Data publikacji:

Jak układać ubrania w głębokiej szafie?

Głęboka szafa zapewnia maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie sprzyja powstawaniu bałaganu. W zakamarkach półek łatwo upychać wciąż nowe ubrania, a duża pojemność sprawia, że potrzeba minimalizmu nie wysuwa się na pierwszy plan. Jak układać ubrania w głębokiej szafie, żeby łatwo było utrzymać w niej porządek? Umiejętne podzielenie półek i wykorzystanie akcesoriów znacznie ułatwi ci zadanie. Co jeszcze możesz zrobić, żeby twoje ubrania były dobrze zorganizowane?
jak układać ubrania w głębokiej szafie

Głęboka szafa – czy to dobry pomysł?

Stoisz przed wyborem szafy do nowego lub remontowanego mieszkania? Jeżeli masz taką możliwość, rozważ głęboką szafę na wymiar. Jej idealne wpasowanie w przestrzeń i duża pojemność dadzą ci możliwość umieszczenia w niej wszystkich niezbędnych ubrań i akcesoriów. Czy ten typ garderoby jest dla ciebie? Kiedy dowiesz się, jak układać ubrania w głębokiej szafie, z pewnością dojdziesz do wniosku, że to doskonała opcja.
Największą zaletą głębokiej szafy jest oczywiście jej pojemność. Fakt, że niektóre ubrania i akcesoria są schowane w dalszej odległości, a przez to mniej dostępne, może być zarówno wadą, jak i zaletą. Jeśli postarasz się o dobrą organizację, zdecydowanie będzie zaletą – w głębi szafy schowasz rzeczy, których aktualnie nie używasz lub po które sięgasz bardzo rzadko. Dzięki temu będziesz mieć łatwy dostęp do wszystkich rzeczy, których używasz często.

Jak układać ubrania w głębokiej szafie? Zacznij od porządków

Układanie rzeczy w nowej szafie to najlepsza okazja do zrobienia gruntownych porządków z wszystkimi swoimi ubraniami, butami i akcesoriami. Posiadając wyłącznie niezbędne przedmioty, łatwiej utrzymasz ład w garderobie. Nie oznacza to, że musisz wyrzucić ubrania, które nosisz rzadko, takie również są potrzebne. Podejdź jednak do sprawy uczciwie, zastanów się, czy rzeczywiście będziesz je nosić, kiedy nadejdzie ku temu okazja.
Jak zwiększyć miejsce w szafie? Jeśli zależy ci, żeby zmieściły się do niej wszystkie niezbędne rzeczy, pozbądź się tych, które są ci już niepotrzebne. Nowe miejsce na garderobę to dobry pretekst do wyrzucenia wszystkich swoich ubrań na środek pokoju i przeprowadzenia selekcji. Brzmi jak dużo pracy? Tak, jest to czasochłonne, ale zdecydowanie się opłaca.

Jak posegregować i układać ubrania w szafie?

Żeby zachować na co dzień porządek w swojej szafie, musisz najpierw zadbać o jej dobrą organizację. Zacznij od podzielenia ubrań na kategorie, dużo łatwiej szybko znaleźć potrzebną w danym momencie rzecz, kiedy znajduje się na swoim „dziale”. Ustal, na której półce położysz spodnie, gdzie koszulki, a w którym miejscu ciepłe swetry.

Jak układać ubrania w szafie, wykorzystując wieszaki?

Półki i szuflady są bardzo pojemne, ale rzeczy, które tam ułożysz, trudniej zachować w dobrym stanie, zwłaszcza jeśli wykonane są z delikatnych, eleganckich materiałów. W miarę możliwości zaplanuj w głębokiej szafie sporo miejsca na wieszaki, na których powiesisz sukienki, płaszcze, kurtki, koszule, a także łatwo gniotące się bluzki i koszulki. Zwróć uwagę na to, by dzielić je na kategorie, dzięki temu każda rzecz będzie w stałym miejscu.

Jak układać ubrania na półkach w głębokiej szafie?

Na półkach spokojnie możesz układać spodnie, swetry, bluzy i T-shirty, czyli całą bazę ubrań codziennych. Jak układać ubrania na półkach? Kiedy już podzielisz je na kategorie, zadbaj o to, żeby ułożyć je w dwóch rzędach. Dalej muszą oczywiście znaleźć się ubrania rzadko używane lub sezonowe, natomiast bliżej te, po które sięgasz regularnie.
Jeżeli poszczególne segmenty są szerokie, a ty masz dużo ubrań, które chcesz ułożyć, zastanów się, jak podzielić półki w szafie. Możesz spróbować zainstalować specjalne przegrody, jednak jest to rozwiązanie mniej estetyczne i bardziej pracochłonne niż zwykłe ułożenie ubrań obok siebie. Stwórz dwa stosy schludnie złożonych w kostkę ubrań. Będzie to wygodne i praktyczne wyjście z sytuacji, pod warunkiem że zawsze będziesz dbać o porządne składanie koszulek czy spodni. Taki stos musi być też na tyle niski, żeby nie przewracał się, kiedy będziesz z niego wyciągać ubrania.

Organizacja szafy – akcesoria, które ci pomogą

Zastanawiając się, jak układać ubrania w szafie, rozważ również dobre wykorzystanie szuflad. Bardzo duże szuflady zachęcają do bezładnego wrzucania do nich ubrań i szybko stają się najbardziej zabałaganionym miejscem w całej garderobie. W dobrej organizacji szafy pomogą ci akcesoria takie jak na przykład organizer do szuflady, do którego możesz włożyć skarpetki, bieliznę i akcesoria. Drobne przedmioty będą w ten sposób zabezpieczone, a ty szybko znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, nawet kiedy będziesz się bardzo spieszyć.
Ciekawym rozwiązaniem są również organizery wiszące do powieszenia na drążku, dzięki którym w twojej głębokiej szafie nie zaginą paski, apaszki i inne dodatki.

Jak układać sezonowe ubrania w głębokiej szafie?

Nie wszystkie rzeczy nosisz przez cały rok. Jak układać ubrania sezonowe w szafie? Część ubrań, których aktualnie nie nosisz, możesz umieścić na półkach w tylnym, mniej widocznym rzędzie. Jeśli jednak masz taką możliwość, typowo sezonowe ubrania odkładaj w zupełnie inne miejsce, żeby nie przyczyniały się do niepotrzebnego bałaganu.
Sezonowe ubrania to takie, których z pewnością nie włożysz przez kilka najbliższych miesięcy. Zimą będą to stroje plażowe, kapelusze, letnie sukienki czy krótkie spodenki, latem natomiast czapki, szaliki, kurtki czy grube swetry.
Żeby utrzymać wzorowy porządek, po każdym sezonie odkładaj wyprane ubrania i dodatki do specjalnie przygotowanych pudeł. W głębokiej szafie na pewno znajdziesz dla nich miejsce. Inną opcją są worki próżniowe, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i chronią ubrania przed kurzem, pleśnią i wilgocią.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym