Data publikacji:

Czym są buty wegańskie i dlaczego warto je mieć?

Obuwie wegańskie wykonane jest w całości z materiałów syntetycznych. Nie może zawierać nie tylko skóry, lecz także klejów oraz innych substancji pochodzenia zwierzęcego. Czym są buty wegańskie i z czego mogą być wykonane? Jakie wybrać? Sprawdź w artykule!

buty wegańskie

Przeczytaj również: Buty damskie pasujące do wszystkiego

Buty wegańskie - co to znaczy?

Weganizm to nie tylko określenie diety, w której brak jest mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych. To również cały styl życia dążący do wyeliminowania wszelkich form znęcania się nad zwierzętami. Wegańskie mogą być nie tylko dania, desery, jogurty czy parówki, ale również kosmetyki, ubrania, torebki oraz obuwie. W ostatnim przypadku wcale nie musi to oznaczać produktów słabej jakości, które rozlecą się po jednym sezonie. Buty wegańskie mogą być nie tylko modne i ładne, lecz także wygodne, solidne oraz wytrzymałe.

Obuwie wegańskie – co to właściwie znaczy? Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o produkty, które nie są wykonane ze zwierzęcej skóry. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że do produkcji klasycznych butów często wykorzystuje się kleje wykonane z kazeiny lub kolagenu pozyskiwanego ze zwierzęcych kości czy też skóry. Buty wegańskie nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Z materiałów syntetycznych, np. eko skóry, muszą być wykonane:

  • wierzchnia część buta,
  • wkładka do buta,
  • zapiętki,
  • sznurówki itd.

Buty wegańskie stają się ostatnio coraz modniejsze, co jest efektem rosnącej świadomości konsumentów. Weganizm to troska nie tylko o dobrostan zwierząt, lecz także naszą planetę. Jeśli chcesz dbać o dobro natury, koniecznie zaopatrz się w wegańskie obuwie.

Buty wegańskie – z czego są wykonane?

Z jakich materiałów mogą być wykonane buty wegańskie? Najpopularniejszym z nich jest tzw. ekologiczna skóra. Tworzywo to okryte jest nieco złą sławą, gdyż uchodzi za mało trwałe. Mówi się, że buty z eko skóry szybko się niszczą. Nie musi to jednak być prawdą. Ekologiczna skóra dobrej jakości może być tak samo trwała i wytrzymała jak prawdziwa skóra zwierzęca.

Nowoczesne obuwie wegańskie może być wykonane z takich nietypowych materiałów, jak liście ananasa czy też zboża. Ponadto wegańskie są również wszelkie materiały roślinne, takie jak len, bambus oraz bawełna. Wkładki do butów mogą być wykonane z oddychającej skóry ekologicznej. Obuwie czy też sznurówki do obuwia również nie mogą zawierać składników pochodzenia zwierzęcego. Zamiast wosku pszczelego można do ich pokrycia zastosować np. roślinne woski carnauba lub candelilla.

Sportowe buty wegańskie mogą być wykonane z poliestru lub nowoczesnych materiałów syntetycznych, które są oddychające i wodoodporne. Są to np. wegańskie trampki z mikrofibry. Natomiast klapki czy też inne lekkie obuwie na lato można uszyć z korka, sznurka lub bambusa.

Obuwie wegańskie – jak wybrać?

Jak wybrać idealne buty wegańskie męskie lub damskie? Najlepszą opcją jest zakup obuwia, które oznaczone jest na etykiecie jako wegańskie. Możesz także poszukać informacji na stronie sklepu lub spytać sprzedawcę albo napisać do biura obsługi klienta. Zwróć uwagę na to, z czego wykonane są wierzch buta, środek, wkładka, sznurówki i wszelkie inne elementy. Spytaj producenta o to, jakie stosowane są kleje i woski przy produkcji obuwia. Nie zawsze informacje te znajdziesz na etykiecie.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej wegańskich produktów. W dzisiejszych czasach nikt nie powinien już dziwić się, gdy spytasz, z jakich dokładnie materiałów wykonany jest dany but. Wegańskie linie mają w swojej ofercie takie topowe marki, jak Dr. Martens czy też Adidas. Na pewno znajdziesz coś dla siebie

Autorka: Olga Wacholc