Data modyfikacji:

Jak dobrać płaszcz do figury?

Autor: Kasia Szulik

Płaszcz ma nie tylko chronić nas przed chłodem, ale także podkreślać walory sylwetki, więc również w tym wypadku podczas zakupów powinnyśmy mieć na względzie naszą figurę. Niewielki wzrost, mały biust czy szerokie biodra – odpowiednio dobrany płaszcz sprawi, że zapomnisz o tych mankamentach.

Wybór płaszcza długiego lub krótszego zależy od wzrostu. Na model sięgający ziemi mogą sobie pozwolić tylko wysokie dziewczyny, niskie będą w nim wyglądać karykaturalnie. Niewysokim kobietom służy długość przed lub do kolan, a także fason z odcięciem pod biustem. By wzmocnić efekt, kup płaszcz w kolorze twoich kozaków, do których będziesz nosić spodnie lub rajstopy w tym samym kolorze.

Uwydatnij biust dobierając odpowiedni płaszcz

Płaszcz pomoże również uwydatnić biust. Grubsza tkanina natychmiast sprawi, że wyda się większy, aby podkreślić to jeszcze bardziej, dziewczyny z niewielkimi piersiami powinny wybierać modele z zapięciem dwurzędowym.

Z kolei duży biust będzie się prezentował świetnie w płaszczach jednorzędowych, najlepiej z głębokim dekoltem w kształcie litery V i nieco większymi klapami. Biuściaste kobiety powinny zdecydowanie unikać płaszczyków zapinanych pod samą szyję i bez lub z niewielkim, okrągłym kołnierzykiem.

Płaszcz dla każdej figury

Płaszcze  z rozkloszowanym dołem w kształcie litery A służą  praktycznie każdej sylwetce, ale w szczególności gruszkom, czyli dziewczynom o wydatnych biodrach. Taki fason, zwłaszcza w połączeniu z dwurzędową górą zharmonizuje proporcje i sprawi, że gruszka zamieni się w klepsydrę.

Podkreśl talię

Kolejną kwestią jest podkreślanie talii, w czym pomaga wybór płaszcza z wyraźnym rozkloszowaniem oraz zaszewkami. Świetnie sprawdzi się również pasek, który stworzy talię tam, gdzie jej nie ma. Podobny efekt dadzą pionowe szwy.

Wąskie ramiona optycznie poszerzy płaszcz o kroju pudełkowym, czyli prosty na całej długości, który da wrażenie równowagi między górą i dołem sylwetki. Jeśli masz szerokie ramiona, szukaj płaszczy z głębokim dekoltem w  kształcie litery V i rozkloszowanym dołem, który zrównoważy proporcje.

Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć są kolory. Większość płaszczy jest kolorystycznie jednolita, co ułatwia wybór. Stosunkowi bezpieczne dla każdej figury są również drobne wzorki, np. groszki czy wyrazista jodełka. Płaszcze w ciemnych, stonowanych barwach, takich jak szarość, granat czy śliwka optycznie Cię wyszczuplą, natomiast te w mocnych barwach przyciągają wzrok do sylwetki i mogą uwypuklać jej wady.