Data publikacji:

Czym jest styling? Stylizacja włosów bez tajemnic

Część z was może nawet nie wiedzieć, co to jest trwała ondulacja. To pojęcie doskonale znane natomiast naszym babciom i mamom. Kilkanaście lat temu taki zabieg na włosy oferował klientkom każdy szanujący się zakład fryzjerski, a moda na „baranka” czy „mokrą włoszkę” trwała przez całe lata 80. Co to właściwie jest trwała ondulacja? 

Co to ondulacja? To nic innego jak chemiczna zmiana struktury włosa przy użyciu wałków oraz specjalnego płynu. Zabieg ten owiany jest złą sławą za sprawą kiepskiej jakości produktów, które nieodwracalnie niszczyły włosy.

Dodatkowo trwałej można było pozbyć się dopiero po ścięciu włosów. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji potrafiła także przeobrazić się w trudną do okiełznania „watę cukrową” na głowie.


W dzisiejszych czasach niektóre salony nadal oferują zabieg trwałej ondulacji. Mają jednak do dyspozycji kosmetyki wysokiej klasy, które rodzajem dostosowane są do gatunku włosa.

Ewolucja branży pozwala na wykonywanie usługi w sposób bezpieczniejszy. Jednak należy pamiętać, że nadal jest to bezpośrednia i trwała ingerencja w strukturę włosa. Efekty zabiegu utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy.


Co to jest styling? Czym różni się od trwałej ondulacji?

Styling to nic innego jak po prostu delikatna trwała. To zabieg chemiczny, dzięki któremu włosy są podniesione, odbite od nasady i falowane (kręcone mają utrwalony i podkreślony skręt), a optycznie jest ich zdecydowanie więcej. Efekt utrzymuje się średnio od dwóch do czterech miesięcy, w zależności od gatunku włosa i mocy użytego preparatu.

Taki rodzaj trwałej ondulacji wykonuje się najczęściej za pomocą grubych wałków oraz specjalnego płynu lub pianki do stylingu. Preparaty do stylingu są delikatne i bezpieczne dla włosa.

Oczywiście pod warunkiem, że zabieg wykonany jest zgodnie z instrukcją, a czas pozostawania kosmetyków na głowie klientki nie przekracza tego zalecanego przez producenta.

Dla kogo styling włosów?

Taki zabieg polecany jest w szczególności paniom, które mają cienkie lub przetłuszczające się włosy. Ich długość nie powinna przekraczać ramion. Im dłuższe i cięższe włosy, tym mniej widoczny i bardziej krótkotrwały efekt.

Dzięki delikatnej trwałej fryzura zyskuje na objętości, jest łatwiejsza w utrzymaniu, gładsza w strukturze, nie wymaga codziennego modelowania.

Włosy wyglądają dobrze bez suszenia nawet po wyjściu z wody. Właśnie dlatego styliści polecają styling włosów na okres wakacyjny. Bez codziennych, żmudnych zabiegów nasze włosy staną się wypoczęte i odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem. 

Jak pielęgnować włosy po zabiegu lekkiej trwałej?

Musimy pamiętać, że po wykonanym zabiegu stylingu włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Głowę myjemy dwa, trzy dni po zabiegu. Przede wszystkim stawiamy na mocne nawilżenie i odżywienie.

Używamy odżywek do włosów suchych i zniszczonych, a raz 
w tygodniu robimy regenerującą maskę. Unikamy szamponów zawierających SLS oraz utrwalających kosmetyków z alkoholem w składzie.

Warto także zaopatrzyć się w kosmetyki podkreślające skręt loków, dzięki czemu dłużej będziemy cieszyć się bujną fryzurą. 
W wakacje stosujemy dodatkowo na włosy filtr UV w sprayu. Jeżeli planujemy koloryzację, musimy odczekać min. tydzień od zabiegu. Zapominamy także o używaniu prostownicy. 

Pamiętajcie, że efekt zabiegu zależy od doświadczenia fryzjera oraz użytych przez niego kosmetyków. Dlatego przed wizytą koniecznie sprawdźcie opinie o miejscu, do którego się wybieracie. Zadzwońcie i zapytajcie, jakich preparatów używa się podczas wizyty.

Podczas takiej rozmowy specjalista powinien zadać wam kilka pytań – w jakiej kondycji są wasze włosy, czy nie były niedawno rozjaśniane o kilka odcieni, jakiego efektu oczekujecie, jaką wielkość loków chciałybyście mieć.

Dobry stylista nie wykona zabiegu na włosach zniszczonych czy nadmiernie porowatych. Autor: Daria Dziechciarz