Data publikacji:

Jak wszyć gumkę krok po kroku

Umiejętność wszywania gumki bywa bardzo przydatna – w ten sposób można dopasować stare ubrania lub zaprojektować własne, niebanalne stroje wykończone w ciekawy sposób. Zastanawiasz się, jak wszyć gumkę w spodnie i jakiego ściegu użyć w przypadku bielizny? Jak wszyć gumkę do jeansów i jakie igły będą najlepsze w przypadku domowej maszyny do szycia? Zapoznaj się z krótkim poradnikiem.

szycie

Jak wszyć gumkę do spódnicy lub spodni na domowej maszynie do szycia?

Jeżeli lubisz szyć, umiejętność wszywania gumki powinna być jedną z pierwszych, które opanujesz. Będzie przydatna na każdym kroku: czy to chcesz zaprojektować własną bieliznę, dopasować spodnie, gdy przytyjesz po świętach, czy przerobić starą, niemodną bluzkę na kobiecą „hiszpankę”. Bez problemu wszystko to zrobisz przy pomocy zwykłej, wieloczynnościowej domowej maszyny do szycia. Bardzo ważną kwestią będzie wybór odpowiednich igieł. W sytuacji, gdy wiesz, że będziesz szyć po samej gumie, wybierz igły typu Stretch, takie oferuje na przykład firma Organ. Posiadają zaokrąglony czubek, więc nie musisz się obawiać, że poprzerywają elastyczne włókienka w gumie, nie powinny również przepuszczać ściegu. 

Elastyczne ściegi

Gumkę najlepiej wszywać przy pomocy elastycznych ściegów. Zazwyczaj domowe maszyny do szycia oferują możliwość wyboru spośród co najmniej kilku rodzajów ściegów elastycznych. Poniżej prezentujemy te, które się sprawdzą przy tej okazji i powinny być dostępne w większości modeli:

  • ścieg drabinkowy – ozdobny, elastyczny ścieg, który wygląda tak samo po prawej i lewej stronie. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie go, szyjąc po gumie – jednocześnie możesz w ten sposób bardzo ładnie wykończyć brzeg tkaniny, do której jest przyszywana; 
  • wzmocniony ścieg elastyczny – na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie jak zwykły ścieg prosty. Wykorzystuje się go często do szycia ubrań sportowych czy odzieży roboczej. W tym przypadku również maszyna porusza się w linii prostej. Igła wykonuje najpierw dwa ruchy do przodu, a następnie jeden do tyłu, co pozwala na uzyskanie wysokiej elastyczności; 
  • zwykły zygzak – zwykły zygzak jest dość elastyczny i dobrze sprawdza się do przyszywania gumy. W zależności od szerokości i długości, którą ustawisz, osiągniesz różny stopień elastyczności; 
  • zygzak potrójny (trójskok) – idealnie nadaje się do przyszywania gumek: jest estetyczny i cechuje się dużą elastycznością, wygląda identycznie po prawej i po lewej stronie. Maszyna porusza się po kursie zygzakowym, jednak szyje prawie ściegiem prostym.

Jak przyszywać gumę do spodni jeansowych, a jak do bielizny? Rodzaje gumek. Wskazówki i inspiracje

    1. Miękkie gumki, np. tzw. „gumokoronki” możesz łatwo przyszyć przy pomocy zwykłego zygzakowego ściegu (niezbyt szerokiego) lub trójskoku. Zrobisz to w dwóch etapach. Najpierw przyszyj gumkę jak najbliżej ozdobnego brzegu – obydwa materiały ułóż prawą stroną. Szyj po gumce. Następnie odwróć całość na drugą stronę, zagnij brzeg z gumką i ponownie zszyj materiał. Drugi ścieg również powinien być wykonywany po gumce. Ten rodzaj szycia dobrze sprawdzi się w sytuacjach, gdy elastyczność nie musi być największa. Bardzo często wykorzystywany jest przy wykończeniach bielizny, spodenek od pidżamy, różnego rodzaju koszulkach i halkach.
    2. Guma pleciona sprawdzi się w sytuacji, gdy potrzebujesz mocniejszego ściągnięcia – na przykład jeżeli chcesz, by krótkie spodenki były idealnie dopasowane do sylwetki lub przy dekoltach w bluzkach typu „hiszpanki”. Guma pleciona jest twardsza i grubsza niż inne typy gumek, co umożliwia łatwe wszycie jej przy pomocy jednego tylko szwu. Polecam w tym celu potrójny zygzak. Materiał w tym celu połóż na lewej stronie i zawiń gumę jego końcówką. Zszywaj zagięty materiał, prowadząc maszynę prawą stroną. Igła powinna zszywać materiał poza jego krawędzią. Na początku skoordynowanie tych czynności może wydawać się nieco skomplikowane, gdy nabierzesz wprawy, będzie szło szybko.
    3. Guma łamana – jest bardzo miła w dotyku, miękka, szeroka. Zawsze pod tą nazwą kryje się identyczny produkt, dlatego też nie musisz obawiać się, że kupisz nieodpowiednią. W celu jej przyszycia należy złożyć ją na pół i wykonać najpierw centymetr zszywu, a dopiero później włożyć do środka materiał i zszywać dalej wzdłuż lewego brzegu, odpowiednio naciągając. Zanim przystąpisz do szycia, sprawdź, czy gumka została złożona równo – w przeciwnym wypadku obydwie strony będą miały inne długości.
    4. Gumy ozdobne, np. z falbaną – mogą być nieco trudniejsze przy przyszywaniu, choć często prezentują się bardzo ciekawie. Należy pamiętać, że element ozdobny nie może być tknięty maszyną na szycia – powinien w całości wystawać. To oznacza, że pasek materiału, który mamy do dyspozycji na szew, jest dość wąski. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będzie mocniejsze zawinięcie końcówki materiału (tak, aby wystawał – można później odciąć resztę) i wykonanie jednego, cienkiego ściegu.

Jak wszyć gumkę w tunel?

Popularnym sposobem na marszczenie i ściąganie tkanin jest wykorzystanie gumy wciągniętej w tunel. Najpierw należy wykonać tunel – zgiąć materiał tak, aby zmieściła się w nim guma i zszyć go, pozostawiając otwór. Po odmierzeniu odpowiedniej długości gumy przeciągnij ją przez tunel – w tym celu możesz wykorzystać na przykład agrafkę, dzięki czemu nie będziesz się męczyć z ręcznym przewlekaniem. Otwór zszywamy zygzakiem. Jeżeli guma jest umiejscowiona zbyt luźno, możesz dodatkowo ją przestebnować – przeszyć prostym ściegiem po wierzchu materiału.

Wszywanie gumek nie jest trudne, choć niektóre techniki mogą wymagać nieco wprawy. Ich opanowanie daje jednak olbrzymią satysfakcję i pozwala na mnóstwo kreatywnych zastosowań.

Autor: Anna Michalska