Data publikacji:

Jak usunąć klej na gorąco z ubrania? Poradnik

Kleje na gorąco, czyli inaczej kleje termotopliwe, sprawdzają się doskonale w wielu zastosowaniach. Najpopularniejsza jest wersja przezroczysta kleju, ale dostępne są także kolorowe, z brokatem czy półprzezroczyste. Jednak kleje w trakcie użytkowania mogą w kontakcie z materiałem pozostawić niepożądane ślady. Na szczęście w większości przypadków plam z kleju termotopliwego można się pozbyć. Sprawdź, jak usunąć klej na gorąco z ubrania i na co zwrócić uwagę, by nie uszkodzić odzieży.
jak usunac klej na goraco z ubrania

Jak usunąć klej na gorąco z materiału w mechaniczny sposób?

Podczas pracy z klejem na gorąco, bez względu na rodzaj działania, mogą zdarzyć się wypadki. Najczęstszym jest po prostu niepożądane zabrudzenie powierzchni lub ubrania substancją. Rozgrzany klej ciężko jest od razu usunąć z uwagi na dość wysoką temperaturę. Zatem jak usunąć klej na gorąco z ubrania mechanicznie?

Usuwanie stężałego kleju z ubrania

Pierwszą metodą, jaką się zwykle stosuje, jest mechaniczne, ręczne usuwanie większej ilości substancji, która już przynajmniej częściowo stężała. Jeżeli jest nadal choć lekko plastyczna, sposobem na to, jak usunąć klej na gorąco z materiału, będzie próba jego „skulkowania” poprzez pocieranie. Całkiem twardy już klej można próbować wydrapywać z użyciem twardych, ale niezbyt ostrych przyrządów, by nie uszkodzić materiału.

Uwaga na delikatne tkaniny!

Wykonując prace z klejem na gorąco, najlepiej zabezpieczyć ubrania przed zabrudzeniem. Warto w szczególności uważać na tkaniny delikatne, które mogą ulec zniszczeniu przy próbach mechanicznego, termicznego czy chemicznego usuwania kleju. Jak usunąć klej na gorąco z materiału o delikatnej strukturze, nici? Jeżeli nie jest on szczególnie wrażliwy na działanie temperatury, lepiej sprawdzić się mogą metody termiczne, wykorzystujące zmienne właściwości kleju w zależności od jego temperatury. Narzędzia czy mechaniczne próby mogą zniszczyć ubrania z tkanin delikatnych.

Usuwanie kleju na gorąco z ubrań metodą termiczną

Termiczna metoda na to, jak usunąć klej na gorąco z ubrania, bazuje na jego podgrzaniu do temperatury, w której zyskuje plastyczność lub się upłynnia. Alternatywnie może także polegać na dostatecznie dużym zmrożeniu materiału z klejem, aby możliwe było jego wykruszenie. Jak usunąć klej na gorąco z materiału, wykorzystując odpowiednią temperaturę?

Gorąca woda dobrą metodą na usuwanie kleju dla odpornych tkanin

Materiał, który można prać w wysokich temperaturach, na przykład wybrane rodzaje bawełny, może udać się oczyścić, namaczając i piorąc w 90 stopniach. Zależy to jednak od kleju, jaki był użyty, gdyż niektóre rodzaje stają się plastyczne już w temperaturze 80 stopni Celsjusza, inne zaś – ponad 120 stopni. Warto w pierwszej kolejności zebrać możliwie dużą ilość kleju w mechaniczny sposób, a dopiero potem spróbować wyprać ubranie.

A może suszarka lub żelazko w połączeniu ze ściereczką do usunięcia kleju z ubrania?

Częściej wybieraną alternatywą są działania „na sucho”, również bazujące na podgrzaniu kleju. Zanim przystąpi się do tego rozwiązania, warto przetestować odporność ubrania na wybraną temperaturę. Najczęściej sprawdzają się najprostsze propozycje – żelazko albo suszarka z gorącym strumieniem powietrza. Przyda się także kawałek niepotrzebnej, chłonnej tkaniny. Jak usunąć klej na gorąco z ubrania z użyciem żelazka? Sprawdź te kroki:
  • Zweryfikuj temperaturę, w jakiej można prasować ubranie.
  • Przygotuj ściereczkę z bawełny, która wchłonie klej.
  • Rozgrzej żelazko i przez ścierkę przyciśnij do miejsca z plamą z kleju.
  • Nie ruszaj żelazkiem!
  • Zaczekaj, aż klej wchłonie się w materiał ścierki.
  • W razie potrzeby powtórz operację, używając nowego kawałka materiału.

Podobnie można próbować oczyścić ubranie z termotopliwego kleju, wykorzystując suszarkę lub inne źródło gorącego powietrza.

Niska temperatura jest twoim sprzymierzeńcem w usuwaniu kleju na gorąco!

Alternatywą dla wysokich temperatur są skrajnie niskie. Klej na gorąco, w zależności od rodzaju, może w ujemnych temperaturach znacząco stwardnieć. Dzięki temu jego wykruszenie z ubrania staje się prostsze. Metoda ta nie zawsze jednak się sprawdza. Jak usunąć klej na gorąco z materiału, wykorzystując ujemną temperaturę? Konieczne będzie wsadzenie ubrania do zamrażarki na dłuższy czas. Zależny jest on od temperatury mrożenia panującej we wnętrzu. Ubranie musi być złożone w taki sposób, aby plama z kleju była na wierzchu. Po jej zmrożeniu trzeba spróbować delikatnie ją wykruszyć, uważając na materiał, aby nie uległ zniszczeniu.

Debondery i zmywacze kleju na gorąco – czy można stosować na materiale?

Wielbiciele rękodzieła oraz twórcy różnego rodzaju dekoracji z pewnością wiedzą, że do klejów na gorąco dostępne są także dedykowane rozpuszczalniki, zmywacze, debondery. Jak usunąć klej na gorąco z ubrania, stosując tego typu substancje? Przede wszystkim należy zachować ostrożność, gdyż produkt może wejść w reakcję z tkaniną czy jej barwnikiem. Substancje przeznaczone są najczęściej do usuwania kleju z powierzchni płaskich, przy materiałach mogą nie być skuteczne. Mimo to chcesz spróbować? Pamiętaj, aby:
  • Wykonać test wpływu rozpuszczalnika na tkaninę w niewidocznym miejscu.
  • Nie stosować substancji poza miejscem na tkaninie, w którym znajduje się klej.
  • Dokładnie zmyć wszystkie pozostałości z ubrania, a następnie je wyprać.

Stosowanie rozpuszczalników kleju na gorąco powinno być ostatecznością, może bowiem spowodować jeszcze głębszą penetrację substancji we włókna ubioru.

Jak usunąć klej na gorąco z ubrania? Najlepszy sposób

Jaka będzie najlepsza metoda usunięcia kleju na gorąco? Najczęściej to połączenie sposobu mechanicznego i termicznego. Warto działać szybko, by uniknąć wnikania kleju w strukturę włókien. Jednak równie ważna, co szybkość działania, jest rozwaga, by podejmowane środki nie doprowadziły do zniszczenia ubrań.
Autor: Aleks Fachman