Data publikacji:

Jak pozbyć się elektryzowania?

Jesienią i zimą, kiedy powietrze w pomieszczeniach staje się ciepłe i suche, jesteśmy wyjątkowo narażeni na elektryzowanie się tkanin. Ściągasz koc i strzelają iskry, dotykasz kogoś i przeskakuje między wami „prąd”. Co gorsza, sukienka klei się do rajstop i nieestetycznie podwija, a misternie układana fryzura przybiera zupełnie nieoczekiwany kształt. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak ułatwić sobie życie. Sprawdź, jak pozbyć się elektryzowania.
jak pozbyć się elektryzowania

Elektryzowanie – jak się pozbyć tego problemu?

Elektryzowanie nie jest być może wielkim problemem, jednak potrafi skutecznie utrudnić życie. Nagłe „kopnięcie” nie jest przyjemnym uczuciem, a gdy często kleją się do ciebie ubrania lub psuje się fryzura, staje się to naprawdę uciążliwe. Warto wiedzieć, jak pozbyć się elektryzowania, żeby ograniczyć przykre doznania.
Od czego zacząć rozwiązywanie problemu? Najpierw zastanów się, czy używane przez ciebie tkaniny nie sprzyjają przeskakiwaniu napięcia. Najbardziej skłonne do elektryzowania są materiały syntetyczne, a więc na przykład sukienki czy bluzki z poliestru, akrylowe swetry lub polarowe koce. Jeśli to możliwe, rozważ używanie naturalnych tkanin, zwłaszcza tych o miękkiej fakturze, których zaletą jest między innymi zdecydowanie mniejsza skłonność do elektryzowania się.
Jak pozbyć się uciążliwego elektryzowania? Stosuj specjalne spraye do tkanin i płyny do płukania, wypróbuj też domowe sposoby na radzenie sobie z tym problemem – te najprostsze, jak nawilżanie, są zarazem najskuteczniejsze.

Spray przeciw elektryzowaniu się ubrań

Lubisz szybkie i skuteczne rozwiązania? Sięgnij po spray przeciw elektryzowaniu się ubrań, który działa na wszystkie tkaniny, syntetyczne i naturalne. Warto mieć go pod ręką zwłaszcza w sezonie grzewczym. Co ważne, można nim spryskiwać nie tylko ubrania, ale też wszystko to, czego nie można prać i płukać w płynach, na przykład sofy czy krzesła z tekstylnym siedziskiem, a także tapicerkę samochodu, dywany i wykładziny.
Płyn elektrostatyczny delikatnie wnika we włókna, sprawiając, że materiał staje się bardziej miękki. Zdecydowanie rzadziej osadza się na nim kurz czy sierść zwierząt, co dodatkowo znacznie ułatwia dbanie o czystość i jest korzystne dla alergików.

Domowy płyn antystatyczny

Nie da się ukryć, że gotowy płyn dostępny w sklepie jest wygodnym rozwiązaniem. Możesz jednak przygotować własny spray w domu. Wystarczy wymieszać kilka składników w wygodnej buteleczce z atomizerem i gotowe.
Jak zrobić domowy płyn antystatyczny? Żeby go przygotować, zetrzyj na drobnych oczkach szare mydło. Na trzy szklanki płynu będziesz potrzebować około łyżeczki takich wiórków. Następnie zalej je szklanką wrzątku, a gdy się rozpuszczą, dolej jeszcze dwie szklanki wody destylowanej. Jeśli zależy ci na ładnym zapachu, dodaj odrobinę ulubionego olejku eterycznego, na przykład z cytryny lub lawendy.
Kiedy brakuje ci czasu, możesz nawet użyć zwykłej wody, którą delikatnie nawilżysz ubranie – to rozwiązanie zadziała przynajmniej na pewien czas. Skuteczną mieszankę stworzy woda destylowana wymieszana z octem, jednak wadą takiego sprayu jest nieprzyjemny zapach, który może przeszkadzać zarówno na kanapie, jak i na ubraniu.

Używaj płynów do płukania tkanin

Płyny do płukania tkanin również są skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się elektryzowania. Nawet produkty bez specjalnych właściwości znacznie ułatwiają życie, ponieważ miękkie tkaniny, w których włókna są zabezpieczone, elektryzują się znacznie mniej. Wypróbuj sama i porównaj ubrania, a szybko zobaczysz różnicę.

Jak pozbyć się elektryzowania? Wypróbuj lakier do włosów

Ciekawym sposobem na błyskawiczne „rozładowanie” ubrania, które nie zostało zabezpieczone w inny sposób, jest sięgnięcie po lakier do włosów. Należy go rozpylać na wewnętrznej stronie ubrania, uważając, żeby nie przesadzić z ilością. To rozwiązanie nie sprawdzi się do wszystkich ubrań, niektóre po takim zabiegu staną się zbyt sztywne.

Jak pozbyć się elektryzowania za pomocą metalowego wieszaka?

Jeśli nie masz pod ręką specjalnego sprayu, spróbuj prostej metody na to, jak pozbyć się elektryzowania – użyj metalowego wieszaka (może być również inny przedmiot wykonany z metalu). Przejedź nim kilka razy po kanapie czy dywanie – to wystarczy. Na ubraniach ta metoda również się sprawdzi. Dlaczego to działa? Metal zbiera nagromadzone na materiale ładunki elektryczne.

Uczucie „naelektryzowania organizmu” – jak się go pozbyć?

Zdarzają się sytuacje, gdy czujemy, że cali jesteśmy naelektryzowani. Czego nie dotkniemy, „kopie nas prąd”. To bardzo problematyczne i nieprzyjemne uczucie. Jak poradzić sobie z takim naelektryzowaniem człowieka? Jak się go pozbyć? Jeśli zdarza się to w domu, warto w pierwszej kolejności sprawdzić poziom wilgotności. Jeśli okaże się zbyt niski, trzeba go podnieść. Skuteczne są specjalne nawilżacze, a ideałem będzie oczyszczacz z nawilżaczem i jonizatorem, który powinien błyskawicznie rozwiązać wszystkie twoje problemy z elektryzowaniem, a przy okazji znacznie podniesie jakość życia.
Jeśli elektryzujesz się również w innych miejscach, zwróć uwagę na podeszwy butów, ponieważ to one bywają źródłem problemu. Spróbuj założyć inne obuwie i obserwować, czy sytuacja się zmieni. W takich sytuacjach warto też nosić wyłącznie naturalne tkaniny, również na stopach.

Jak pozbyć się elektryzowania włosów?

Zimą problemem wielu osób, zwłaszcza kobiet, jest niepokorna fryzura. Jak pozbyć się elektryzowania włosów? Najczęściej winę ponosi przesuszenie, konieczne jest więc stosowanie kosmetyków nawilżających oraz natłuszczających. Skuteczne będą odżywki i maski do włosów, a także dodatkowo olejowanie. Przy takim problemie warto zrezygnować z plastikowej szczotki i używać suszarki do włosów z jonizatorem i zimnym nawiewem. Istnieją również specjalne kosmetyki wygładzające i antystatyczne, które skutecznie radzą sobie z problemem.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym