Data publikacji:

Jak usunąć plamy z farby do ścian?

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby na ubraniu czy meblach powstały plamy z farby. Nie trzeba do tego remontu w mieszkaniu, wystarczy niefortunnie oprzeć się o świeżo malowaną powierzchnię, żeby na kurtce pojawiły się ślady. Co gorsza, najczęściej zauważamy je po dłuższym czasie. Żeby wiedzieć, jak usunąć plamy z farby do ścian, trzeba najpierw zastanowić się, z jakiego typu farbą mamy do czynienia. Jak poradzić sobie z kłopotliwymi zabrudzeniami?
jak usunąć plamy z farby do ścian

Jak usunąć plamy z farby do ścian w zależności od jej rodzaju?

Żeby wiedzieć, jak usunąć plamy z farby do ścian, musisz najpierw ustalić, jaki rodzaj farby zabrudził powierzchnię czy tkaninę. To kluczowa informacja, ponieważ od tego zależy, czy konkretny sposób zadziała, czy też nie.
Rodzajów farb jest bardzo wiele, ale podstawowy podział, który ma wpływ na wywabianie plam, jest bardzo prosty. – wyróżniamy farby wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Do wnętrz najczęściej stosuje się farby wodne, ponieważ są szybkoschnące i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Należą do nich między innymi farby winylowe, akrylowe, lateksowe oraz typy mieszane.
Farby wodorozcieńczalne można usunąć stosunkowo prostymi zabiegami, a wystarczy do tego woda i zwykłe detergenty, natomiast farby rozpuszczalnikowe są dużo trudniejsze do usunięcia, zwłaszcza jeśli plamy są już zaschnięte. Konieczne będą do tego rozpuszczalniki, a czasami inwazyjne metody polegające na zeskrobywaniu.

Jak usunąć świeże plamy z farby z ubrań?

Podczas malowania mieszkania twoje ubranie zostało przypadkowo zabrudzone? Farby emulsyjne są zazwyczaj bardzo łatwe do usunięcia, jeśli zadziała się od razu, dlatego niezwłocznie przystąp do ich odpierania.
Jak usunąć plamy z farby do ścian z ubrania, kiedy są jeszcze świeże? Zacznij do dokładnego opłukania odzieży od wewnętrznej strony, mocny strumień powinien wstępnie wypchnąć farbę spomiędzy włókien. Rozwodnioną farbę należy następnie bardzo delikatnie zebrać czystą ściereczką, nie pocierając tkaniny. Szorowanie sprawi, że farba wniknie w materiał jeszcze głębiej.
Po wstępnym usuwaniu farby można przejść do odpierania. W tym celu należy na zaplamione miejsce nanieść wybrany detergent, może to być szare mydło, odplamiacz, płyn do prania, a nawet płyn do naczyń. Proces odpierania można w razie konieczności powtórzyć kilka razy. Po upewnieniu się, że po farbie nie zostały żadne ślady, ubranie można wyprać w pralce.

Jak usunąć zaschniętą farbę z ubrania?

Sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana, kiedy plama jest już zaschnięta, na przykład jeśli nie zauważysz jej wystarczająco wcześnie. Jak usunąć zaschniętą farbę z ubrania? Zacznij od delikatnego zeskrobywania jej wierzchniej warstwy. Należy to robić bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić tkaniny. Lepiej niż nóż sprawdzi się w tym przypadku karta płatnicza, nóż do masła, a nawet paznokieć. Następnie przejdź do usuwania farby, która zdążyła wniknąć między włókna materiału.
Żeby usunąć resztki farby, należy użyć detergentu takiego jak rozpuszczony proszek do prania, płyn do prania czy mydło. Odpierając plamę, trzeba powstrzymać się od mocnego pocierania. Można też wylać detergent na zabrudzone miejsce i pozostawić go tak na godzinę, żeby zdążył rozpuścić cząsteczki farby. Dopiero mając pewność, że nie pozostały jej ślady, można wrzucić ubranie do pralki. Co jednak, jeśli to nie działa? Wiele osób potwierdza skuteczność użycia w takim przypadku lakieru do włosów.

Kiedy konieczne jest użycie terpentyny?

Czasami najprostsze sposoby na to, jak usunąć plamy z farby do ścian, nie wystarczą. Wtedy konieczne jest sięgnięcie po terpentynę, która pomoże ci pozbyć się zabrudzeń. Kiedy będzie to konieczne? Zawsze wtedy, gdy użyta farba nie jest rozpuszczalna w wodzie. Dotyczy to zwłaszcza farb olejnych, ale też coraz popularniejszych farb lateksowych o dużej zawartości żywic. To ten składnik odpowiada za wysoką trwałość i odporność na szorowanie pomalowanej powierzchni, ale z drugiej strony utrudnia pozbywanie się plam.

Jak usunąć plamy z farby do ścian z mebli?

Jeśli zabrudzisz farbą meble, nie odkładaj na później ich czyszczenia. Tutaj każda chwila jest na wagę złota. Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej z mebli tapicerowanych? Wykorzystaj metody podobne jak przy odpieraniu ubrań. Zadanie będzie utrudnione, ponieważ nie możesz użyć pralki, a zalewanie mebla wodą również nie będzie dobrym pomysłem. Bardzo delikatnie usuwaj plamy, zbierając farbę gąbką lub czystą szmatką. Jeśli po takiej operacji pozostaną ślady, konieczne może okazać się użycie odkurzacza piorącego do dywanów i tapicerki. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług zajmującej się tym firmy.
Gładkie meble z wytrzymałego tworzywa często wystarczy jedynie przetrzeć szmatką nasączoną łagodnym detergentem, większym problemem są meble drewniane. Jeśli zareagujesz od razu, prawdopodobnie uda ci się to bez żadnego problemu, jednak jeśli się zagapisz, możesz spróbować delikatnego zeskrobywania plastikową kartą. Niestety użycie środka do usuwania farby z drewna uszkodzi również warstwę lakieru, a każdy silniejszy środek może spowodować powstanie plam. Jeśli zdecydujesz się na jego użycie, wypróbuj go najpierw w niewidocznym miejscu.

Rozlana farba w samochodzie – co robić?

Wypadkiem może także skończyć się przewożenie materiałów do remontu. Rozlana farba w samochodzie potrafi narobić sporego bałaganu. Im szybciej zabierzesz się za porządki, tym lepiej. Najwięcej zależy od rodzaju pobrudzonej powierzchni oraz rozmiarów katastrofy.
Co robić w pierwszej kolejności? Wszystkie zabrudzone powierzchnie zetrzyj mokrą szmatką. Z większości gładkich powierzchni zwykła farba powinna zejść bez problemu. Większym wyzwaniem będzie to, jak usunąć plamy z farby do ścian z materiałowej tapicerki i innych tekstylnych elementów. Jeśli zwykłe ścieranie nie usuwa jej w całości, najlepszym pomysłem będzie wypranie tapicerki specjalnym odkurzaczem. Samochód możesz też oddać do profesjonalnego czyszczenia, niestety i ono nie zawsze kończy się sukcesem. Może się zdarzyć, że konieczna będzie wymiana niektórych elementów na nowe lub zeszlifowanie i ponowne malowanie.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym