Data publikacji:

Jak dobrać kształt dekoltu do sylwetki? Poradnik

Z pewnością wiesz, że istnieje wiele rodzajów dekoltów. Czy wiesz jednak, który z nich jest najbardziej optymalny dla budowy twojego ciała? Kształtem dekoltu możesz ją optycznie poprawić, ale i sprawić, że znacznie straci na estetyce. Dziś mam dla ciebie praktyczny poradnik, który pomoże ci wybierać dekolt odpowiedni dla twojej figury.

Kształt dekoltu może wiele zmienić

Nie ma co kryć, że niewiele jest nienagannych sylwetek. Większość kobiet potrafi wskazać detal swojej figury, który z chęcią by poprawiła – na całe szczęście, nie trzeba od razu decydować się na chirurgiczne ingerencje czy katorżnicze diety. Z pomocą przychodzą sprytne triki modowe – wykorzystując je, możesz znacznie poprawić wygląd swojej sylwetki. Warto wiedzieć, jakie rozwiązania będą najlepsze dla ciebie – w modzie jest naprawdę niewiele, uniwersalnych prawd, które można zastosować bez wyjątku u każdego.

Idealna sylwetka – czy istnieje?

Według większości stylistów, idealną figurą kobiety jest tzw. klepsydra, a więc ta, w której biodra i ramiona są mniej więcej tej samej szerokości, zaś wcięcie w talii – wyraźnie zarysowane. Figura klepsydry, dla wielu pań pozostaje jedynie w sferze marzeń – głównie dlatego, że podane proporcje są przede wszystkim uwarunkowane genetycznie. Szczęściary, które mogą określić się mianem klepsydry, mogą cieszyć się w modzie dużą swobodą – w tym również podczas wyboru dekoltów. Doskonała sylwetka to jednak nie jedyny wariant, który podczas wyboru dekoltu należy brać pod uwagę.

Ogólne zasady doboru dekoltu

Wybierając bluzkę, t-shirt czy sukienkę, powinnaś kierować się jedną, niemal zawsze sprawdzającą się w modzie zasadą – układ pionowy wysmukla, z kolei poziomy – poszerza. Nie dotyczy to tylko printów (np. pasów), ale wszelkiego rodzaju rozcięć, a więc także dekoltów. To, czy dekolt będzie głęboki i w kształcie smukłego „V”, czy może w kształcie szerokiej łódki, powinno zależeć od tego, jak chcesz zmodyfikować optycznie swoją sylwetkę. Pod uwagę należy brać cechy takie jak: szerokość ramion, wielkość biustu, szerokość klatki piersiowej, a nawet twój wzrost. Czas przyjrzeć się poszczególnym kształtom dekoltów, w poszukiwaniu „tego jedynego” właśnie dla ciebie!

Dekolt w kształcie V

Na pewno zauważyłaś, że bluzki i t-shirty z dekoltem w kształcie V w ostatnim czasie są niezwykle popularne. Nie oznacza to jednak, że pasują bez wyjątku każdej z kobiet.

Dekolt w serek, zgodnie z zasadą, będzie wysmuklał górną część twojej sylwetki. Oznacza to, że doskonale sprawdzi się w przypadku kobiet z szerokimi ramionami i dużym biustem, które chcą nadać sylwetce lekkości. To dobre rozwiązanie również dla kobiet puszystych. Dekoltu w serek powinny unikać panie z małym biustem i bardzo szczupłą sylwetką.

Uwaga: pamiętaj, że w przypadku tego rodzaju dekoltu, znaczenie ma szerokość kąta tworzonego przez „V”. Wąski kąt wysmukli szyję, z kolei szerszy – podkreśli obojczyki i ramiona.

Dekolt hiszpański

Odważna bluzka hiszpanka to rozwiązanie idealne dla większości kobiet. Szczególnie dobrze prezentuje się na sylwetce cechującej się szerokimi biodrami oraz wąską talią. Jeśli jednak nie możesz cieszyć się figurą klepsydry, bez obaw – dekolt hiszpański jest dla ciebie, jeśli tylko dobierzesz do niego dobrą bieliznę. Kto zatem powinien go sobie odpuścić? Przede wszystkim - panie o masywnych ramionach i tłuszczyku na plecach.

Dekolt w łódkę

Tuż obok dekoltu w serek, jest to najpopularniejszy kształt dekoltu. Doskonale wygląda na drobnych kobietach, ze szczupłymi ramionami i małym biustem. Możesz wybrać go również wtedy, gdy chcesz optycznie skrócić swoją szyję. Dekoltu w łódkę nie powinny zakładać kobiety z dużym biustem i szerokimi ramionami – wówczas obciąży on optycznie sylwetkę.

Dekolty asymetryczne

Wszelkie, dekoltowe wariacje, takie jak np. w bluzkach na jedno ramię, mają ogromną zaletę: większość kobiet będzie wyglądała w nich dobrze. Co jest sekretem sukcesu? Odpowiedź brzmi: idealnie dobrany biustonosz, który zadba o to, by twój biust, niezależnie od rozmiaru, prezentował się kształtnie i lekko. Warto również pamiętać, że dekolty odsłaniające duże obszary ramion i pleców są dla kobiet, które nie posiadają w tych okolicach skórnych niedoskonałości.

Dekolt prostokątny

Zastanawiasz się, jaki dekolt dla dużego biustu będzie idealnym rozwiązaniem? Dekolt prostokątny jest jednym z nich. Pod warunkiem, że pod nim nosisz naprawdę dobry stanik (najlepiej bardotkę), która podnosi piersi i „trzyma je w ryzach”. Dekolt prostokątny dodatkowo optycznie wysmukla szyję.

Dekolt zabudowany

Jeśli jesteś wysoka i szczupła, a dodatkowo nie masz pokaźnego biustu, bluzki z zabudowanym dekoltem - a więc i wszelkie golfy - są dla ciebie. Unikaj ich jednak, jeśli masz spory biust, szerokie ramiona, a w dodatku jesteś niska. Tego typu dekolty są bardzo wymagające, a nieumiejętnie stosowane, mogą optycznie dodać ci kilka kilogramów.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże znaleźć ci idealny kształt dekoltu dla siebie. Pamiętaj, że umiejętne posługiwanie się fasonami może zrobić wiele dobrego dla twojej sylwetki!

Autorka: Joanna Stanuch