Data publikacji:

Bisior. Co to jest za tkanina?

Czy coś może połączyć powieść historyczną, w której bohaterka zakłada na swoje dłonie starannie wykonane rękawiczki ze współczesną renowacją obrazów? Oczywiście! To jedna z najbardziej delikatnych i ekskluzywnych tkanin, czyli bisior! Co to jest? Skąd pochodzi i czy dziś bisiorowe akcesoria wciąż spotkamy w sklepach odzieżowych? W poniższym artykule czekają odpowiedzi na te pytania! Zapraszamy do lektury miłośników mody (dawnej), pasjonatów historii sztuki oraz wszystkich tych, którzy chcą się dowiedzieć, co czyni bisior wyjątkowym!
tkaniny

Bisior – z czego wykonany jest ten luksusowy materiał?

Każdy z nas potrafi bez problemu wymienić popularne tkaniny – jedwab, bawełna czy len. Cenimy je za lekkość, chętnie sięgamy po ubrania, które są z nich wykonane. Mamy również świadomość, że bluzka uszyta z naturalnego jedwabiu charakteryzuje się wyższą ceną niż poliestrowy podkoszulek. Czy jednak często spotkamy się z czymś takim jak bisior? Co to jest za tkanina? Sięgnijmy do jej historii!

Jakie są inne znane nazwy bisioru? Jedwab morski lub oceaniczny. Dlaczego jednak nazewnictwo to budzi skojarzenia akwatyczne? Odnosi się bowiem do produkcji tej szczególnej tkaniny. Jej pochodzenie jest organiczne. Bisior wytwarza się z szybko krzepnącej wydzieliny małży morskich lub rzadziej słodkowodnych (głównie dotyczy to gatunku Pinna nobilis L.).

Z czego zrobiony jest bisior? Z wydzieliny małży. Na czym to jednak dokładnie polega? Każda z małży, aby przytwierdzić się do podłoża, musi wytworzyć wiązki jedwabistych nici – jest to inaczej wydzielina gruczołu bisiorowego produkowana przez te szczególne mięczaki. Powstaje ona u nasady nogi małża. I to właśnie te jedwabiste wiązki, odpowiednio zebrane i utkane składają się na jedną z delikatniejszych tkanin – bisior. Z czego jest wykonany? To już wiemy! A czy jego wytwarzanie możliwe jest w każdym miejscu na świecie?

Tarent – miasto we Włoszech – to kolebka tej luksusowej tkaniny. Do innych ośrodków, które dawniej słynęły z wytwarzania bisioru, zaliczmy także rejony Korsyki, Sardynii oraz Sycylii. To jednak czasy zamierzchłe – sięgające starożytności. Dziś na świecie jest bowiem jedna kobieta, która zajmuje się wytwarzaniem bisioru. Chiara Vigo – bo o niej mowa – zamieszkuje niewielką wyspę w okolicach Sardynii i tam para się tym szczególnym, precyzyjnym rękodziełem.

Obecnie nie możemy mówić więc o jakiejkolwiek przemysłowej pracy. Misterna praca rąk jednej kobiety sprawia, że mianem najbardziej pożądanej tkaniny można określić właśnie bisior! Co to oznacza w praktyce? Brak dostępności dla zwykłego konsumenta!

Bisior – tkanina skrywająca historię


Bisior – także w okresach świetności sięgających czasów przed naszą erą – uchodził za jeden z luksusowych wyrobów. Z tej delikatnej tkaniny wykonywano najczęściej pończochy oraz rękawiczki. Bisiorowe dodatki pojawiały się w garderobach możnowładców jeszcze w latach 20. XX w., to jednak ostatni moment użytkowego wykorzystywania tego materiału. Jednego możemy być pewni – należał on do jednych z najdroższych wyrobów. Luksusowa, misternie wykonana bielizna budziła zachwyt wśród miłośników delikatnego bisioru! Cenę (tę najwyższą!) mogli zapłacić wyłącznie najbogatsi.

Ile kosztuje bisior współcześnie? Jest bezcenny – nie spotkamy go w formie rękawiczek czy pończoch. Cenią go jednak konserwatorzy zabytków! Chiara Vigo wytwarza go głównie dlatego, by posłużył do skutecznej renowacji obrazów.

Nie można skupiać się wyłącznie na samej genezie bisioru. Materiał, z którego został wykonany, charakteryzuje się nie tylko szczególną delikatnością! Jedwab morski odpowiednio przechowywany przetrwa bowiem nawet kilka tysięcy lat! Ta luksusowa tkanina pochodząca z jedwabistych nitek nie podda się również próbom zabarwienia.

Bisior – z czego wykonany? Kto dziś go wytwarza? Dlaczego wiąże się z jednym z najbardziej precyzyjnych rękodzieł? Odpowiedzi na te pytania wydają się fascynujące w obliczu otaczającego nas plastiku i przedmiotów, o których zbyt szybko zapominamy. 
Autor: Anna Mlonka