Data publikacji:

Jak ustalić swój typ kolorystyczny?

Określenie typu urody jest bardzo ważne dla świadomego kreowania swojego wizerunku. Wystarczy zrobić to raz, by już do końca życia czerpać z tej wiedzy korzyści. Co można zyskać? Umiejętne dobieranie kolorów ubrań, włosów i kosmetyków pozwoli ci prezentować się zawsze z najlepszej możliwej strony. Twoja cera w towarzystwie stworzonych dla ciebie odcieni będzie promieniała, a ty będziesz wyglądać piękniej niż kiedykolwiek. Jak ustalić swój typ kolorystyczny? To łatwiejsze niż myślisz!
Jak ustalić swój typ kolorystyczny?

Jak ustalić swój typ kolorystyczny?

Od czego zacząć określenie typu urody? Najlepiej od dokładnej obserwacji swojej skóry, włosów i tęczówki. Przyjrzyj się, czy odnajdujesz w nich raczej ciepłe, czy chłodne odcienie. Czasami sprawa jest ewidentna, jednak nie bez powodu wciąż wiele kobiet nie wie, jak ustalić swój typ kolorystyczny. Dla wielu z nich może się to z początku wydawać bardzo trudne.
Na uporządkowanie typów urody wpadła w latach 80. amerykańska kosmetolożka, żeby ułatwić kobietom dobór odpowiednich dla nich ubrań i kosmetyków. To jej zawdzięczamy podział na panią Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę, który szybko zadomowił się u nas na stałe. Z czasem teoria rozrosła się, ponieważ wiele osób uznało podział za zbyt ogólny, a ponadto niekiedy nie było możliwe jednoznaczne określenie, do jakiej pory roku pasuje dana osoba.
W podziale na 12 typów wymienia się zatem po 4 podtypy:
  • Wiosna: Jasna, Ciepła, Czysta,
  • Lato: Jasne, Chłodne, Zgaszone
  • Jesień: Zgaszona, Ciepła, Ciemna,
  • Zima: Ciemna, Chłodna, Czysta.
Jakie są najlepsze sposoby na to, jak ustalić swój typ kolorystyczny? Istnieją testy internetowe, z których, dzięki odpowiedzi na kilka pytań dotyczących cery, włosów czy oczu, dowiesz się mniej więcej, który typ najlepiej do ciebie pasuje. Nie brakuje również specjalistek zajmujących się zawodowo analizą kolorystyczną. To idealna opcja dla pań, które nie czują się pewnie w świecie kolorów, mody i kosmetyków, a chciałyby poczuć się pięknie i kobieco.
Wygląd jest jedynie małą wskazówką, dla określenia typu urody kluczowe jest dostrzeżenie wśród jakich kolorów wyglądasz świeżo, promiennie i wyjątkowo pięknie. Jeśli chcesz samodzielnie dowiedzieć się, jak się ubierać i ustalić swój typ kolorystyczny, najlepszym sposobem będzie obserwacja, w jakich dokładnie ubraniach jest ci do twarzy:
  • ciepłych czy zimnych,
  • czystych/jaskrawych czy zgaszonych,
  • jasnych czy ciemnych.

Chłodny czy ciepły – jak określić typ urody?

Jeżeli zaczęłaś od przyglądania się swojej cerze, włosom i tęczówkom, być może już wiesz, czy twoja uroda jest raczej zimna, czy ciepła. Żeby ułatwić sobie zadanie, możesz wykonać kilka testów (rób to w świetle dziennym).
  • Test srebro-złoto jest najprostszym sposobem na to, jak ustalić swój typ kolorystyczny urody. Można go wykonać na kilka sposobów, jednak cel jest jeden – sprawdzić, czy lepiej wyglądasz w ciepłych, czy też chłodnych barwach. Do jego przeprowadzenia potrzebujesz dwóch chust lub bluzek, jedna z nich musi być srebrna, druga złota. Przykładaj je na przemian do twarzy, sprawdzając, przy której z nich cera nabiera blasku. Test można również przeprowadzić przy pomocy biżuterii.
  • Makijaż. Żeby ułatwić sobie analizę, możesz wykorzystać kosmetyki kolorowe. Spróbuj pomalować policzki na różne kolory, do jednego z nich wykorzystaj róż o ciepłym kolorze, na przykład morelowym, do drugiego natomiast zimny róż. Różnica powinna być zauważalna. Jeśli masz pod ręką szminki w różnych odcieniach, sprawdź, czy promieniejesz z ustami w kolorze pomarańczy lub koralu, czy też fuksji lub chłodnego różu.
  • Kolor żył również może być dobrym sposobem na to, jak ustalić swój typ kolorystyczny. Przyjrzyj się uważnie swoim nadgarstkom, czy barwa żył jest raczej zielona, czy też może niebieska. Zielony kolor sugeruje typ ciepły, natomiast niebieski – chłodny.

Którą porą roku jesteś?

Pani Wiosna

Jej uroda jest delikatna i jasna. Oczy mają nieokreślony kolor w odcieniach niebieskiego, zielonego i brązu, natomiast włosy wyróżniają się ciepłymi odcieniami blondu i brązu, niekiedy są również jasnorude. Cera ma ciepły, brzoskwiniowy odcień i dość szybko opala się na ładny kolor.
Pasują do niej zazwyczaj kolory pastelowe, takie jak pudrowy róż, ciepły popiel i jasna zieleń, wpadająca w kolor żółty. Sprawdzają się również koralowe odcienie czerwieni oraz ciepłe odmiany białego, na przykład écru. Ubrania mogą mieć motywy kwiatowe, które podkreślą świeży urok tego typu.

Pani Lato

To typ chłodny i zgaszony. Jej tęczówki są szaro-niebieskie lub szare, a włosy przybierają barwę blondu i brązu, jednak w odcieniu określanym jako „mysi” lub platynowy. Cera Lata jest blada i delikatna, a gdy dotkną ją promienie słoneczne, przybiera czerwony odcień.
Jej kolory to zgaszone, chłodne odcienie niebieskiego, różne odcienie fioletu, na przykład śliwkowy i lawendowy. Niektóre panie Lato wyglądają również doskonale w czerni czy chłodniejszej czerwieni.

Pani Jesień

To zdecydowanie najcieplejszy typ urody, w którym dominują rudości i brązy. Oczy są najczęściej brązowe, mogą również przybrać zieloną lub zielono-brązową barwę. Włosy mogą być płomiennie rude lub także brązowe, jednak zawsze o bardzo ciepłym odcieniu. Cera jest oliwkowa lub blada i delikatna ze skłonnością do piegów.
Kolory, które powinny dominować w szafie Jesieni, to wszelkie odcienie brązu, zaczynając od beżu aż po ciemny brąz, a także pomarańcze i ciepłe odcienie czerwieni. Wyobraź sobie park w słoneczny, październikowy dzień, takie właśnie barwy powinny mieć kolory ubrań Jesieni.

Pani Zima

Ten typ urody jest pełen kontrastów, bardzo często osoby nim obdarzone wyróżniają się wyrazistym kolorem oczu – zielonym lub niebieskim, natomiast ich włosy są ciemnobrązowe lub czarne. Cera może być zarówno blada, jak i oliwkowa.
Do Pani Zimy pasują kontrasty, sprawdzą się zarówno białe, jak i czarne ubrania. Jakie inne kolory mogą znaleźć się w jej szafie? Eleganckie bordo, głęboki fiolet, a także granat i ciemne szarości.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym