Data modyfikacji:

Buty w góry damskie: jakie wybrać na lato i na zimę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obuwie to najważniejsza część stroju przeznaczonego na górski szlak. Zależy od niego nie tylko komfort cieplny, ale w dużej mierze również bezpieczeństwo i możliwość bezbolesnego przemierzania wybranych tras. Buty w góry damskie różnią się od tych przeznaczonych dla mężczyzn, są bowiem dopasowane do kobiecej stopy. Wybrany model musi również spełniać szereg wymogów, żebyś w czasie trekkingu mogła skupić się wyłącznie na podziwianiu widoków i radości ze zdobywanych szczytów. Jak wybrać najlepsze damskie buty w góry?
Young woman in forest ties shoelaces on shoes with man standing near her.

Buty w góry damskie – od czego zależy wybór?

Buty w góry damskie różnią się od męskich nie tylko wyglądem. Owszem, zazwyczaj mają inną kolorystykę, producenci upodobali sobie zwłaszcza elementy różowe, turkusowe czy niebieskie, ale nie to jest największą różnicą. Przede wszystkim muszą być dostosowane do specyficznej budowy kobiecej stopy – są węższe, a dzięki temu dużo lepiej dopasowane. To bardzo ważne, ponieważ zbyt obszerny but może doprowadzić do otarć i odcisków, a na nie podczas wędrówki nie ma miejsca.
Decydując się na zakup obuwia trekkingowego, wybieraj zatem zawsze modele przeznaczone dla kobiet. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zastanów się, do czego będą ci potrzebne. Jedne buty wybierzesz, planując zimowy wyjazd w wymagający teren, w inne musisz się zaopatrzyć, kiedy zamierzasz poruszać się w łagodnych warunkach po prostych szlakach turystycznych.
Jak wybrać dobre buty w góry damskie? Zastanów się:
  • Jaka będzie pora roku podczas planowanego wyjazdu?
  • Jakiego typu szlaki będziesz wybierać?
  • Czy potrzebujesz ochrony przeciwdeszczowej?
  • Czy zamierzasz używać butów również na co dzień?
Kiedy odpowiesz sobie na powyższe pytania, jest spora szansa, że wybór stanie się dużo łatwiejszy, będziesz wiedziała, czy szukać butów z membraną, czy bez, a także jaka powinna być podeszwa i wysokość cholewki.

Jakie wybrać buty w góry damskie – wysokie czy niskie?

Dawniej na pytanie, jakie wybrać buty w góry damskie, odpowiedź była jednoznaczna – wysokie i solidne trapery. Obecnie mamy do wyboru bardzo różne modele obuwia, w tym także doskonałej jakości niskie buty, a także wersję mid, czyli tuż za kostkę. Decyzja odnośnie wysokości cholewki zależy oczywiście od warunków atmosferycznych i pory roku, ale nie tylko.
  • Wysokie lub średnie buty polecane są nawet w ciepłe dni, jeżeli wybierasz się na trudny szlak lub zupełnie nie masz doświadczenia w trekkingu. Doskonale chronią kostkę i całą nogę przed urazami, co jest bardzo istotne, kiedy stawiasz niepewne kroki na nierównym podłożu. Dodatkową zaletą wyższych butów w góry damskich jest lepsza ochrona przed deszczem czy błotem. Występują one w wersji ocieplanej lub nie, dlatego z łatwością dostosujesz je do pory roku, w czasie której wybierasz się w góry. Buty w góry damskie zimowe powinny mieć solidne ocieplenie, natomiast w pozostałe pory roku byłoby ono utrudnieniem.
  • Niskie buty trekkingowe mogą być noszone latem lub ewentualnie jesienią i wiosną. Ich zalety to niska waga oraz duża swoboda. Można poruszać się w nich bardzo szybko i noga nie męczy się nawet podczas bardzo ciepłego dnia. Wadą jest natomiast brak stabilizacji kostki, dlatego są one dobrym wyborem jedynie na łatwe trasy turystyczne lub dla kobiet bardzo doświadczonych, które świadomie stawiają każdy krok na szlaku. Tego typu buty w góry w wersji damskiej są bardzo wygodne i stylowe; możesz z powodzeniem nosić je na co dzień podczas leśnych spacerów czy wycieczek.

Dobre buty w góry damskie – z membraną czy bez?

O pogodzie w górach można mówić długo, szczególnie o jej słynnej nieprzewidywalności i zmienności. Wchodząc na szlak, nigdy nie masz pewności, co cię czeka po drodze. To główny powód, dla którego warto wybierać buty wyposażone w membranę. Do czego potrzebna jest membrana w butach przeznaczonych w góry damskich? Uchroni twoje stopy przed wilgocią, a jednocześnie pozwoli na częściowe odparowywanie potu. Wszystko to za sprawą specjalnej struktury z mikrootworami, które są na tyle niewielkie, by cząsteczki wody nie dostawały się do środka, a zarazem wystarczająco duże, by umożliwiać wydostawanie się pary wodnej.
Czy zatem warto kupować wyłącznie obuwie trekkingowe z membraną? Pomimo paroprzepuszczalności jej wadą jest ograniczona oddychalność, dlatego w bardzo ciepłych i suchych warunkach, czyli podczas niektórych letnich wędrówek, można rozważyć założenie bardzo lekkich butów bez membrany. Zazwyczaj jednak zabezpieczenie w postaci specjalnej powłoki jest bardzo praktyczne.

Podeszwa buta trekkingowego

Oprócz membrany i wysokości cholewki istotna jest także podeszwa, dlatego wybierając buty w góry damskie, zwróć uwagę również na nią. Spełnia ona bardzo ważne zadania nie tylko chroni stopę, ale zapewnia też odpowiednią amortyzację oraz przyczepność. W górach wszystkie te funkcje są niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Szczególnie warta uwagi jest podeszwa Vibram, którą rozpoznasz po charakterystycznym żółtym znaczku. Vibram ma kilka rodzajów, dopasowanych do rodzaju aktywności.

Buty w góry damskie letnie

Najłatwiej wybrać obuwie na umiarkowane pory roku. Kiedy pojawia się problem znaczącego chłodu lub upału, decyzja staje się znacznie trudniejsza. Zastanawiasz się, jakie buty w góry latem w wersji damskiej wybrać? Możesz zdecydować się zarówno na modele niskie, jak i za kostkę. Obuwie przeznaczone w góry powinno być pełne, żeby chronić stopę przed uderzeniem o kamień, korzeń czy inną przeszkodę. Na trudniejszych szlakach dobrym pomysłem będzie wysoka cholewka, która dodatkowo zabezpieczy cię przed skręceniem kostki.
Latem ważna jest oczywiście wentylacja, żeby stopa nie męczyła się i nie pociła w bucie. Lekkie trekkingi są zaprojektowane tak, by jak najlepiej radzić sobie z trudnym zadaniem zadbania o utrzymanie suchego wnętrza buta.

Buty damskie w góry zimowe

Jeśli wybierasz się na trasę w czasie chłodniejszych miesięcy, musisz jeszcze lepiej przygotować się do drogi. To już nie jedynie kwestia komfortu i pocenia – pojawia się ryzyko wychłodzenia lub odmrożeń. Zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiednich butów zimowych damskich ocieplanych przeznaczonych w góry. Producenci bardzo często podają informację, w jakiej minimalnej temperaturze poruszanie się w konkretnym modelu obuwia będzie komfortowe.
Zimą obuwie musi być oczywiście wysokie, warto je również dodatkowo zabezpieczyć stuptutami. Kluczową sprawą jest zapobieganie dostaniu się do wnętrza buta śniegu. Jeśli wybierasz się na wyprawę wyposażona w raki półautomatyczne, musisz zwrócić uwagę, czy wybrany przez ciebie model butów pozwala na ich założenie i czy podeszwa jest wystarczająco twarda.

Czy wybrałaś dobre buty w góry damskie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, jeśli tylko masz taką możliwość, przymierz co najmniej kilka par butów. Każda stopa jest trochę inna i nie warto ryzykować, że obuwie będzie źle dobrane. Cena, którą trzeba za nie zapłacić, zazwyczaj jest bardzo wysoka, a co gorsza, ryzykujesz udanie się w trasę w niewygodnych butach, czego konsekwencje mogą być bardzo przykre.
Przymierzając buty, załóż do nich dokładnie takie skarpety, które zamierzasz nosić w górach, i pochodź trochę w sklepie lub w domu. Sprawdź, jak zachowuje się stopa i czy jest w stabilnej pozycji bez względu na to, co robisz. Idealne buty to takie, których niemal nie będziesz odczuwała. Jeśli tak właśnie jest w przypadku przymierzanego modelu, gratulacje – jest spora szansa, że trafiłaś w dziesiątkę.
Autor: Redakcja Ceneo