Data modyfikacji:

Jak uszyć spodnie? Co jest niezbędne?

Wiele pań, poszukując swojej pasji, zaczyna eksperymentować z krawiectwem. Nie ma w tym nic dziwnego. Szycie daje wiele satysfakcji, a przy tym pozwala nam stworzyć ubrania różniące się od tych, które znaleźć możemy w ofercie sieciowych sklepów. Nie da się jednak ukryć, że początki przygody z szyciem mogą wydawać się trudne. Dlatego też przygotowaliśmy krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak uszyć spodnie. Wbrew pozorom, wcale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

szycie spodni
Szycie spodni na miarę staje się coraz popularniejsze. W sklepach odzieżowych trudno często znaleźć nam ubrania, które będą idealnie dopasowane do naszych kształtów. Co więcej, samodzielne uszycie spodni pozwala na stworzenie odzieży, która będzie nietuzinkowa i niepowtarzalna. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak uszyć spodnie, warto wiedzieć, czego będziemy potrzebować w czasie pracy. Są to:
  • maszyna do szycia (najlepiej model z overlockiem), 
  • wykrój spodni damskich – dostępne są często całkowicie za darmo na stronach internetowych i blogach, 
  •  odpowiednia tkanina, 
  • akcesoria pasmanteryjne – miara, nici, guziki, zamki, gumki, troczki (w zależności od tego, jaki model spodni zamierzamy uszyć).

Tkaniny na spodnie – co warto wiedzieć?

Obecnie wybór tkanin, z których możemy uszyć spodnie damskie, jest bardzo szeroki i różnorodny. Możemy wybierać spośród jeansu, lnu, bawełny, materiałów syntetycznych, tkanin dresowych oraz wielu innych ciekawych propozycji. Wybierając tkaninę na spodnie, warto wziąć pod uwagę efekt, jaki zamierzamy uzyskać. Przykładowo – elastyczna tkanina sprawdzi się w przypadku spodni dopasowanych, nie będzie jednak korzystnie wyglądać, jeśli zdecydujemy się na uszycie np. spodni dresowych.

Kolejnym błędem, który często popełniają osoby rozpoczynające swoją przygodę z szyciem, jest zakup zbyt dużej ilości materiału, co powoduje niepotrzebne straty finansowe. Ile materiału na spodnie potrzebujemy? Wszystko zależy od tego, czy materiał będzie miał gładką fakturę, czy też szyjemy spodnie w deseń (np. w kratkę). Niezależnie od tego, ilość materiału zależy od kilku bardzo ważnych czynników. Wśród nich wymienić możemy:

  • fason spodni, jaki chcemy uszyć, 
  • rozmiar obwodów oraz długość spodni, 
  • szerokość materiału, 
  • wzór, faktura lub kierunek włosia (w przypadku tkanin takich jak zamsz czy aksamit).

Zasada dotycząca zakupu tkanin na spodnie damskie jest prosta. W przypadku materiałów gładkich obliczamy 2 x długość spodni + 10% obliczonej wcześniej długości. Jeśli zaś mamy do czynienia z materiałem z fakturą (np. w kratkę czy w pasy), musimy zakupić od 2% do 8% więcej niż materiału gładkiego.

Wykroje spodni damskich – w jaki sposób przenieść je na tkaninę?

Gdy posiadamy już wybraną tkaninę w odpowiedniej ilości, możemy przystąpić do wykroju spodni damskich. Gotowe wzory znajdziemy w sieci, w książkach o tematyce krawiectwa czy w katalogach. Szablon wykroju spodni damskich musimy przenieść na szary papier lub karton. Pamiętajmy o tym, żeby szablon dopasować do swoich wymiarów – możliwe, że konieczne będzie dodanie lub odjęcie kilku centymetrów z każdego obwodu. Następnie wycinamy go za pomocą nożyczek lub radełka. Kolejny krok to odrysowanie go na tkaninie. W tym celu możemy wykorzystać kredę krawiecką lub woskową. Dla początkujących szczególnie polecane są kredy znikające, które nie zostawiają na tkaninie trwałych śladów – nie będą widoczne, nawet jeśli wykrój nie wyjdzie nam perfekcyjnie. Możemy również wykorzystać fakt, że radełko pozostawia otworki w kartonie. Wystarczy ułożyć szablon wycięty na radełku na tkaninie i oprószyć jego brzegi kredą w proszku. Wycinając wykrój w tkaninie, pamiętajmy o tym, by zostawić margines większy o około 0,5-1 cm, który niezbędny nam będzie do zszycia poszczególnych elementów ze sobą oraz obrzucenia brzegów tkaniny.

Szycie spodni krok po kroku – o czym warto pamiętać?

Gdy wszystkie elementy wykroju są już wycięte, możemy przystąpić do szycia. Aby efekt spełniał nasze oczekiwania, zacznijmy od złożenia elementów, które trzeba ze sobą połączyć. Warto upewnić się, że są tej samej długości oraz szerokości – w przeciwnym razie szew będzie krzywy, a spodnie nie będą prezentowały się doskonale.

Kolejny krok to połączenie elementów szpilkami, tak aby nie przesuwały się podczas szycia. Pracując na maszynie, dbamy o to, by igła poruszała się dokładnie po narysowanej przez nas linii wykroju. Dzięki temu spodnie będą prezentowały się idealnie, pozostanie nam również zapas materiału niezbędny do obrzucenia krawędzi spodni. Podczas zszywania poszczególnych elementów należy trzymać się kolejności, którą znajdziemy na wykroju, co pozwoli nam uniknąć problemu z trudno dostępnymi miejscami. Po zszyciu elementów zadbajmy o to, by zabezpieczyć brzegi tkaniny przed pruciem się. W tym celu obrzucamy je ściegiem owerlokowym. Na samym końcu zajmujemy się przyszywaniem dodatkowych elementów, takich jak kieszenie zewnętrzne, patki, szlufki do paska czy zamki. Pasek spodni przed przyszyciem warto wzmocnić fizeliną, dzięki czemu będzie stabilniejszy i bardziej komfortowy w noszeniu. Fizelinę wprasowujemy w wewnętrzną część tkaniny za pomocą żelazka.

Podsumowując, samodzielne uszycie spodni damskich może być doskonałym sposobem na to, by spędzić czas w kreatywny i miły sposób, a jednocześnie wzbogacić swoją szafę o niepowtarzalny element garderoby. Długie jesienne i zimowe wieczory doskonale sprzyjają temu właśnie zajęciu. Warto więc zdecydować się na rozpoczęcie przygody z szyciem. To wcale nie jest trudne.

Autor: Kamila Łońska-Kępa