Data publikacji:

Jak dbać o bieliznę sportową?

Fitness, siłownia, rower, akrobatyka a może gimnastyka artystyczna? Jeśli któraś z tych dyscyplin sportowych to twoja pasja, to zapewne masz już odpowiednią odzież treningową. Jak dbać o bieliznę sportową, żeby służyła jak najdłużej? Sprawdzamy.
jak dbać o bieliznę sportową
Odpowiednie dbanie i czyszczenie sportowych ubrań przedłuży ich żywot i zachowa właściwości materiałów. Zebraliśmy więc podpowiedzi dotyczące tego, jak dbać o bieliznę sportową oraz tkaniny, z których jest wykonana. Większość ubrań i bielizny sportowej powstaje z tkanin będących mieszanką poliestru z lycrą (lycrę nazywa się też elastanem lub spandexem) lub z poliamidu (zwanego nylonem).

Poliester

To wytrzymały materiał syntetyczny, powstaje z chemicznych związków m.in. węgla i ropy naftowej, a więc jego skład podobny jest do składu plastikowych butelek. Poliestrowe koszulki można prać w temperaturze do 60 stopni i suszyć na słońcu. 

Elastan

Czyli lycra to równie trwała tkanina, nadaje się do prania w pralce w temperaturze do 40 stopni. Z lycry wykonane są np. spodenki kolarskie, które przeniknęły w tym sezonie do mody codziennej (nosimy je z marynarkami, a nawet szpilkami). Z tej tkaniny produkuje się też spodenki ze specjalną wkładką w kroku, która reguluje temperaturę skóry, zapobiega rozwojowi bakterii, a także amortyzuje wstrząsy.

Poliamid

Zwanym nylonem jest bardziej wrażliwy, może wyblaknąć od ekspozycji na słońce. Wyjątkowo wytrzymały, miękki i lekki, łatwo się pierze i szybko schnie. Z poliamidu powstają sportowe figi oraz kostiumy kąpielowe. 

Jak prać? 

  • Możesz je prać w ciepłej wodzie z użyciem zwykłych proszków do prania. 
  • Sportowe ubrania i bieliznę pierz zawsze wywrócone na lewą stronę.
  • Bezpieczniej jest prać ręcznie, ale jeśli decydujesz się na pralkę, włóż ubrania do woreczka na pranie lub poszewki na poduszkę – unikniesz np. zaciągnięć od suwaków i zapięć.
  • Pamiętaj! Zawsze stosuj się do zaleceń producenta na metce!

Termoaktywna, czyli bielizna sportowa, która oddycha

Spośród bielizny zaawansowanej technologicznie najpopularniejsze są dwa jej typy: termiczna i termoaktywna.

Bielizna termiczna

Ta pierwsza ma za zadanie ogrzewanie – sprawdza się podczas spacerów w chłodne dni i aktywności, które nie spowodują, że się spocisz. Bielizna nie odprowadza wilgoci z ciała.

Bielizna termoaktywna

A tę właśnie funkcję mają bieliźniane ubrania termoaktywne. Przeznaczone są do uprawiania sportów wyczynowych, a dzięki elastycznym włóknom na szwach, bielizna nie uwiera nawet podczas najbardziej dynamicznych ćwiczeń. Jej głównym zadaniem jest dbanie o odpowiednią ciepłotę ciała i odprowadzanie potu i wilgoci. Termoaktywna bielizna cię nie rozgrzeje!

Jak prać?

  • Termoaktywna bielizna szybciej niż inna zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, ponieważ odprowadza wilgoć i pot – wymieniaj ją po każdym treningu.
  • Pierz w specjalnych płynach do odzieży termoaktywnej, które wzmacniają i odnawiają zdolność przenoszenia wilgoci. Polecamy Nikwax, który konserwuje tkaninę i skutecznie usuwa przykre zapachy. 

Termiczna lub wełniana, czyli bielizna sportowa, która rozgrzewa

Jeśli nie chcesz zmarznąć, zamiast koszulki termoaktywnej wybierz leginsy i bluzkę termiczną, a najlepiej wykonaną z bawełny lub wełny. Najczęściej używana jest wełna owiec merynosowych, która ma właściwości podobne do włókien syntetycznych w bieliźnie termoaktywnej. Bielizna sportowa z wełny długo zachowuje świeżość i czystość, nie znaczy to jednak, że nie trzeba jej prać – należy to robić w letniej wodzie z dodatkiem delikatnych środków piorących przeznaczonych do wełny.

Jak prać?

  • Piorąc ręcznie, delikatnie ugniataj pranie przez 3 minuty, wypłucz w letniej wodzie.
  • By wysuszyć, rozłóż bieliznę płasko na ręczniku, przykryj drugim i zwiń w rulon, żeby nadmiar wody wsiąkł w ręczniki. Nie wyżymaj wełny! 
  • Pierz wełnę w letnie dni, żeby szybko wyschła, ale nie wystawiaj na słońce. Długie suszenie spowoduje, że tkanina będzie nieprzyjemnie pachniała.

Biustonosz sportowy pierz po każdym treningu

Na pewno wiesz, że elastyczny stanik to wygodne rozwiązanie na trening. W zależności od jego intensywności powinnaś dobrać model o odpowiednim podparciu piersi – np. do biegania potrzebny jest stanik usztywniający po to, by uniknąć uszkodzeń i deformacji biustu.

Jak prać? 

  • Stanik elastyczny pierz tak samo często, jak ten codzienny.
  • Nosisz go w okolicy pach, gdzie zbiera się pot, a po treningu biustonosz nieprzyjemnie pachnie, dlatego trzeba go wyprać po każdym użyciu.
  • Najbezpieczniej prać ręcznie, ale ponieważ sportowe staniki są elastyczne, nie powinien im zaszkodzić delikatny program piorący.
  • Pierz go oddzielnie lub używaj woreczków na pranie. 

Skarpety sportowe, które masują i wentylują stopę

Współczesne skarpety sportowe nie są zwykłymi skarpetkami – kontrolują wilgoć i poziom ciepła, jednocześnie wentylując skórę, a niektóre modele zawierają w tkaninie nawet jony srebra, które działają jak antybiotyk – unieszkodliwiają wirusy, redukując brzydki zapach. Z tego względu niektórzy noszą je nawet przez dwa dni. Inne delikatnie uciskają w wybranych punktach stopy poprawiając w ten sposób krążenie, zwiększając tym samym wydajność mięśni i chroniąc je przed kontuzją. Takie funkcje mają np. modele kompresyjne CEP.

Jak prać?

Skarpety należy prać ręcznie w letniej wodzie, w temp. do 40° C.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.