Data publikacji:

Jak pielęgnować skórzane ubrania i akcesoria?

Buty, torebki, portfele, kurtki – wiele elementów garderoby, których używasz na co dzień wykonanych jest ze skóry. To materiał bardzo stylowy i trwały, ale wymaga troski. Niezadbana skóra szybko traci kolor, łapie przebarwienia i pęka. Jak pielęgnować skórzane ubrania i akcesoria, żeby służyły przez wiele lat?
skórzana kurtka

Rodzaj skóry


To, jak starzeje się skóra, zależy nie tylko od pielęgnacji, ale i od rodzaju samej skóry. Skóra bydlęca, używana np. do produkcji kurtek motocyklowych oraz dobrej jakości dodatków, charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz trwałością.

Jej pielęgnacja będzie nieco łatwiejsza niż w przypadku uznawanej za nieco mnie wytrzymałą skóry bawolej. Spore problemy mogą sprawiać zaś dodatki ze skóry dwoinowej, czyli będącej właściwie odpadem po produkcji skóry licowej. Skóra naturalna niejedno ma imię, dlatego warto sięgać po skórę licową dobrej jakości – o nią zadbasz zdecydowanie łatwiej.

Nie składaj!


Dużym błędem w przechowywaniu skórzanych ubrań jest ich składanie. Bardzo szybko pojawią się na nich nieestetyczne zagniecenia oraz przebarwienia. Niestety, zagnieceń tych bardzo często nie da się pozbyć. Skórzane ubrania najlepiej przechowywać na wieszaku, dobierając go tak, aby nie wpijał się w ramiona.

Jeśli używasz wieszaków z żabkami, podłóż pod nie kawałek filcu lub materiału. Zapobiegnie to odciśnięciu się klamer na skórze. Z podobnych przyczyn warto używać prawideł do butów skórzanych. Cedrowe prawidła zadbają o prawidłowy kształt cholewy buta i rozprostują tworzące się w czasie chodzenia zagięcia.

Pozwól skórze odpocząć


Jedną z cech skórzanych ubrań jest to, że chłoną pot. Jeśli więc nie chcesz, by Twoje ubrania nabrały nieprzyjemnych zapachów, pozwól im wyschnąć i wywietrzeć (ale nie susz na grzejniku). Dotyczy to nie tylko ubrań i butów, ale i np. skórzanych pasków od zegarka czy bransoletek.

Jeśli dodatkowo ubranie jest mokre, zbierz nadmiar wody za pomocą delikatnej ściereczki lub papieru. Schowanie mokrej kurtki do szafy może doprowadzić do rozwoju bakterii lub pleśni. Pod żadnym pozorem nie używaj do jej czyszczenia nawilżanych chusteczek do czyszczenia rąk. Mogą zawierać alkohol lub inne substancje przebarwiające skórę.

Bez impregnacji ani rusz


Aby skóra zachowała swój blask na długo, niezbędna jest regularna impregnacja. Skóra nasączona impregnatem nie chłonie wilgoci, zachowuje swój kolor i jest znacznie bardziej elastyczna, przez co nie kruszy się i nie pęka. Do dyspozycji masz preparaty w aerozolu lub nakładane za pomocą ściereczki. Są to zazwyczaj tłuszcze lub olejki, które głęboko penetrują materiał.

Mogą przy okazji zmieniać kolor skórzanych ubrań na nieco ciemniejszy odcień, dlatego niezwykle ważne jest, by nakładać je równomiernie. Przed zaimpregnowaniem swojej ulubionej kurtki poćwicz na mniej wartościowych ubraniach i sprawdź działanie impregnatu w mało widocznym miejscu.

Jak prać skórzane ubrania?


Dobrze zaimpregnowane ubrania wystarczy najczęściej przetrzeć wilgotną gąbką, by pozbyć się plam. Dzięki impregnatowi zabrudzenia nie wchłaniają się w materiał i pozostają na powierzchni skóry. Jeśli jednak plamy nie poddadzą się domowym sposobom, warto skorzystać ze delikatnych środków do mycia skóry. Znajdziesz je m.in. w sklepach obuwniczych.

Cięższe przebarwienia i zabrudzenia wymagają zaś oddania ubrania do pralni chemicznej. W szczególnych przypadkach jedyną możliwą opcją, która pozwoli uratować ubranie, jest kompletna renowacja skóry. Choć to droga usługa, przynosi wręcz spektakularne efekty. W czasie renowacji skóra zostanie pozbawiona przebarwień i zagięć, uelastyczniona i zabarwiona na nowo.

Polerowanie


W przypadku niektórych elementów garderoby ważne jest polerowanie. To właśnie polerowanie za pomocą miękkiej ściereczki sprawia, że skórzane oxfordy zyskują wysokiego połysku. Ponadto polerowanie ułatwia wchłonięcie się impregnatu oraz zamyka pory skóry, podnosząc jej wodoodporność. Odpowiednio polerując ubrania i akcesoria możesz nadać im także ciekawych, opalizujących tonów, które dodadzą materiałowi szlachetności oraz stylu.

Przed użyciem naszych porad upewnij się, że Twoje ubrania lub akcesoria na pewno wykonane są w pełni z naturalnej skóry. Te wykonane ze skóry ekologicznej wymagają innego rodzaju pielęgnacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik