"Pasuje jak rękawiczka", "zmieniać jak rękawiczki", "rzucić rękawicę" - czym rękawiczki zasłużyły sobie na taki posłuch? To jedna z najstarszych części garderoby, a Ty przypominasz sobie o niej dopiero, gdy na zewnątrz spada temperatura. Przedstawiamy zatem kilka ciekawych faktów na temat rękawiczek.
Jeśli spodoba ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
Udokumentowane początki historii rękawiczek prowadzą nas do starożytności.Pierwsze rękawiczki chroniły dłonie podczas posiłku przed poparzeniami i zabrudzeniami.
W Starożytnym Egipcie eleganckie kobiety zakładały cienkie rękawiczki na dłonie po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych, by zabezpieczyć skórę przed kontaktem z jedzeniem. Ich rękawiczki nie miały otworów na palce, przez co ucztowanie nie należało do najprzyjemniejszych. Później wprowadzono duże udogodnienie w postaci osobnego otworu na kciuk.
W Starożytnej Grecji rękawice zakładano, gdy podczas posiłku serwowano gorące mięso. Dzięki nim Grek mógł spokojnie delektować się potrawą bez obawy, że poparzy dłonie.
Zwyczaj jedzenia w rękawiczkach przejęli Rzymianie. Za ich pośrednictwem dotarły do Galii. Mieszkańcy dzikiej krainy zmienili ich przeznaczenie. Rękawiczki stały się elementem garderoby chroniącym przed zimnem.
W średniowieczu zostały modnym dodatkiem kobiecej garderoby. Zaczęto zwracać uwagę na ich wykończenie i fason. Najpiękniejsze rękawiczki były strojne i bogato ozdabiane. Najdroższe i najbardziej ekskluzywne szyto z drogocennych tkanin i ozdabiano szykownymi haftami oraz kamieniami szlachetnymi. Pełniły one bowiem ważną funkcję w kulturze - podarowane rycerzowi, symbolizowały serce wybranki. Były również talizmanem ochronnym, przynoszącym pomyślność w trakcie walki rycerza z przeciwnikiem. W męskim wydaniu rękawica symbolizowała władzę i siłę. Pięciopalcowa rękawica oznaczała szlacheckie urodzenie.
Przez wieki, tak jak moda, rękawiczki zmieniały się. Modyfikowano materiały, fasony, zdobienia. Zmianom ulegał również towarzyszący ich noszeniu savoir-vivre! Tak, noszenie rękawiczek regulowały zasady etykiety. Przykładowo w XVIII w. opuszczenie domu przez elegancką kobietę bez rękawiczek uznawane było za duży nietakt. Natomiast mężczyźni musieli zmieniać rękawiczki nawet 6 razy dziennie!
Posiadanie licznej kolekcji rękawiczek było marzeniem niejednej osoby. Rekordziści mieli ich nawet setki. Jedna z największych zakupoholiczek, cesarzowa Józefina, w swej garderobie zgromadziła 1000 par!
Wyrób galanteryjny jeszcze w XX w. był elementem garderoby noszonym przez cały rok. Stanowił część stroju codziennego (wersje krótkie) oraz kreacji wieczorowej (długie rękawiczki operowe). Podczas chłodniejszych pór roku chroniły noszące je osoby przed zimnem, a w cieplejsze miesiące - przed słońcem; opalone dłonie kojarzono z klasą robotniczą. Wszystko zmieniło się wraz z wybuchem II wojny światowej.
Dziś rękawiczki łączymy jedynie z mrozem i ew. strojami wizytowymi. Są też elementem wyposażenia pracowników narażonych na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Dostępne są również wersje sportowe dostosowane do rodzaju danej aktywności fizycznej.
Najpopularniejszy podział rękawiczek ustalany jest na podstawie ich fasonu. Możemy wyróżnić: rękawiczki pięciopalcowe, z jednym palcem oraz mitynki (mitenki). Pod nazwą "mitynki" kryją się tzw. bezdomki, czyli rękawiczki bez palców.