Data publikacji:

Białe złoto a srebro. Jak je odróżnić?

Białe złoto a srebro, co wybrać? Czy to przed wyborem pierścionka zaręczynowego, obrączek ślubnych, czy też zwykłej codziennej biżuterii zadajemy sobie takie pytanie. Białe złoto i srebro na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne do odróżnienia. Jednak mają zasadnicze różnice, które znając, będziemy mogli bardziej świadomie wybrać produkt najbliższy naszym preferencjom.
białe złoto a srebro

Białe złoto a srebro – co to jest białe złoto?

Białe złoto wyglądem przypomina srebro, ale różni się od niego składem chemicznym, właściwościami oraz sposobem użycia. Od klasycznego żółtego złota odróżnia je charakterystyczna barwa, którą uzyskuje się dzięki połączeniu złota z innymi metalami, takimi jak nikiel, pallad, srebro, platyna lub cynk (w przypadku żółtego złota jest to stop z domieszką srebra, miedzi lub cynku).
W zależności od użytego metalu lub jego proporcji do złota można uzyskać inne odcienie docelowej biżuterii. Białe złoto może mieć mieć odcień bardziej biały lub szary, w zależności od proporcji użytej domieszki metali. Białe złoto cieszy się obecnie dużą popularnością również ze względu na wysoką trwałość, którą uzyskuje się głównie poprzez dodatek palladu.
Innym sposobem na zwiększenie trwałości jest rodowanie. Zarówno do białego złota, jak i srebra można dodać rod. Rodowanie ma na celu poprawę wyglądu oraz trwałości. Rod nadaje białemu złotu lub srebru bardziej intensywny lustrzany blask. Powłoka z rodu zwiększa również trwałość, dzięki czemu biżuteria jest bardziej odporna na zarysowania. Rod jest również odporny na korozję (w przypadku białego srebra) oraz utlenianie, co pozwala dłużej utrzymać biżuterię w dobrym stanie.

Białe złoto – cena

Wiele osób przy wyborze biżuterii kieruje się głównie ceną, jednak warto wiedzieć, co wpływa na jej ostateczny kształt. Białe złoto uzyskuje się głównie poprzez dodatek palladu lub platyny, które są stosunkowo drogimi metalami, co podnosi jego cenę. Żółte złoto uzyskuje się poprzez stop z tańszymi metalami, takimi jak cynk oraz miedź. Cena będzie zależeć również od liczby karatów. 14-karatowe (58% złota) złoto będzie tańsze od 18-karatowego (75% złota). Najdroższy będzie stop z palladem ze względu na jego właściwości. Pallad jest odporny na korozję oraz jest bardzo twardym metalem.

Białe złoto a srebro – różnice

Tak jak wyżej napisaliśmy, białe złoto to stop złota oraz innych metali. Z kolei srebro to naturalny pierwiastek chemiczny o charakterystycznym połysku. Mimo że na pierwszy rzut oka biżuteria wykonana z obu surowców jest bardzo podobna, to jednak istnieją dosyć znaczące różnice. Białe złoto jest twardsze oraz bardziej odporne na zarysowanie niż srebro. Białe złoto jest również bardziej odporne na matowienie, przez co dłużej zachowuje połysk. Srebro jest bardziej podatne na utlenianie, co oznacza, że wchodzi w reakcję z siarką znajdującą się w powietrzu, co w efekcie prowadzi do matowienia.
Żeby biżuteria ze srebra zachowała swój naturalny wygląd oraz blask, wymaga częstszej i bardziej wymagającej pielęgnacji. Srebro wymaga regularnego czyszczenia przy użyciu specjalistycznych środków do czyszczenia oraz polerowania. Białe złoto również wymaga pielęgnacji, ale znacznie prostszej. Wystarczy od czasu do czasu je przemyć przy użyciu delikatnego detergentu, np. płynu do naczyń. Jeżeli biżuteria jest pokryta powłoką z rodu, od czasu do czasu może być wymagane jej odnowienie, żeby przywrócić jej oryginalny wygląd. Zarówno w przypadku białego złota, jak i srebra nie zaleca się kąpieli w morzu ani w basenie ze względu na możliwe reakcje chemiczne z solą lub chlorem.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.