Dom mody Gucci to dziś marka, którą znają wszyscy na całym świecie. Stworzenie modowego imperium nie było jednak proste i nie obyło się bez skandali np. płatnego zabójstwa. Dzisiaj, mimo że it girl pokochały słynny t-shirt z logo Gucci, to nie każda kobieta wie, jak rozwijała się marka oraz że nie od zawsze projektowała ciuchy. Zapraszamy do wpisu, w którym dowiesz się, jak powstał słynny dom mody i co przyniosło mu sławę.
Guccio Gucci, zakładając markę w 1921 roku, nie podejrzewał, że stanie się ona jednym z najsłynniejszych domów mody na całym świecie. Wówczas miał już 40 lat i postanowił otworzyć we Florencji sklep oferujący luksusowe walizki i torby podróżne. Pomysł na biznes narodził się w jego głowie podczas pracy w hotelu Savoy. Do wybuchu wojny marka rozwijała się dobrze. Problemy zaczęły się jednak, gdy Gucciemu zaczynało brakować skór na szycie walizek i toreb damskich. Wpadł więc na pomysł, aby zastąpić je tkaniną z logo marki. Tak narodził się materiał, który po dziś dzień dom mody wykorzystuje w swoich kolekcjach.
Pomoc trójki synów sprawiła, że sklepy Gucciego zaczęły zakładać swoje filie w innych państwach m.in. w Rzymie. W tamtych czasach narodziły się też projekty takich torebek damskich jak Gucci Bamboo czy kultowa Jackie, która swoje imię zyskała wtedy, gdy model ten kupiła sama Jackie Kennedy. Dodatki Gucciego rozchodziły się jak ciepłe bułeczki i były to modele dostępne dla każdego. Jedną z apaszek zakupiła także księżna Grace Kelly z Monako. Wzór, który wybrała to Flora i jest on do dziś dostępny w kolekcjach marki.
W latach 80-tych XX wieku władzę nad domem mody Gucci przejął wnuk założyciela Maurizio. Zaniepokojony słabymi wynikami firmy w ówczesnym czasie, postanowił ją sprzedać. Sprawy pogorszyły się w 1995 roku, gdy Maurizio został zastrzelony na schodach swojego biura w Mediolanie. Jak się okazało zabójstwo zleciła jego była żona. Zamieszaną w nią było jednak kilka osób, a wśród nich wróżka, hotelowy portier, Sycylijczyk i kierowca. Żona Mauriziego, Patrizia, zapłaciła swojej wróżce, aby ta doprowadziła do zabójstwa, czytając w jej myślach! Mimo że brzmi to kuriozalnie, to Patrizia nawet podczas przesłuchań trzymała się wersji, że zabójstwo zleciła jej wróżka, wkraczając w jej podświadomość.
Wróćmy jednak do domu mody Gucci. Nowi właściciele marki stwierdzili, że pora postawić również na ubrania. W 1994 roku zatrudniono Toma Forda, który do 2004 roku był dyrektorem kreatywnym marki. W 2005 roku kolekcjami domu mody zaczęła kierować Frida Gianinni, a od 2015 roku robi to Alessandro Michele. Projektant niewątpliwie zaskakuje swoimi modelami, z których niektóre wyglądają nieco kiczowato. Zerknij do naszego poprzedniego artykułu i sprawdź jedną z kolekcji zaprojektowanych przez Alessandra. To projekty, które z pewnością przypadną do gustu amatorom czworonogów.
Kolekcje, które współcześnie przygotowuje dla marki Alessandro Michelle, niewątpliwie są zaskakujące. Przyjrzyjmy się bliżej chociażby propozycjom na nadchodzący sezon jesień/zima 2018. Miejsce, w którym odbywał się pokaz, przypominało salę operacyjną. Zaproszenie na wydarzenie miało z kolei formę zegara odmierzającego czas do prezentacji najnowszych projektów domu mody.
Dziwniejsze i bardziej zaskakujące były jednak projekty. Niektórzy z modeli trzymali w rękach sztuczne węże czy smoki!, a jeszcze inni ucięte głowy, które do złudzenia przypominały ich własne:
Dyrektor kreatywny marki w prezentowanej kolekcji połączył także ze sobą motywy etniczne kultur z różnych zakątków świata wraz z science-fiction czy nawet fantasy. Oprócz tego w swoich projektach nawiązuje do religii, o czym świadczyć mogą chociażby zasłonięte twarze modelek. Niektóre z prezentowanych na pokazie looków były połączeniem wielu różnych wzorów i kolorów. W innych modelach zacierały się z kolei granice między tym co damskie, a męskie.
A co Alessandro Michelle proponuje na sezon wiosna/lato 2018? Kolekcja na tegoroczne ciepłe miesiące nie została zaprezentowana w formie klasycznych zdjęć. Dyrektor kreatywny domu mody po raz kolejny nas zaskakuje i do współpracy nad kolekcją zatrudnia ilustratora. Wynikiem pracy duetu są ilustracje, które przypominają i nawiązują do znanych dzieł sztuki m.in. „Ofelii” Millaisa czy „Dziwnego ogrodu” Mehoffera. Zresztą popatrzcie same na wynik pracy artystów, a może uda Wam się odnaleźć jeszcze inne nawiązania:
Na naszej stronie również znajdziesz produkty marki Gucci. W ofercie posiadamy jednak wyłącznie akcesoria, a dokładniej okulary przeciwsłoneczne. Wybraliśmy dla Was według nas najciekawsze modele. Zresztą zobacz je sama i daj znać, które podobają Ci się najbardziej:
Historia domu mody Gucci jest niezwykle burzliwa, a przy okazji okraszona nutą magii i kryminału. Być może to stanowi dla nowego dyrektora kreatywnego marki inspirację do tworzenia tak zaskakujących i niebanalnych projektów. My same chciałybyśmy przynajmniej raz w życiu wziąć udział w jednym z pokazów Gucci. To ważne wydarzenie modowe, a każdy pokaz pod dyrekcją Alessandro Michelle z pewnością przejdzie do historii. A Ty jak oceniasz projekty domu mody? HIT czy KIT? A może to już nie moda tylko sztuka? Jak zawsze czekamy na komentarze!