Data modyfikacji:

Jak dobrać biustonosz? Te triki zna niejedna brafitterka

Codziennie wiele kobiet zakłada źle dobrany stanik. To sprawia, że biust nie wygląda zbyt korzystnie i, co gorsza, piersi szybciej tracą jędrność. Czym więc kierować się przy kupowaniu tej części bielizny damskiej? Jak dobrać biustonosz i czuć się w nim komfortowo przez cały dzień? Zobacz porady, który powinna znać każda kobieta.

jak dobrać biustonosz
W tym artykule zajmujemy się uniwersalnymi poradami dotyczącymi doboru stanika. Jeśli ćwiczysz, to w naszym zaprzyjaźnionym serwisie Dbam o siebie znajdziesz porady dotyczące tego, jak wybrać biustonosz sportowy.

Jak zmierzyć obwód pod biustem

Kluczem do dobrania idealnie dopasowanego stanika jest dokładne wymierzenie klatki piersiowej. Na początku zmierz obwód pod biustem. Jak to zrobić?

Wyprostuj się i swobodnie oddychaj. Teraz przyłóż centymetr wokół ciała tuż pod biustem. Zmierz się w tym miejscu dość ciasno – biustonosz jest zazwyczaj elastyczny, a powinien być dobrze dopasowany. Oczywiście nie przesadzaj. Powinnaś móc normalnie oddychać i nabrać powietrza. Właśnie zmierzyłaś obwód.

Rozmiar stanika podawany jest następująco, np. 80C. 80 to liczba, która odpowiada zmierzonej przed chwilą wartości. Pamiętaj jednak, że w sklepach występuje rozmiarówka co 5 cm. Jeśli więc twój obwód wynosi 81 cm lub 82 cm, to zaokrąglij go w dół do 80. Jeśli z kolei centymetr pokazał ci 83 cm lub 84 cm to przyjmij, że powinnaś nosić 85.

Jak zmierzyć obwód w biuście

Teraz pora na wielkość miseczki. Aby ją obliczyć potrzebny będzie jednak jeszcze jeden pomiar, czyli obwód w biuście. Przyłóż centymetr do najszerszego miejsca na twoich piersiach.

Tutaj możesz złapać miarę nieco luźniej: za mała miseczka może ściskać biust i sprawić, że przez cały dzień będziesz czuć się niekomfortowo. Jeszcze jedna ważna rada: podczas mierzenia centymetr powinien być na tej samej wysokości zarówno z przodu na klatce piersiowej, jak i z tyłu na plecach.

Wielkość miseczki

Jeśli uzyskałaś już pomiar, to teraz pora obliczyć wielkość miseczki. Jak to zrobić?

Od wartości odpowiadającej obwodowi pod biustem, odejmij wartość uzyskaną po pomiarach obwodu w biuście. A poniżej różnice i odpowiadające im miseczki:

  • 12-13 cm to miseczka A,
  • 14-15 cm to miseczka B,
  • 16-17 cm to miseczka C,
  • 18-19 cm to miseczka D,
  • 20-21 cm to miseczka E,
  • 22-23 cm to miseczka F,
  • 24-25 cm to miseczka G.

Pamiętaj, że rozmiar twojego stanika będzie się zmieniał wraz z tobą. Zrzuciłaś kilka kilogramów? Zmierz się raz jeszcze, ponieważ może się okazać, że noszone przez ciebie staniki są za duże. To samo dotyczy kobiet po ciąży, po karmieniu piersią czy dziewczyn, które sporo przytyły, np. z powodu przyjmowanych leków.

Jak dobrać biustonosz? Przetestuj go w trakcie przymiarki

Określenie rozmiaru stanika to nie wszystko. Dzisiaj każda z firm może mieć przecież inne tabele rozmiarów, a w masowej produkcji nie sposób uniknąć błędów.

To samo dotyczy ubrań czy butów. Na pewno nie raz spotkałaś się z tym, że kupione ubranie okazało się za duże lub za małe. Niezbędne okaże się więc przymierzenie biustonosza.

Robisz zakupy przez internet? Jedno nie wyklucza drugiego. Aktualnie każdy ze sklepów musi mieć możliwość zwrotu zakupionej odzieży czy bielizny. Oczywiście jeśli metki są na swoim miejscu i nie widać śladów użytkowania.


A jak przymierzać, aby sprawdzić czy dany stanik będzie dobrze się nosił? Po jego założeniu lekko się pochyl i „wygarnij” piersi spod pachy. Teraz ułóż je w staniku i sprawdź czy przymierzany model dobrze eksponuje twój dekolt. Wykonaj również kilka ruchów, np. podnieś ręce do góry, przekręć się i sprawdź czy po takiej gimnastyce biust zostaje na swoim miejscu tj. wcześniej go ułożyłaś.

Dobrze dobrana miseczka to taka, która nie odstaje z żadnej strony i stanowi całość z piersiami. Nie ma również mowy o tym, aby biust „wychodził” ze stanika ani z przodu, ani z boku.

Przeczytaj także: Koronkowa bielizna damska – jaką wybrać?

Jeśli kupujesz stanik z fiszbinami, to sprawdź czy przylegają one do tułowia. Bardzo często zdarza się tak, że biustonosz przesuwa się do góry, a tym samym fiszbina uciska twoje piersi co jest bardzo niekomfortowe.

Pamiętaj o ramiączkach. Oba z nich nie muszą być ustawione na takiej samej długości. Ważne jest to, aby nie wbijały się w ramiona i nie zostawiały po całym dniu śladów. 

Podczas przymiarki zwróć także uwagę na przód i tył biustonosza. Muszą one być na takiej samej wysokości. Źle dobrany biustonosz tworzy z tyłu wysoki łuk. Dobrze, prostą linię zarówno z przodu, jak i z tyłu.

A co z zapięciem? Zawsze kupuj stanik, w którym będziesz mieć możliwość zapiąć się najciaśniej. Jeśli już w trakcie przymierzania zapinasz go najluźniej jak to możliwe i nie chcesz nawet myśleć o tym, jak ciężko byłoby zapiąć go nieco dalej, to od razu z niego zrezygnuj.

Co prawda większość staników rozciąga się w trakcie noszenia, ale nie możemy przesadzać. Dobrze dobrany biustonosz to taki, który mimo najciaśniejszego zapięcia nie uwiera. 

A co z tymi haftkami w trakcie noszenia? Jeśli stanik jest nowy, to staraj zapinać się go najluźniej. Dzięki temu zostawisz sobie trochę centymetrów na wypadek gdyby twoja bielizna się rozciągnęła.

Zwróć także uwagę na to, gdzie kończy się twoja pierś. To niezwykle istotne podczas kupowania stanika z fiszbiną. Jej boczna część powinna celować w środek pachy. Pod żadnym pozorem drut nie może wbijać się w pierś! To nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne i może powodować stany zapalne piersi.

Kiedy kobieta kupuje za duży stanik, to wtedy drut fiszbiny najczęściej wchodzi... na plecy. Taki stanik przede wszystkim nie utrzyma biustu, a co gorsza, nie będzie dla niego żadnym podtrzymaniem. Noszenie regularnie za dużego stanika spowoduje, że twój biust utraci jędrność szybciej niż ci się wydaje.

A ty zwracasz uwagę na wszystko, co wymieniłam, czy kupujesz stanik w ciemno, patrząc wyłącznie na rozmiar? Zachęcam do zastosowania powyższych rad. Przekonasz się, że twoje piersi ci za to podziękują. Przecież ładny dekolt niezależnie od wieku chciałaby mieć każda z nas.