Data publikacji:

Fryzura jaskółka – jak wygląda? Jak nosić fryzurę jaskółkę?

Wśród najpopularniejszych fryzur i cięć, które zdobyły uznanie i cieszą się aprobatą od lat, jest jaskółka. Charakterystyczne wycieniowanie wciąż jest bardzo cenione i chętnie wybierane przez kobiety w różnym wieku. Fryzura jaskółka jest stosunkowo uniwersalna, pasuje do większości typów urody oraz wszystkich kolorów i odcieni włosów. Fryzura na jaskółkę doskonale sprawdza się w przypadku cienkich i przyklapniętych włosów. Charakterystyczne wycieniowanie pozwala dodać lekkości i unieść włosy u nasady, co jest niezwykle pożądane niemal we wszystkich typach uczesania. Jak wygląda fryzura na jaskółkę i jak dbać o tego typu uczesanie?
fryzura jaskółka

Dlaczego jaskółka? 

Korzenie cięcia w stylu jaskółki sięgają przełomu lat 80. i 90. Wówczas po raz pierwszy w świecie fryzjerstwa pojawiło się charakterystyczne cieniowanie włosów, dodające elegancji i kobiecości. Swoją nazwę fryzura ta zawdzięcza charakterystycznemu układaniu się kosmyków włosów do tyłu w szpic, co przypomina opływowy kształt jaskółki i jej charakterystyczne skrzydła.
Fryzura jaskółka polega na ścięciu na półokrągło oraz skierowaniu włosów ku tyłowi za pomocą charakterystycznego cieniowania. Zaczynając od przodu, włosy stopniowo rozchodzą się, układając po bokach. Im niższa partia włosów, tym bardziej układa się ku tyłowi. Dzięki temu górna partia fryzury to zdecydowanie krótsze pasma, dzięki czemu mogą one nieco unieść się u nasady. Całą fryzurę łatwiej jest ułożyć i wystylizować oraz sprawić, by całość miała większą objętość. Sprawiają one wrażenie puszystych, zdrowych i pięknie ułożonych.
Ponieważ fryzura jaskółka jest jednym z rodzajów cieniowania włosów, w zachowaniu jej perfekcyjnego wyglądu i kształtu bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek.

Fryzura na jaskółkę – rodzaje

Cięcie na jaskółkę jest jednym ze sposobów kształtowania fryzury za pomocą cieniowania. Charakterystyczne schodzenie się stopniowanych pasm włosów ku tyłowi może mieć różne formy w odniesieniu do całości cięcia. Jaskółkę stworzyć można zarówno na włosach długich, jak i średniej długości. Dzięki uniwersalności cięcia fryzura jaskółka na krótkich włosach będzie wyglądała równie efektownie.
Jaskółka na długich włosach to doskonała opcja w przypadku włosów ciężkich i puszących się oraz trudnych do ułożenia i splątanych. Dzięki cieniowaniu o wiele łatwiej można je uczesać i zdyscyplinować. Charakterystyczne cięcie pozwala również wymodelować twarz i odświeżyć wygląd. Jaskółka świetnie sprawdzi się zarówno w stylizacjach codziennych, jak i eleganckich. W przypadku długich włosów wycieniowanie wcale nie oznacza, że fryzura nie będzie mogła być spięta w kucyk lub upięta w kok. Wręcz przeciwnie. Nawet zwykła kitka w tego typu cieniowaniu będzie układała się perfekcyjnie i profesjonalnie.
Dla osób, które nie lubią spędzać zbyt wiele czasu na układaniu włosów i zależy im na szybkim uformowaniu codziennej fryzury, jaskółka na włosach średnich to wybór idealny. Wystarczy umyć włosy jak zawsze, z użyciem ulubionej odżywki, i wysuszyć z użyciem dużej, okrągłej szczotki do modelowania. Taki zabieg pozwoli uwydatnić poszczególne kosmyki i ułożyć je w charakterystyczny dla tego rodzaju cięcia sposób. Fryzura jaskółka do ramion to wybór, który zadowoli panie w każdym wieku.
Ciekawym pomysłem na odświeżenie wyglądu jest również fryzura jaskółka na krótkich włosach. To opcja dla osób, których włosy są cienkie i pozbawione objętości. Tego typu cięcie stanowić będzie prawdziwą stylizacyjną rewolucję, która zaskoczy pozytywnie nie tylko właścicielkę, ale też wszystkich znajomych.

Fryzura jaskółka z grzywką – czy to możliwe?

Jak najbardziej! Fryzura jaskółka może występować zarówno z długą grzywką zaczynającą się od linii brody, od której stopniowo do tyłu odchodzi cieniowanie poszczególnych pasm, jak i w wersji z krótszą grzywką, w zależności od upodobania. Grzywka w jaskółce może być obcięta na prosto lub cieniowana w dowolny sposób, zarówno rozchodząc się na boki symetrycznie, jak i z przedziałkiem przesuniętym na jedną ze stron.
W tego typu cięciach bardzo dobrze wyglądać będą również osoby, które lubią nosić przedziałek bardzo nisko na jednym z boków. Wówczas cieniowanie grzywki na drugą stronę można poprowadzić, płynnie przechodząc w pozostałe cieniowane pasma prowadzone ku tyłowi.
W przypadku włosów trudnych do układania i puszących się, oprócz dedykowanych kosmetyków wygładzających i dyscyplinujących, warto ułożyć jaskółkę, używając prostownicy. W tym celu dobrze jest wybrać model urządzenia z jonizacją oraz zastosować specjalny spray termoochronny, dzięki czemu gorące płytki urządzenia nie wpłyną szkodliwie na strukturę włosa.
Chcąc uzyskać ciekawy efekt fryzury wieczorowej lub na wielkie wyjścia, posiadając popularną jaskółkę, równie dobrze użyć można lokówki lub falownicy. Część krótszych pasm ulegnie dodatkowemu podniesieniu i odsłoni warstwy loków utworzonych na niższych partiach włosów. Całość uzyska lekki efekt, który z pewnością utrzyma się dłużej niż loki utworzone z regularnych cięć, o pasmach równej długości.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!