Data publikacji:

Jak wyprasować wełniany płaszcz?

Wełna to jeden z najbardziej cenionych materiałów, z których wykonywania jest odzież, w szczególności jesienna i zimowa. Zdecydowanie doskonałym wyborem odzienia wierzchniego na chłodniejsze dni jest wełniany płaszcz, który doskonale nas ogrzeje. Jednak jak pielęgnować tego typu ubranie? Jak wyprasować wełniany płaszcz, aby jak najdłużej wyglądał pięknie? Dowiesz się tego z naszego najnowszego artykułu.
Jak wyprasować wełniany płaszcz?

Czym jest wełna? Podstawowe informacje

Wełna to materiał, który warto wybrać, jeśli zastanawiamy się nad kupnem jesiennego bądź zimowego płaszcza. Co ważne, wełna jest bardzo cenioną tkaniną, która przeżywa właśnie swoją drugą młodość. Dzięki temu, iż weszła do mainstreamu zarówno mody damskiej, jak i męskiej, możemy wybierać pomiędzy klasycznymi, jak i nowoczesnymi krojami wełnianych płaszczy. Jednak przed zakupem odzienia wierzchniego z wełny warto dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować tego typu ubranie, aby zachwycało swym wyglądem przez długie lata. Co więcej, aby odpowiedzieć sobie na pytania: „jak prać wełniany płaszcz”, „jak wyprasować wełniany płaszcz”, należy najpierw zrozumieć specyfikę tego materiału.
Wełna jest klasyfikowana jako włókno naturalne, a więc wyprodukowane z surowców naturalnych. W przypadku wełny jest to surowiec zwierzęcy, a dokładniej odzwierzęcy. Wełna pozyskiwana jest z sierści owiec i jagniąt. Mianem wełny można nazwać także materiały wykonane z sierści lamy, wielbłąda, koza czy królika, są one jednak rzadziej spotykane. Jest ona uzyskana poprzez strzyżenie zwierząt – głównie owiec. Co więcej, może ona być wyczesywana, ale także zbierana sezonowo podczas tracenia przez zwierzęta okrywy włosowej. Technika pozyskiwania wełny jest uzależniona od jej specyfiki oraz oczekiwań, co do formuły wełnianego splotu.
Co istotne, jest to jeden z najdłużej znanych ludzkości materiałów, ale i jest jedną z najdroższych tkanin. Wytwarzaniem wełny społeczeństwa zajmowały się już w starożytności, a więc tradycja jej noszenia jest nam znana od wieków.

Wełna i jej właściwości

Wełna posiada swoje bardzo specyficzne właściwości, które czynią ją bardzo wyjątkową. Przede wszystkim – wbrew pozorom – jest to materiał, który możemy nosić zarówno jesienią, zimą, jak i wiosną i latem. Jak jest to możliwe? Posiada ona właściwości termoregulacyjne, a więc posiada zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu. Dlatego w zimie wełna będzie cię ogrzewać, zaś latem – chłodzić. Ponadto umożliwia ona skórze naturalne oddychanie. Dzięki temu w wełnie trudno jest się spocić, ale także zmarznąć. Dzięki temu wełna jest tkaniną całoroczną, a więc także bardzo uniwersalną. Co więcej, pochłania także ewentualną wilgoć z ciała. Dzięki temu, iż wykonana jest z zwierzęcego włosia, jest też bardzo trwałym materiałem. Te wszystkie cechy sprawiają, że wełna jest idealnym materiałem na odzież wierzchnią.

Jak obchodzić się z wełną? Jak wyprasować wełniany płaszcz?

W tej części artykuły odpowiemy na kilka pytań:
  • Jak prać wełnę?
  • Jak prasować płaszcz wełniany?
  • Jak przechowywać wełniany płaszcz?
  • Jak prać wełnę?

    Wełna jest bardzo podatna na temperaturę, z tego powodu trzeba uważać, aby nie wyprać jej w zbyt wysokiej temperaturze. Dobrą regułą przed praniem jest sprawdzenie, jaką temperaturę prania rekomenduje na metce producent ubrania. Mamy jednak dobrą wiadomość! Dzięki swoim właściwościom wełna nie musi być prana tak często, jak inne materiały. Dlaczego? Ponieważ o wiele wolniej łapie ona zapachy oraz brud. Jeśli potrzebujesz jedynie odświeżyć ubranie bądź jest ono tylko lekko zabrudzone – wystarczy, że wykonasz kilka ruchów parownicą wzdłuż ubrania bądź zostawisz ubranie w łazience podczas kąpieli w wannie lub prysznicu. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie pralki, prócz niskiej temperatury prania, pamiętaj także o ustawieniu niskich obrotów wirowania. Możesz też zrezygnować z wirowania. Ponadto stosuj delikatne środki piorące i zmiękczające. Jeśli boisz się, że zniszczysz swoje wełniane ubranie – możesz oddać je do pralni, która w pełni wie, jak obchodzić się z wełną.

    Jak prasować płaszcz z wełny?

    Jeśli już wykonałeś pranie wełnianego płaszcza, czas na jego wyprasowanie. Jak prasować płaszcz? Jeśli zastosowałaś małe obroty podczas wirowania bądź z niego zrezygnowałaś – może okazać się, że wełniany płaszcz nie potrzebuje żadnego prasowania! Co więcej, wełna ma tendencję do nie gniecenia się. A co za tym idzie, wystarczy, że wełniany płaszcz powiesisz na wieszaku, a ewentualne zagniecenia samoistnie znikną – pamiętaj jednak, aby wieszak z ubraniem nie był wciśnięty między inną odzież, gdyż wtedy zagięcia się nie rozprostują. Jeśli nie masz wyjścia i musisz prasować płaszcz – użyj do tego parownicy do ubrań bądź żelazka, które nastawisz na niską temperaturę. Przy wyborze żelazka zwróć uwagę, aby miało opcję prasowania wełny. Jeśli nie spieszysz się do wyjścia w swoim ulubionym wełnianym płaszczu, możesz powiesić go w zaparowanej łazience. Również para wodna wyprostuje ewentualne zagięcia wełny.

    Jak przechowywać wełniany płaszcz?

    Skoro już wiesz, jak wyprasować wełniany płaszcz, czas dowiedzieć się, jak nie zaprzepaścić swoich działań, a więc w jaki sposób przechowywać wełniany płaszcz. W tym przypadku możesz działać według podstawowych zasad przechowywania. Istotne jest więc, aby płaszcz wisiał na wieszaku. Ważne jest, aby pomiędzy nim a innymi ubraniami znalazła się odpowiednia przestrzeń, a więc powinien wisieć luźno. Nie należy wciskać go na siłę pomiędzy inne ubrania. Może to spowodować zagniecenia płaszcza.
    Jeśli będziesz postępować ze swoim wełnianym płaszczem według powyższych zasad – zdecydowanie będziesz cieszyć się nim przez długie sezony.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Honorata Pitura