastą do zębów. To stary jak świat sposób, który pewnie doskonale zna Twoja mama i babcia. Nałóż na wybrane dodatki odrobinę pasty i dokładnie ją wsmaruj. Teraz pozostaw na kilka minut. Następnie umyj w ciepłej wodzie. Problem nie znika? Wypróbuj wodę z dodatkiem amoniaku. 

Jak zapobiegać niszczeniu się srebra? Najlepiej zrobisz jeśli będziesz przechowywać je w folii aluminiowej. Wtedy Twój metal się nie zniszczy i nie dostanie się do niego wilgoć. Srebro wyjątkowo tego nie lubi. 

Jak dbać o złoto? 

Złota biżuteria stała się ostatnio bardzo modna. Wygląda świetnie niemal do każdej stylizacji. Co jednak zrobić, kiedy straci swój blask i zamiast cieszyć oko po prostu straszy? Umyj ją w wodzie z dodatkiem spirytusu. Jeśli ślady są wyjątkowo uporczywe, to sięgnij po denaturat. Złoto jest znacznie bardziej wymagające niż srebro, dlatego oprócz regularnych kąpieli wymaga także polerowania. Przynajmniej raz w miesiącu dokładnie wycieraj je miękką ściereczką. 

Jeśli uwielbiasz nosić złotą biżuterię, to nigdy nie zabieraj jej na basen. To właśnie chlor niszczy ją najbardziej. Pamiętaj także, aby w swojej szkatułce każdy złoty element ulubionego kompletu przechowywać oddzielnie. Tutaj jednak zrezygnuj z folii aluminiowej tj. to zalecaliśmy w przypadku srebra. Sprawdzi się owinięcie w szmatki i schowanie do małego woreczka. 

Jak dbać o biżuterię z kamieniami i kryształkami? 

Biżuterii z kamieniami szlachetnymi nie można czyścić przy pomocy mydła. Wtedy tracą one blask. Co ważne, niektóre z kolczyków czy łańcuszków mają osadzony kamień w tzw. koszyczku. Mydło wchodzi wtedy w szczeliny i wygląda nieestetycznie, a co ważne sprawi, że kamień szybko stanie się matowy. Jak więc czyścić biżuterię z kamieniami? Wystarczy woda z dodatkiem płynu do kąpieli lub do mycia naczyń. 

Co z perłami? Perły są niezwykle delikatne i bardzo podatne na pyłki, zabrudzenia (szczególnie te od kosmetyków tj. podkład, cienie, pudry) czy kurz. Nosisz pierścionek z perłą? Nie psikaj wtedy włosów lakierem utrwalającym. To samo tyczy się perfum. Te produkty odbierają perłom blask. A jak je czyścić? Wystarczy zwykła woda bez żadnego dodatku środka myjącego czy detergentu. Perły należy również często polerować. Raz w miesiącu wystarczy. Niektóre z kamieni nie lubią kontaktu ze słońcem. Takie okazy jak kwarce, opale, rubiny, ametysty czy agaty przechowuj więc z dala od światła, najlepiej w szczelnym zamknięciu. 

Twoja biżuteria jest w bardzo złym stanie i domowe sposoby czyszczenia jej nie pomagają?

Jeśli na powyższe pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to koniecznie zgłoś się ze swoimi skarbami do jubilera. Ten będzie wiedział, jak je wyczyścić, aby przywrócić im dawne piękno. 

Biżuteria srebrna, złota, ale także ta z kamieniami potrafi zmienić nawet najprostszy look w modne zestawienie. Pamiętaj jednak, że prezentuje się ona świetnie tylko wtedy, kiedy będzie zadbana i czysta. Zastosuj się do naszych powyższych rad. Dzięki nim Twoje komplety posłużą Ci na długo, a Ty nie wydasz pieniędzy w błoto, kupując komplet, który za chwilę i tak się zniszczy.