Data publikacji:

Historia kostiumu kąpielowego

Autor: Klaudia Borycka

Historia kostiumu kąpielowego jest bardzo burzliwa, a także pełna absurdów. Nie wszyscy wiedzą, że ta część damskiej garderoby narodziła się dopiero w XIX wieku. O ile dzisiaj nie do pomyślenia jest, aby pokazać się na plaży bez niego, tak kiedyś ludzie kąpali się w wodzie... nago. Te czasy minęły bezpowrotnie wraz z narodzeniem się pomysłu stworzenia specjalnego stroju, w którym można pływać. Aktualnie w modzie są zarówno stroje jednoczęściowe, jak i bikini. Kiedyś damski strój kąpielowy prezentował się jednak zupełnie inaczej. Jesteście ciekawe, na jakie modele stawiały kobiety w poszczególnych epokach? Zapraszamy do naszej krótkiej wędrówki przez dzieje damskiego kostiumu kąpielowego.

Czasy przed pojawieniem się stroju kąpielowego

Do XV wieku wszyscy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, brali kąpiele nago. Sytuacja zmieniła się wiek później. Mimo że kostium kąpielowy jeszcze się nie narodził, to mężczyźni chcący kąpać się np. w morzu, zakładali specjalne kalesony, a kobiety kitle. Tak nastał XVII wiek. Wówczas stworzono lniane stroje, w których można było brać kąpiele np. w źródłach termalnych. Kobiety zakładały koszule, a mężczyźni kitle z długimi rękawami i kalesony. Dlaczego zdecydowano się na taki materiał stroju do kąpieli? Był on prosty, jednokolorowy i nie przyciągał wzroku innych, na czym najbardziej zależało ówczesnym fanom pływania. W XVIII wieku postanowiono oddzielić plaże męskie od damskich. Dodatkowo wymyślono kabiny kąpielowe. Wciągało się je do morza i tam swobodnie można było zdjąć strój czy po prostu się w nich kąpać. Takie działania miały ochronić kobiety przed męskimi gapiami. Co więcej, z czasem zaczęły funkcjonować koszule kąpielowe dla kobiet, które na samym dole posiadały obciążniki. Miało to zapobiegać podwijaniu się ubrania podczas podmuchu wiatru.

Pierwsze kostiumy kąpielowe i ich przemiany

Historia kostiumu kąpielowego doskonale pokazuje, jak zmieniła się nasza obyczajowość na przestrzeni lat. Patrząc na pierwszy strój przeznaczony do pływania, można by pomyśleć, że służył on jako ubranie na bal. Składał się z sukni z długimi rękawami do połowy łydki, pantalonów do kostek, pończoch i specjalnego obuwia z wiązaniem wokół kostki. Gdy całe ubranie kąpielowe prezentowało się po wyjściu z wody niezbyt korzystnie, to kobiety zakrywały się specjalnym płaszczem, który zdejmowały dopiero w przebieralni. Jeśli wydaje Ci się, że to wszystkie elementy pierwszego stroju kąpielowego to jesteś w błędzie. Pod każdym z takich ubiorów kobiety miały obowiązek zakładać gorset! Tamtejszy kostium posiadał także pewne dodatki. Należały do nich czepki, turbany lub kapelusze, które zmieniały się wraz z obowiązująca modą.

Pod koniec XIX wieku zaczęto pokazywać już nieco więcej ciała. Pojawiły się wtedy kostiumy kąpielowe z odpinaną spódniczką. Co więcej, kobiety w swoich strojach zaczynały eksponować dekolt. Pod koniec stulecia zaczęto lansować zupełnie nowy trend, czyli kostium kąpielowy do pływania i do spacerów po plaży.

Dużą zmianę w wyglądzie stroju kąpielowego przyniosły czasy I wojny światowej. W latach 20-tych XX wieku damskie stroje odsłaniały już ramiona i uda. Kreatorzy mody z tamtego okresu dzielili także stroje do pływania na dwie kategorie znane do dziś, czyli kostiumy jedno i dwuczęściowe. Kostium zaczął przylegać do ciała, a co więcej, stawał się coraz bardziej kolorowy. W modzie były np. geometryczne wzory. Nie obyło się także bez dodatków w postaci kapeluszy chroniących przed słońcem, plażowych toreb, sukienek, butów, a nawet piżam.

Kostium kąpielowy z początków XX wieku

Początki lat 30-tych przyniosły kostiumy kąpielowe z modnymi wycięciami na plecach. Pojawił się także lateks, który powabnie podkreślał kobiece kształty. Lata 40-te stawiały w strojach kąpielowych na uwydatnienie biustu. W kolekcjach sławnych domów mody, w tym Diora, pojawiły się stroje z fiszbinami, usztywnieniami i wkładkami. W dodatkach modna była rafia i wykonywane z niej kapelusze czy torby. Trend ten wrócił także i dziś, o czym pisałyśmy już w jednym z poprzednich artykułów. Oprócz tego ozdabiano kostiumy cekinami czy zwierzęcymi motywami.

Kostiumy kąpielowe z lat 50-tych XX wieku

W 1946 roku w Paryżu wreszcie narodziło się bikini. Mimo że Harpers Baazar określił je mianem hitu, to niektórzy nadal od niego stronili. Uważali, że kostium odsłania zdecydowanie za dużo. Niektóre z plaż zakazywały nawet wejścia paniom, ubranym w ten rodzaj stroju do pływania.

Późniejsze lata sprawiły, że odsłanianie ciała zaczęło być modne. W latach 70-tych narodził się chociażby damski strój kąpielowy topless, który składał się wyłącznie z samych majtek. Pojawiły się także kostiumy ze stringami, a w latach 90-tych stawiano na tankini, czyli figi zestawione z topem.

Jakie rodzaje strojów kąpielowych możemy wyróżnić współcześnie? Oprócz znanego wszystkim bikini, stroju jednoczęściowego i tankini popularne stały się także: monokini, czyli połączenie stroju jednoczęściowego z bikini, skirtini, na które składa się stanik i spódniczka, a nawet burkini przeznaczone dla muzułmanek, które w miejscach publicznych nie mogą pokazywać ciała.

I jak podoba Ci się historia kostiumu kąpielowego? Stroje z jakich lat przypadły Ci do gustu najbardziej? Zachęcamy do dyskusji!