Data publikacji:

Strój formalny – dzięki tym ciuchom skompletujesz jego bazę

Dress code to ta część mody damskiej, o której my, kobiety, wiemy chyba najmniej. W dzisiejszym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podpowiemy, jak wygląda strój formalny kobiecy, kiedy się w nim pojawić oraz co można do niego zakładać, aby wyglądać stylowo. 

Strój formalny, a kobiecy dress code – krótka lekcja 

Zanim przejdziemy do omówienia ubrań, które powinny znaleźć się w każdej garderobie kobiety chcącej stworzyć strój formalny, warto poznać kilka pojęć i definicji. Dzięki nim uda Ci się zrozumieć formalny dress code i już z pewnością nie popełnisz żadnej gafy. Zacznijmy od tego, że u pań wyróżniamy dwa rodzaje formalnych strojów, czyli formal attire oraz informal. 

Formal attire jest najbardziej formalnym strojem. Ubieramy go na wieczór lub na dzień. W stroju formalnym wieczorowym, jak wskazuje sama nazwa, pokazujemy się na przyjęciach odbywających się po godzinie 18. Nie jesteś pewna kiedy sięgnąć po tak formalny ubiór? Najczęściej pojawiamy się w nim podczas niezwykle wytwornych okazji, np. na balach inauguracyjnych, a także przyjęciach weselnych. Warto jednak zaznaczyć, że na weselu w sukni balowej może pojawić się jedynie panna młoda. Nie obawiaj się gafy. Jeśli taki typ stroju wieczorowego będzie od Ciebie wymagany, to na pewno zostaniesz o tym poinformowana w zaproszeniu. Formalny strój wieczorowy ma dwie odmiany: white tie i black tie. 

White tie i black tie – dwie odmiany stroju wieczorowego. Co nosić? 

W kobiecym wydaniu white tie dopuszczalne są jedynie długie, balowe suknie. Wydaje Ci się, że popularna maksi ma jeden wariant? Nic bardziej mylnego! W stroju wieczorowym formalnym należy sięgnąć po suknię, która zasłania nam buty. Co więcej, powinna ona rozszerzać się ku dołowi. Suknia balowa w stylu white tie może eksponować dekolt, ramiona i plecy. Nie może być jednak zbyt wzorzysta, a biel zarezerwowana jest wyłącznie dla panny młodej ubranej w takim stylu. Jeśli wybierasz się na bal jako gość, to zrezygnuj z takiego koloru. Jak w każdym kobiecym stroju tak i w white tie dużą wagę przywiązuje się do dodatków. Śmiało możesz sięgnąć po szal otulający ramiona, rękawiczki, buty na szpilce, wieczorową biżuterię czy małą torebkę. Najlepsza będzie kopertówka trzymana w dłoni. 

Kolejną odmianą formalnego stroju wieczorowego będzie black tie bardzo często nazywany także strojem pół-formalnym. Jego ubranie wskazane jest na eleganckie, uroczyste przyjęcia, gale, np. Oscary czy prestiżowe wydarzenia tj. Festiwal Filmowy w Cannes. Współcześnie po tego typu strój wieczorowy bardzo często sięgają goście weselni. Jak się okazuje, jest to ogromny błąd! Sama nazwa mówi, że black tie jest strojem wieczorowym. Śluby i przyjęcia weselne odbywają się za to najczęściej w ciągu dnia. W black tie kobieta może sięgnąć po długą suknię. Tym razem warto jednak pamiętać, aby nie był to rozkloszowany model.

Eksperci od dress code zauważają, że w kobiecym wydaniu black tie panie coraz częściej stawiają również na krótsze suknie, np. midi. To daje ogromne pole stylizacyjne. Nie od dziś przecież wiadomo, że ta długość  jest ostatnio niezwykle modna. Dodatki do stroju pół formalnego wieczorowego będą podobne jak w przypadku white tie. Różnicę możemy zauważyć jedynie w doborze butów. W black tie kobiety mogą sięgać po sandały na obcasie, a nawet cienkie rajstopy. Pamiętaj, aby wybierać ich cielistą odmianę. A poniżej znajdziesz kilka sukni w stylu pół-formalnym wieczorowym: 

Spódnica i spodnie w stroju pół-formalnym wieczorowym – jak je nosić?

O ile formalny strój wieczorowy całkowicie wyklucza założenie podobnych ubrań, tak strój pół-formalny jest nieco mniej restrykcyjny. Co prawda zdania w tej kwestii bywają podzielone, jednak dla osób zaczynających swoją przygodę z dress codem można być nieco bardziej wyrozumiałym i przychylniejszym co do wyboru stroju. Jeśli w pół-formalnym stroju zdecydujesz się na spódnicę, to pamiętaj, aby jej długość sięgała do kolan. Zestawiaj ją wtedy z koszulą damską i marynarką. Pamiętaj o szlachetnych dodatkach. To właśnie one mają wyróżnić twoją stylizację, ponieważ looki z wykorzystaniem spódnicy, koszuli i żakietu są bardzo często spotykane w biznesowym dress codzie. Nie bój się więc sięgać po kamienie szlachetne. Postaw również na ozdobną kopertówką i buty koniecznie na wysokiej szpilce. A poniżej propozycje spódnic wpisujących się w strój pół-formalny. 
Przejdźmy teraz do spodni i zastanówmy się, jak z ich użyciem stworzyć pół-formalną wieczorową stylizację. Przede wszystkim omijaj ich czarne i granatowe kolory. Te nieodzownie kojarzą się ze strojem biznesowym. Najlepiej w stroju formalnym prezentować się będą eleganckie spodnie w kant oraz cygaretki o długości 7/8. Jeśli chcesz skomponować unikalną stylizację z damskim garniturem, to pomyśl o dobraniu do nich marynarki w idealnie odpowiadającym kolorze. 

Strój formalny na dzień – w co się ubrać? 

Formalny strój na dzień nazywany jest bardzo często morning dress. Tego typu strój zakładamy najczęściej na przyjęcia ślubne czy wydarzenia towarzyskie tj. wyścigi konne. W takiej odmianie stroju formalnego zawsze sięgaj po eleganckie, krótkie sukienki. W podręcznikach dotyczących dress code'u nierzadko znajdziemy również informację, że w morning dress należy sięgnąć po ozdobne nakrycie głowy. Współcześnie nie jest ono już jednak nieodzowne. Przypomnijmy sobie ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle. Niemal wszystkie pojawiające się na nim kobiety ubrane były w strój formalny dzienny. Niewiele z nich sięgnęło jednak po eleganckie nakrycie głowy. A co z dodatkami? Postaw na delikatną biżuterię. Szerokim łukiem omijaj więc naszyjniki czy kolie bogato wysadzane szlachetnymi kamieniami. O wiele bardziej stosowne okażą się kolczyki wkręty czy łańcuszek celebrytka. Buty w stroju formalnym dziennym powinny być oczywiście na obcasie. Poniżej kilka propozycji modnych sukienek idealnie wpisanych w morning dress:

Strój informal – łagodniejsza wersja ubioru formalnego 

Strój informal jest czymś pomiędzy strojem formalnym wieczorowym i pół-formalnym. Możesz go nosić zarówno wieczorem, jak i na poranne spotkania. Najczęściej ubierają się w niego uczestnicy formalnych spotkań, np. ambasadorzy, politycy czy pracownicy dyplomacji. W stroju informal najlepszym połączeniem będzie sukienka o długości do kolana z żakietem. Pod niego zakładaj koszulę lub koszulową bluzkę. Oczywiście w jasnym kolorze. Unikaj także jaskrawych kolorów. Najlepiej postaw na stonowane barwy tj. szarości czy granaty. Nie zapominaj także o butach na obcasie. 
Podsumowując: strój formalny kobiecy ma zarówno swoją wieczorową, jak i dzienną wersję. Nas najczęściej interesuje jednak strój pół-formalny zwany morning dress, w którym można pokazać się, np. na przyjęciu weselnym. Jeśli chcesz zacząć kompletować formalne ubrania do swojej garderoby, to najpierw zakup klasyczne szpilki. Odpadają te w czarnym kolorze, a ich najciemniejsza wersja może być w granacie. Pomyśl również o długiej sukni (tylko nie rozkloszowanej), krótkiej sukience do kolana, torebce kopertówce, którą będziesz mogła trzymać w ręku i żakiecie. Z taką podstawą nie zaskoczy Cię żadne zaproszenie z adnotacją: wymagany strój formalny. 

Autorka: Klaudia Borycka