Data publikacji:

Jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału?

Pleśń to nie tylko problem kuchni i łazienek. Zdarza się, że z różnych przyczyn atakuje również tkaniny. Obrusy, zasłony, dziecięcy wózek czy ubrania – nieestetyczne czarne plamy mogą pojawić się wszędzie. Przyczyną ich pojawienia się bywa wilgoć w mieszkaniu, zalanie czy wkładanie do szafy mokrych rzeczy. Jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału? Istnieją domowe sposoby, które pomogą ci pozbyć się problemu, a jeśli one nie pomogą, konieczne będzie sięgnięcie po mocniejsze preparaty.
jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału

Jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału? Po pierwsze szczotkowanie

Pomimo starań nie udało ci się uniknąć pleśni na materiale? Czasami jest to bardzo trudne, jeśli rzeczy są stale narażone na wilgoć i trudno je wysuszyć. Dowiedz się, jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału, żeby nie musieć się nimi dłużej martwić.
Bez względu na to, na jaki środek do usuwania pleśni z tkanin się zdecydujesz, w pierwszej kolejności postaraj się zeskrobać jak najwięcej czarnego osadu. Możesz użyć do tego celu starej szczoteczki do zębów lub innej o drobnym, twardym włosiu. Rób to na świeżym powietrzu, w przeciwnym razie ryzykujesz rozsiewanie zarodników pleśni.

Moczenie i pranie z dodatkiem środka do usuwania pleśni z tkanin

Jeśli tylko jest taka możliwość, zaatakowany pleśnią materiał namocz w wybranym środku lub spryskaj specjalnym sprayem, a następnie wypierz. Dotyczy to sytuacji, gdy zastanawiasz się, czym wywabić plamy z pleśni na obrusie, ubraniach czy zasłonach.
Większy problem pojawia się, gdy pranie nie wchodzi w rachubę. Pozostaje wówczas jedynie czyszczenie powierzchniowe. Nie martw się, nawet w takiej sytuacji masz dużą szansę na satysfakcjonujący efekt.

Jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału – tradycyjny ocet

Ocet jest najbardziej uniwersalnym środkiem czyszczącym, jaki istnieje. Dzięki niemu wyczyścisz szyby, armaturę czy pralkę, odetkasz odpływ, a także pozbędziesz się grzybów. Jeśli więc stoisz przed dylematem, jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału, sięgnij po ten wielozadaniowy specyfik. Większość z nas i tak ma go zawsze pod ręką, a jeśli nie, znajdziesz go w każdym sklepie za niewielką kwotę.
Żeby usunąć pleśń z materiału, namocz go w misce z wodą, do której należy dodać szklankę zwykłego octu. Jeżeli zabrudzenia są bardzo widoczne, możesz potrzebować nawet kilkunastu godzin, żeby uzyskać pożądany efekt. Dodatkowo dodaj octu do prania, w ten sposób cała procedura okaże się jeszcze skuteczniejsza.

Soda na pleśń na ubraniach i innych tkaninach

Wśród domowych sposobów na różnego typu zabrudzenia soda jest równie popularna, co ocet. Jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału, używając sody? Zależy to od rodzaju materiału. Możesz przygotować z sody gęstą pastę i nałożyć ją na zabrudzone miejsce lub zamoczyć ubranie w roztworze wody z sodą. Jeżeli pleśń zaanektowała dużą przestrzeń, po prostu posyp materiał sodą i zostaw ją tak na pewien czas. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania będzie pochłonięcie nieprzyjemnego, stęchłego zapachu, jakim prawdopodobnie przesiąkł materiał. Chcąc najlepiej wykorzystać sodę, możesz też dodać ją bezpośrednio do proszku do prania.

Plamy z pleśni – czym usunąć? Wypróbuj boraks

Pośród domowych sposobów na to, jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału, warto wymienić również boraks. Ten uniwersalny środek czyszczący dodaje się do proszku do prania lub używa w formie roztworu. W obu formach dobrze radzi sobie nie tylko z różnego typu zabrudzeniami, ale także z pleśnią.

Wybielacze i odplamiacze. Jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału?

Czasami domowe sposoby nie zdają egzaminu i trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Jedną z najsilniejszych dostępnych powszechnie substancji jest chlor. Używając preparatów takich jak wybielacze i odplamiacze, musisz zachować dużą ostrożność, ponieważ mogą bezpowrotnie uszkodzić materiał. Jeśli wiesz, że jest delikatny, będzie to zdecydowanie zły pomysł. Podejrzewasz, że tkanina wytrzyma? Wypróbuj najpierw swój środek w niewidocznym miejscu, by się co do tego upewnić.
W wielu sytuacjach tylko mocny środek będzie dobrym sposobem na to, jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału. Wybielacza możesz spokojnie użyć, kiedy czyścisz syntetyczne materiały takie jak kurtki, spodnie przeciwdeszczowe lub zasłona prysznicowa. Również kiedy zastanawiasz się, czym wywabić plamy z pleśni na białym obrusie, wybielacz nie powinien zaszkodzić.

Jak usunąć pleśń z wózka?

Wózek dziecięcy to ostatnie miejsce, w którym chcielibyśmy widzieć pleśń, a jednocześnie bardzo podatne na tę niedogodność. Problemem jest tu brak możliwości wyprania wszystkich części i konieczność ręcznego czyszczenia.
Jak usunąć pleśń z wózka? Najpierw dokładnie wyszczotkuj zaatakowane przez nią miejsce, pamiętając, by zrobić to na dworze. Następnie zamocz czystą ściereczkę w roztworze wody z octem lub wody z sodą. Delikatnie czyść tkaninę, uważając, żeby jej przesadnie nie zmoczyć. Idealnie jeśli zabierzesz się za to w słoneczny dzień, żeby wózek mógł wyschnąć na dworze.

Jak usunąć pleśń z płótna?

Również pasjonaci malarstwa borykają się z problemem czarnej pleśni. Jak się jej pozbyć? Jeśli wiesz, że twoje płótno i farba są odporne na promienie słoneczne, wystaw obraz na zewnątrz, żeby słońce go wysuszyło. To świetny sposób, ponieważ znacznie ułatwi pozbycie się pleśni i jej zarodników, zamieniając je w pył, który łatwo wymieść.
Przy pomocy pędzla wykonuj delikatne, omiatające ruchy, a następnie użyj sprężonego powietrza w odległości 5–7 cm do pozbycia się pozostałości. Po wszystkim możesz nanieść na całą powierzchnię środek do usuwania pleśni, jednak najpierw przeprowadź próbę w niewidocznym miejscu i odczekaj jakiś czas w oczekiwaniu na ewentualną niepożądaną reakcję.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym