Data publikacji:

Poradnik, jak sprać żywicę z ubrań

Czy wiesz, że plamy z żywicy na ubraniach są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia? Nie oznacza to jednak, że musisz od razu wyrzucić bluzkę czy spodnie. Można je uratować – wystarczy, że wiesz, czego i jak użyć, aby pozbyć się zabrudzeń. W tym artykule znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak sprać żywicę z ubrań – jeansów, kurtki i innych elementów odzieży. Zaczynamy!
jak sprać żywicę z ubrań

Jak sprać żywicę z ubrań? Najważniejsze wskazówki

Przede wszystkim należy pamiętać, że im dłużej pozostawisz żywicę na tkaninie, tym wniknie głębiej we włókna, a tym samym usunięcie zabrudzenia po lepkiej substancji stanie się jeszcze trudniejsze. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe działanie – gdy tylko zobaczysz plamę, to jak najszybciej skorzystaj z naszych sposobów na to, jak sprać żywicę.
Bardzo ważne jest dopasowanie metody do materiału. O ile poliester jest w stanie znieść naprawdę wiele, jeśli chodzi o czyszczenie, tak bawełna, wełna, len czy jedwab wymagają ostrożnego podejścia. W przeciwnym razie możesz trwale uszkodzić tkaninę.

Jak sprać żywicę ze spodni albo bluzki? Użyj żelazka!

Jak się okazuje, żelazko sprawdza się nie tylko do usuwania zagnieceń ze świeżo wypranych ubrań. Równie świetnie poradzi sobie z walką z uporczywymi plamami z żywicy. Potrzebne do tego będą jedynie papier do pieczenia, wolna chwila i możesz działać.
Jak sprać żywicę z ubrań? Zanim wrzucisz odzież do pralki, przeprasuj zabrudzony materiał, umieszczając go między dwoma kawałkami papieru do pieczenia. Temperaturę urządzenia należy dopasować do tkaniny. Po przeprasowaniu żywica powinna odkleić się od materiału i przenieść na wspomniany papier. Pamiętaj jednak, że ta metoda może nie sprawdzić się w przypadku odzieży z syntetycznych tkanin.

Jak sprać żywicę z kurtki i jeansów? Wykorzystaj spirytus!

Spirytus jest jednym z najlepszych sposobów na uporanie się z uciążliwymi zabrudzeniami. Jak go użyć, aby sprać żywicę z kurtki wykonanej z tkaniny syntetycznej? Najlepszym pomysłem jest połączenie go z terpentyną przy zachowaniu proporcji 1:1. Wymieszaj dokładnie oba składniki, a następnie przetrzyj plamę ściereczką z mikrofibry albo patyczkiem higienicznym.
A jak sprać żywicę z jeansów? W tym przypadku sięgnij po… coś tłustego! Może być to olej lub masło, które należy wetrzeć ostrożnie w plamę i chwilę poczekać. Kolejnym krokiem jest przetarcie zabrudzonego miejsca czystym spirytusem, a następnie wrzucenie spodni do pralki.
Uwaga! Nigdy nie używaj zmywacza do paznokci. Zawarty w nim aceton może powodować trwałe odbarwienia materiału, zwłaszcza włókien syntetycznych. 

Jak jeszcze można sprać żywicę z ubrania?

Jeżeli nie wiesz, jak sprać żywicę, to warto przetestować olejek herbaciany. Naturalny produkt, który sprawdza się doskonale w pielęgnacji, równie świetnie radzi sobie z usuwaniem plam. Wystarczy nałożyć go na wacik i delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsce.
Co więcej, żywicę możesz sprać z ubrań przy użyciu samodzielnie przygotowanej pasty z wody i proszku do prania. Wymieszaj je ze sobą w proporcjach 1:1, a następnie nałóż na plamę. Daj paście trochę czasu, aby zdążyła zadziałać. Zazwyczaj wystarczy 30–60 minut, aby po żywicy nie było śladu.

Wiesz już, jak sprać żywicę z ubrań. Co dalej?

Bez względu na to, który z polecanych sposobów na to, jak sprać żywicę, wybierzesz – na zakończenie należy wyprać ubranie. W zależności od tkaniny możesz wrzucić je po prostu do pralki lub zrobić to ręcznie. Pamiętaj jednak, aby zawsze prać odzież z resztkami po żywicy w zimnej wodzie! Jeżeli zrobisz to w zbyt wysokiej temperaturze, to ryzykujesz, że pozostałości po lepkiej substancji jeszcze bardziej wnikną we włókna i będą niemożliwe do usunięcia.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.