Data modyfikacji:

Koloryzacja włosów w domu 

Kobieta zmienną jest, prawda? Raz blondynka, raz brunetka, a w wakacje szalony róż. Jeśli też wydajesz krocie na fryzjera i farbowanie, pomyśl o koloryzacji włosów w domu! Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak je wykonać, aby efekt był taki, jak z profesjonalnego salonu.

Koloryzacja włosów w domu – wybieramy farbę

Wiele kobiet nie farbuje samodzielnie kosmyków z obawy przed kolorem, który może znacznie odbiegać od naszych oczekiwań. Czy to jednak reguła, że farba na rysunku wygląda inaczej niż na naszych włosach? Nie musi tak być! Kolor najlepiej dobrać do karnacji i naturalnego koloru włosów. Jeśli masz włosy ciemne i chcesz stać się platynową blondynką, to najlepiej idź do fryzjera. Całkowita dekoloryzacja jest dość trudna, wymaga wprawy, a źle przeprowadzona może trwale zniszczyć Twoje kosmyki.             

Najlepiej wybierz farbę, która różni się od Twojego naturalnego koloru o 2-3 tony. Zastanów się także nad tym, czy potrzebujesz farby z ciepłej, czy chłodnej gamy barw. Jeśli na ciepły brąz nałożysz np. chłodną czerń, to efekt może Cię zaskoczyć. Niestety w złym tego słowa znaczeniu.

Wybór farby do koloryzacji włosów w domu, to nie tylko jej kolor i odcień. Zastanów się także nad jej trwałością i dodatkowymi właściwościami. Do wyboru masz kilka rodzajów kosmetyków przeznaczonych do koloryzacji.

Pierwsze z nich to szamponetki koloryzujące. To propozycja idealna dla kobiet, które chcą się zmienić na chwilę albo po prostu sprawdzić jak będą wyglądać w danym kolorze włosów. Szamponetka najczęściej zmyje się po niecałych 10 myciach.

Na rynku znajdziesz także szampony i kremy koloryzujące. Takie produkty zapewnią Ci pokrycie siwych włosów i brak odrostów. Ile wytrzyma na głowie szampon lub krem? Najczęściej zmywa się po ok. 10 tygodniach.

Farby, których używamy najczęściej to te trwałe. Po nie radzimy jednak sięgać dopiero wtedy, gdy jesteś pewna swojej zmiany lub masz wypróbowany odcień. Tego rodzaju kosmetyk zawiera amoniak. To cząsteczka, która trwale wnika w łuski naszych kosmyków. Farba trwała zapewnia całkowite pokrycie siwych włosów, jednak daje nieestetyczne odrosty, a więc trzeba regularnie ją nakładać.

A co z innymi właściwościami farb do włosów? Szukaj produktów z nawilżającymi i wygładzającymi dodatkami. Obecnie posiada je na rynku bardzo wiele farb więc nawet panie z nieco bardziej zniszczonymi włosami mogą pofarbować swoje kosmyki. Nasza rada: jeśli Twoje włosy są w bardzo złej kondycji lepiej odpuść farbowanie lub zasięgnij porady dermatologa. Być może potrzebują one specjalnego traktowania, a nieprzemyślana koloryzacja spowoduje ich nieodwracalne uszkodzenie.

Farbujemy włosy – jak wykonać to poprawnie?

Zanim przejdziesz do nałożenia farby na włosy wedle instrukcji znajdującej się na opakowaniu produktu, wykonaj próbę uczuleniową! To bardzo często pomijany krok, który w niektórych przypadkach może okazać się fatalny w skutkach. Próbę uczuleniową najczęściej wykonujemy za uchem przy styku z włosami. Po nałożeniu produktu koloryzującego piecze Cię skóra? To normalna reakcja. Poczekaj jeszcze chwilę i sprawdź czy ustanie. Jeśli jednak przy próbie masz uczucie, że farba wypala Ci skórę, a pieczenie nasila się z każdą minutą, to jak najszybciej zmyj farbę i kup inny produkt!

Kilka dni przed farbowaniem najlepiej nie myj włosów. Wytworzone sebum naturalnie zabezpieczy Twoje włosy, a dodatkowo je nawilży, dzięki czemu farba lepiej wniknie w kosmyki. Ty będziesz mogła wtedy cieszyć się równomierną koloryzacją.

Po nałożeniu farby nigdy NIE zawijaj głowy w ręcznik czy plastikowy czepek. W przeciwnym razie Twoja głowa się przegrzeje, a farba utleni zbyt szybko. Efekt? Inni niż oczekiwałaś kolor lub nierównomierne wniknięcie produktu w kosmyki.

Masz miesiączkę i słyszałaś, że wtedy nie farbuje się włosów? Śmiało możesz to robić tylko pamiętaj, że Twój organizm jest wtedy znacznie bardziej wrażliwy. Może więc się okazać, że nałożony produkt będzie Cię intensywniej szczypać, a zapach farby będzie nie do zniesienia.

Ombre i pasemka w domu? To możliwe!

Aktualnie znajdziesz w sklepach wiele produktów, dzięki którym wyczarujesz na włosach modny efekt ombre lub pasemka. Jeśli nie masz wprawy w farbowaniu włosów, to decydując się na zrobienie ombre we własnym domowym zaciszu, lepiej poproś kogoś o pomoc. Taka farba musi być nałożona równomiernie i po łuku, aby efekt był naturalny. 

Gadżety niezbędne do farbowania włosów w domu

Niezbędny okaże się pędzelek do nałożenia farby. Niektóre z produktów posiadają go w zestawie, jednak jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z trwałą koloryzacją, to najlepiej zakup jeden bardziej wytrzymały i profesjonalny dla siebie. Dzięki niemu równomiernie rozprowadzisz produkt do koloryzacji i unikniesz wpadek.

Zawsze kiedy siadałam do farbowania zapomniałam o jednym: miseczce do rozrobienia kosmetyku. Wbrew pozorom to przydatny gadżet, a sama dobrze wiem, że wyciągnięcie talerzyka z dość drogiej zastawy stołowej może nieco zaboleć. Pamiętaj, że taką miseczkę używamy wyłącznie do farbowania. Jeśli już raz rozmieszasz w niej farbę, to nie możesz, np. rozrabiać w niej maseczki na twarz.

Farbowanie włosów w domu może być proste, łatwe i przyjemne. Postępuj tylko zgodnie z zasadami na opakowaniu kosmetyku koloryzującego i zastosuj się do naszych powyższych rad. A Ty farbujesz włosy sama, czy wolisz korzystać z usług profesjonalnego salonu?

Autor: Klaudia Borycka