Data modyfikacji:

Jak wiązać dużą kwadratową chustę? Sposoby wiązania chusty

Chusta, podobnie jak szal i apaszka, to sprytny i jednocześnie bardzo łatwy sposób, by dodać swojej stylizacji szyku lub znacznie zmienić jej charakter. Wiele zależy od tego, w jaki sposób udrapujesz chustę lub szal. Jak wiązać dużą, kwadratową chustę? Sprawdźmy.
kwadratowa chusta

Na chłodne dni – jak wiązać dużą, kwadratową chustę z wełny?

Jak wiązać dużą, kwadratową chustę w jesienno-zimowych stylizacjach? W tych zestawieniach chusta zazwyczaj pełni funkcję bardziej ogrzewającą niż dekoracyjną, ale bez problemu można je zgrabnie połączyć.
  1. Trójkątne ciepło. Złóż chustę na pół tak, by powstał podwójny trójkąt. Przyłóż go do klatki piersiowej, końcówki zwiąż z tyłu, a jeśli są długie – przełóż je do przodu i puść swobodnie ku dołowi. To drugie wiązanie jest bardziej stylowe i oversize oraz sprawdza się np. do prostych płaszczyków. Końcówki możesz też zawiązać na wierzchu chusty – będzie wtedy bardziej udrapowana. Możesz przesunąć zawiązaną chustę tak, by supełek był na boku, lub udrapować końcówki trójkąta tak, by nie zasłaniały całego przodu płaszcza. Pamiętaj, że duża chusta doda ci wokół twarzy objętości, co nie jest korzystnym zabiegiem, zwłaszcza u osób o drobniejszej budowie ciała i niskich. Jeśli chcesz uniknąć nadmiaru tkaniny, zroluj chustę przed jej zawiązaniem – zwinięcie spowoduje jej optyczne skurczenie, a tkanina zyska naturalne zagniecenia.
  2. Chusta jak szalik. Chustę możesz też okręcić co najmniej dwukrotnie wokół szyi – jeśli oczywiście pozwoli na to jej długość. Ciepłą, wełnianą chustę możesz także złożyć na pół tak, by powstał prostokąt, i zawiązać lekko – jakby niedbale (ale solidnie) – jej końce z jednej strony – to wiązanie zapewni ci kontakt chusty ze skórą szyi, a więc chusta będzie miała funkcję przede wszystkim ocieplającą.
  3. Chusta jak ponczo. Do tego wiązania potrzebny będzie jeszcze pasek. Złóż chustę na pół w trójkąt i przykryj nią plecy tak, by środek był tam, gdzie twoja głowa, przekładając końcówki na klatkę piersiową. Przewiąż chustę w pasie – taki typ wiązania sprawdzi się do żakietów lub swetrów noszonych bez płaszcza w ciepły, jesienny dzień.

Chusta na lato – jak wiązać dużą, kwadratową chustę latem? Zrobić z niej bluzkę!

Jak wiązać dużą, kwadratową chustę latem? Chusta z lekkiego, delikatnego materiału daje dużo więcej możliwości do zawiązania, niż chusta zimowa. Można np. zrobić z niej bluzkę plażową.
  1. Bluzka na plażę. Złóż chustę w trójkąt i zawiąż ciasno na supełek na plecach. Idealną chustą będzie jedwabna, kolorowa, np. w kwiaty lub mandale, może być ozdobiona frędzelkami lub pomponikami. Możesz też wybrać chustę robioną na szydełku lub na drutach – będzie wyjątkowa i niepowtarzalna. Ładnie w charakterze bluzek będą też wyglądały chusty w regionalne wzory, np. łowickie.
  2. Biustonosz. Możesz też wyczarować z chusty plażowy stanik. Złóż chustę również w trójkąt, przyłóż dół pod biust i zawiąż ciasno na plecach. Trójkątne końce chusty ułóż tak, by każda z nich zakrywała jedną pierś i zwiąż je razem z tyłu na szyi. Wybierz chustę barwną, lepsza będzie bawełniana niż jedwabna.
  3. Klasyka w stylu angielskim. Kwadratową chustę możesz też oczywiście zawiązać klasycznie na szyi, tworząc delikatną osłonę od morskiej bryzy. W tym celu również złóż ją w trójkąt i zawiąż na boku na supełek, a następnie na kokardę. Takie wiązanie dobrze będzie wyglądało do swetra z okrągłym dekoltem. Za to do klasycznej, błękitnej koszuli wybierz wiązanie jeszcze bardziej tradycyjne – takie, które zasłoni rozpięty dekolt. To wiązanie jest podobne do tego, jakie stosujemy w przypadku męskiego fularu (czyli szalika z jedwabiu) – złóż chustę w trójkąt i zawiąż na luźny supełek pod szyją. Zapas i końcówki chusty włóż pod poły koszuli.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska