Styl etno czerpie z wzornictwa różnych kultur podkreślając to, co najbardziej charakterystyczne. Na ubraniach estetyczne zapożyczenia pojawiają pod postacią fantazyjnych wzorów i oryginalnych krojów, takich jak kimono czy spodnie alladynki.
W przypadku biżuterii w grę wchodzą przede wszystkim ozdoby wyglądające na zrobione samodzielnie, wykonane z naturalnych materiałów i łączące różne rodzaje zdobień.
Pióra, drewno, naturalne minerały, skóra czy sznurki to najczęściej spotykane elementy wchodzące w skład biżuterii w stylu etno. W tę kategorię trzeba wpisać również metal, zwykle w formie zawieszek noszonych na rzemykach. Naszyjnik w stylu etno może być długi i delikatny lub krótki, w kształcie kolii okalającej szyję, często efektownej i bogato zdobionej.
Kolczyki zazwyczaj są długie, duże i złożone z wielu elementów, na przykład przywiązanych do podstawy w kształcie koła. Bransolety przyjmują rozmaite kształty i rozmiary – mogą być wyplecione z delikatnych sznurków, wycięte z drewna lub zrobione z metalu i ozdobione kolorową emalią.
W sklepach często spotyka się całe zestawy kolorowych, etnicznych bransolet, które grzechoczą przy każdym ruchu. Efektowna biżuteria w stylu etno może stanowić dodatek do sukienki koktajlowej lub prostego t-shirta oraz jeansów - najważniejsze, by była dobrze widoczna.
Etniczną biżuterię można kupić lub stworzyć samodzielnie, korzystając z akcesoriów jubilerskich i odrobiny fantazji. W ten sposób można wykonać na przykład naszyjnik z kolorowych nici, owiniętych wokół rzemyka lub woskowanego sznurka.
Do tego celu najlepiej nadaje się mulina, czyli odmiana włóczki służąca do wyszywania. Przed rozpoczęciem nawijania trzeba pokryć sznurek klejem, a następnie ozdobić go muliną w wybranym kolorze. Ostateczny efekt będzie zależał od liczby warstw.