Data publikacji:

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Domowe sposoby

Zapach stęchlizny jest problemem, który może dotyczyć każdego z nas. Niestety zazwyczaj zwykłe pranie nie wystarczy, żeby raz na zawsze pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu. Jak zatem pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Jak się pozbyć zapachu stęchlizny z ubrań bez prania? W artykule przedstawiamy kilka domowych sposobów na pozbycie się tego nieprzyjemnego zapachu.
jak pozbyć się zapachu stęchlizny

Dlaczego ubranie pachnie stęchlizną?

Charakterystyczny zapach stęchlizny nie należy do zbyt przyjemnych. Kojarzy się z wilgocią, czymś starym, zapomnianym, nierzadko też mocno zakurzonym. I jest w tym sporo prawdy, ponieważ nieprzyjemna woń zazwyczaj bierze się ze zbyt dużej wilgotności oraz niskiej temperatury. Bakterie i pleśń, które rozwijają się w takich warunkach, wytwarzają właśnie ten nieprzyjemny zapach.

Skąd może pochodzić zapach stęchlizny?

Nieprzyjemny zapach stęchlizny może mieć różne przyczyny. Najczęstsze to brudna pralka i szafa. Niewiele mniej popularne to zwlekanie z wywieszeniem ubrań tuż po praniu (powinno to się robić tuż po zakończeniu cyklu), chowanie do szafy nie do końca wysuszonych ubrań lub zostawianie wilgotnej odzieży w koszu na pranie lub w torbie na siłownię.

Czy zapach stęchlizny jest szkodliwy?

Zapach stęchlizny może być bardzo nieprzyjemny, ale na szczęście nie jest szkodliwy.

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań? Jak usunąć zapach z ubrań z ciucholandu?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się zapachu wilgoci z ubrań? Nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny z ubrań. Zamiast tego możesz skorzystać z domowych środków, które są tak skuteczne, jak drogie preparaty chemiczne.
Najprostszym sposobem jest upranie ubrania w wysokiej temperaturze. Możesz użyć tych samych produktów, których używasz na co dzień. Jeśli jednak obawiasz się, że nie zadziałają, dodaj do prania kilka kropli olejku sosnowego. Nie tylko skutecznie zneutralizuje zapach stęchlizny, ale również pomoże usunąć ewentualne plamy oraz zarodki pleśni. W przypadku, jeśli nie masz takiego olejku, użyj sody oczyszczonej.
W walce z zapachem stęchlizny skuteczne również będzie prasowanie gorącą parą. W tym celu świetnie sprawdzi się wykorzystanie dobrej jakości parownicy lub żelazka.
Jak jeszcze możesz pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Wykorzystaj wysoką temperaturę. Materiały mniej podatne na zniszczenie, np. jeans, zalej wrzątkiem, odstaw na kilka minut, a następnie wrzuć do prania.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? – wykorzystaj ocet

Usuwanie zapachu stęchlizny za pomocą octu to tani i skuteczny sposób. Wystarczy, że szklankę tego płynu wlejesz do pralki i wypierzesz ubrania jak zwykle. Możesz też najpierw namoczyć przez co najmniej kilkanaście minut ubrania w roztworze octu z wodą w stosunku 1:1, a następnie wrzucić je do prania.

Jak się pozbyć zapachu stęchlizny z ubrań bez prania?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uprać odzieży, która ma nieprzyjemny zapach stęchlizny, wsadź ją na kilka godzin do zamrażarki. Bardzo niska temperatura usunie bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.
Możesz również użyć neutralizatora zapachu stęchlizny. Wystarczy, że takim specyfikiem spryskasz odzież i odczekasz co najmniej kilkanaście minut. Ten preparat nie tylko skutecznie poradzi sobie z samym zapachem, ale również z jego źródłem skutecznie usuwając zarodki pleśni. Pamiętaj jednak, aby przed jego zastosowaniem zapoznać się z instrukcją użytkowania, ponieważ niektóre preparaty nie nadają się do stosowania na konkretne materiały.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus