Data publikacji:

Jak poszerzyć kurtkę pikowaną?

Przyczyn potrzeby dokonania zmiany rozmiaru odzieży wierzchniej może być wiele. Zakup zbyt małej kurtki i przegapienie terminu wymiany. Przybranie na wadze, ciąża lub, w przypadku dzieci, rośnięcie. Brak dostępności większego egzemplarza. Nietrafiony prezent. Niezależnie od powodu, w głowie osoby borykającej się z tym problemem zawsze kiełkuje myśl – czy da się poszerzyć kurtkę? W przypadku odpowiedzi twierdzącej pojawia się także drugie pytanie – jak poszerzyć kurtkę zimową?
jak poszerzyć kurtkę pikowaną

Czy da się poszerzyć kurtkę?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny, ponieważ wszystko zależy od konkretnej kurtki i tego, w jaki sposób oraz z jakich materiałów została wykonana. W niektórych przypadkach jest to jak najbardziej możliwe, wymaga jednak zdolności manualnych, pewnych umiejętności krawieckich i kreatywności. Opcjonalnie funduszy, które pozwolą oddać ubranie w ręce doświadczonej krawcowej.
Co istotne – przed podjęciem się całego przedsięwzięcia warto zrozumieć, że poszerzenie kurtki może nastąpić tylko do pewnego zakresu. Dorobienie więcej niż kilku centymetrów może zupełnie zdefasonować i zdeformować ubranie, przez co będzie się nieładnie układało, lub sprawić, że nie będzie spełniało swojej najważniejszej roli – ogrzewania ciała. Tak poszerzenie kurtki jest do pewnego stopnia możliwe, a nierzadko nawet udaje się wykonać to zadanie samodzielnie, warto jednak zachować przy tym ostrożność.

Jak poszerzyć kurtkę zimową?

Aby poszerzyć kurtkę, należy wykazać się sporymi zdolnościami manualnymi i pomysłowością. Przyda się także doświadczenie krawieckie, choć nie jest ono konieczne i można nabyć go w trakcie całego procesu. Sprawa nie jest skomplikowana w sytuacji, gdy producent przewidział ewentualną potrzebę modyfikacji i uwzględnił wewnątrz ubrania fragment dodatkowego materiału, który można wykorzystać. W takim przypadku wystarczy po prostu ostrożnie rozpruć szwy (nadadzą się do tego niewielkie i ostre nożyczki, np. do paznokci), rozprostować zakładki i ponownie zszyć, zgodnie z oczekiwanymi wymiarami. Aby ułatwić sobie pracę, można delikatnie spiąć krawędzie szpilkami.
Sytuacja się komplikuje wówczas, gdy nie ma tego rodzaju zapasu materiału od producenta lub potrzebujemy poszerzyć kurtkę o więcej centymetrów. Jak poszerzyć kurtkę pikowaną w takim przypadku? Na ratunek przychodzą specjalnie wkładki, które można zakupić m.in. na aukcjach internetowych, lub paski wycięte z innych sztuk odzieży wierzchniej. W tym przypadku można iść po linii najmniejszego oporu i po rozpruciu boków kurtki po prostu wszyć materiał pomiędzy krawędzie.
Korzystając z tego sposobu, można dać się ponieść kreatywności i w wybranych miejscach, jak np. klatka piersiowa czy plecy, wykonać nacięcia, a następnie w każde z nich wszyć przygotowany wcześniej pas materiału. W ten sposób można stworzyć deseń sprawiający wrażenie celowego przeplatania się różnych fragmentów.

Jak poszerzyć kurtkę puchową?

Poszerzenie kurtki puchowej może wyglądać analogicznie do wyżej opisanego sposobu. Wykorzystując przygotowany przez producenta zapas bądź kupione pasy materiału, odrobinę wyobraźni i umiejętności manualnych, można stworzyć całkiem ciekawe ubranie, które będzie odpowiadało zarówno estetyką, jak i rozmiarem. Dodatkowo mankiety kurtki można w razie potrzeby przedłużyć fragmentami dzianiny lub ozdobnych gumek. Kołnierz z kolei można wydłużyć lub poszerzyć, wykorzystując dołączony do kurtki pasek. Jeżeli takowego nie ma, można wyciąć i przygotować nowy z kawałka pasującego, lub przeciwnie – kontrastującego, materiału bądź tkaniny wykończeniowej. Tę samą tkaninę można wykorzystać do obszycia np. kieszeni, aby całość wyglądała na od początku stworzoną w ten sposób.
Poszerzając kurtkę, należy pamiętać o podszewce, jeżeli jest obecna. Powiększenie samej kurtki niewiele wniesie, jeżeli wewnątrz wciąż będzie obecny zbyt wąski materiał. Poszerzenie podszewki można wykonać w analogiczny sposób – rozpruwając ją i wszywając między krawędzie dodatkowy pas tkaniny. Można też uszyć zupełnie nową, wykorzystując do tego odpowiedni materiał.

O czym należy pamiętać, poszerzając kurtkę zimową

Mając zamiar poszerzyć kurtkę za pomocą dodatkowych pasów materiału, należy upewnić się, że spełniają one kilka istotnych warunków. Po pierwsze – jaki to rodzaj materiału. Należy ustalić, czy posiadana rzecz wykonana jest z tkaniny, czy też z dzianiny, i odpowiednio do tego dobrać uzupełnienie. Po drugie – właściwości dotyczące elastyczności, czyli czy kurtka jest elastyczna, czy raczej niepodatna na naciąganie. Po trzecie – grubość. Gramatura materiału, z którego wykonano daną odzież wierzchnią, oraz posiadana wstawka powinny być tej samej lub przynajmniej podobnej grubości, aby kurtka zachowała swój kształt i fason oraz wciąż spełniała rolę ochrony przed zimnem.
Należy także mierzyć siły na zamiary i dobrze rozplanować całe przedsięwzięcie. Nierzadko zdarza się, że wizja, którą mamy w głowie, jest idealna; wydaje nam się, że doskonale wiemy, jak poszerzyć kurtkę zimową, którą posiadamy, a tymczasem rzeczywistość brutalnie ten stan rzeczy weryfikuje i ostateczny efekt jest, delikatnie ujmując, niezadowalający. Przerabiana rzecz może zupełnie stracić fason i pierwotny kształt ulec całkowitemu zniszczeniu lub przez źle dobrane wstawki stracić właściwości chroniące przed zimnem.
Poszerzanie kurtki zimowej powinno być poprzedzone rachunkiem potencjalnych zysków i strat, a także solidnym przemyśleniem całego procesu. W wielu przypadkach przeróbki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. W równie wielu mogą być porażką, która poskutkuje jedynie obniżeniem nastroju i zniszczoną kurtką.

Poszerzanie u krawcowej a samodzielnie – co wybrać?

Na to pytanie nie ma niestety jednej odpowiedzi. To, jak poszerzyć kurtkę pikowaną i czy w ogóle się da, zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest rzeczona kurtka, czy wewnątrz znajduje się zapas do poszerzenia, jaka była cena danego ubrania, czy dysponuje się taką ilością wolnego czasu i jak kosztowne są usługi krawieckie w okolicy.
Samodzielne poszerzenie kurtki zimowej zazwyczaj jest wykonalne, choć może okazać się niełatwe i zostać przypłacone sporą dawką frustracji. Wcale jednak nie musi. Istnieje szansa, że pójdzie jak z płatka, a domowe krawieckie przeróbki niepasujących ubrań staną się standardem. Może to być także rozwiązanie problemu zalegających w szafie ubrań, które z jakiegoś powodu już nie są noszone.
Przeróbka kurki pikowanej u doświadczonej krawcowej jest zdecydowanie opcją bardziej bezpieczną, choć prawdopodobnie również bardziej kosztowną. Jeżeli jednak zależy nam na osiągnięciu estetycznego efektu, warto poczynić inwestycję. Wiele krawcowych w miarę możliwości daje także gwarancję, że nic się w poprawianym miejscu nie popsuje, a jeśli nawet – to zostanie naprawione w ramach gwarancji.
Zdjęcie: OksaLy/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!