Data publikacji:

Jak zmiękczyć skórę butów wojskowych?

Jak zmiękczyć skórę butów wojskowych? Buty można zmiękczyć za pomocą środków chemicznych, np. specjalnej pianki do rozciągania obuwia, ale też mechanicznie przy użyciu prawideł rozciągających – tak jak w zakładzie szewskim. Można zastosować te sposoby jednocześnie. Niektórzy stosują też rozciąganie na mokro lub używają alkoholu. Pamiętaj jednak, że buty wojskowe to ogólne pojęcie, pod którym kryje się wiele rodzajów butów taktycznych – uniwersalnych lub specjalnych. Każde z nich mogą wymagać nieco innego traktowania.
Jak zmiękczyć skórę butów wojskowych

Czym zmiękczyć skórę buta

Buty wojskowe to pojęcie bardzo ogólne, gdyż na rynku, oprócz butów produkowanych w kraju dla polskiej armii, popularne są też buty amerykańskie czy niemieckie. Każde z nich mają nieco inną charakterystykę. Dodatkowo mogą występować w wariancie uniwersalnym albo przeznaczonym do konkretnych warunków, np. arktycznych czy pustynnych.
Część użytkowników określa z kolei pojęciem butów wojskowych każde ciężkie obuwie z wysoką wiązaną cholewką typu glany. Mówimy więc o różnych modelach butów, które łączy solidna konstrukcja i wykonanie ze skóry naturalnej. Dlatego zanim przystąpisz do zmiękczania swoich butów, poszukaj najpierw informacji na temat tego konkretnego modelu oraz wskazówek producenta, jak się z nim obchodzić. 

Zmiękczanie butów

Skóra naturalna jest złożona z włókien mocno zbitych ze sobą. Jej struktura sprawia, że wielokrotne odkształcenia nie powodują pęknięć. Aby zmiękczyć i rozciągnąć skórę licową, z której wykonane są buty, trzeba spowodować częściowe rozluźnienie powiązań między włóknami, z których jest zbudowana. W ograniczonym zakresie jest to możliwe bez zniszczenia skóry. Istnieją trzy podstawowe sposoby zmiękczania skóry butów:
  • Rozciąganie butów na morko – naturalnym czynnikiem, który powoduje zwiększenie elastyczności skóry, jest woda. Pod wpływem zwiększonej wilgotności skóra nabiera plastyczności i dopasowuje się do kształtu stopy. Istnieją różne teorie, w jaki sposób najlepiej wykorzystać to zjawisko. Jedni polecają rozchodzenie nowych butów wojskowych na mokrej trawie, inni radzą założenie wilgotnych skarpet lub potraktowanie butów parą wodną. Stosując tego typu zabiegi, warto być ostrożnym, gdyż oprócz samej skóry, wilgoć, a tym bardziej gorąca para wodna, będzie mieć wpływ także na szwy, klejenia oraz na wygląd obuwia. O ile więc taka metoda może być skuteczna, trzeba uważać, by przy okazji nie zniszczyć butów.
  • Preparaty chemiczne do zmiękczania skóry – na rynku dostępne są różne środki chemiczne do zmiękczania butów. Sklepy obuwnicze oferują dedykowane spraye i panki do zmiękczania obuwia. Niektórzy wykorzystują też profesjonalne kosmetyki samochodowe do regeneracji skórzanej tapicerki. Ich skład i sposób działania są zależne od ceny i producenta. Ponieważ część tego typu preparatów jest oparta na bazie alkoholu, niektórzy zalecają umieszczenie w obuwiu np. zmiętych gazet nasączonych denaturatem. Jednak oprócz ryzyka pożaru warto też sprawdzić, czy nie spowodujemy w ten sposób odbarwień, zwłaszcza na jaśniejszym obuwiu. Poza tym czysty alkohol rozmiękczy skórę chwilowo, a później spowoduje jej wysuszenie. Tymczasem dedykowany kosmetyk nawilży ją trwale i zakonserwuje. 
  • Prawidła do rozciągania butów – włókna skóry można też rozluźnić i zmiękczyć mechanicznie przez uderzanie lub długotrwałe naprężanie. Taką usługę może wykonać zakład szewski, ale można też nabyć specjalne prawidła do rozciągania butów. Są one wyposażone w specjalne zgrubienia w miejscach, gdzie buty najczęściej uciskają stopę, oraz posiadają specjalną regulację umożliwiającą stopniowe zwiększanie nacisku, tak by nie uszkodzić obuwia. Należy je umieścić w butach na co najmniej kilkanaście godzin, a nawet klika dni, i stopniowo zwiększać nacisk za pomocą specjalnego pokrętła do regulacji. 
  • Jak zmiękczyć skórę w nowych butach

    Najczęstszym powodem, dla których chcemy zmiękczyć skórę w butach, jest zakup nowego obuwia, które jest nie do końca komfortowe. Warto podkreślić, że jeśli kupiliśmy po prostu za mały numer buta, np. ze względu na zawyżoną numerację, to najlepiej będzie wymienić buty, zamiast próbować je rozbijać. Zmiękczanie skóry może poprawić komfort chodzenia i lepiej dopasować buty do stopy, ale nie sprawi, że za ciasne buty zmienią rozmiar. Ciężkie buty wojskowe mogą jednak wymagać długiego czasu, zanim zostaną w pełni rozchodzone i dopasują się do stopy. Przez cały proces rozbijania butów należy je odpowiednio konserwować i unikać suszenia za pomocą grzejników czy suszarek, gdyż sprawi to, że staną się sztywne, a nawet się skurczą.

    Środek do zmiękczania skóry butów

    Popularne środki w formie sprayu lub pianki, jak np. Coccine Streacher Form, są przeznaczone specjalnie do rozciągania obuwia w miejscu ucisku. Można stosować je wewnątrz obuwia w miejscu ucisku, a następnie zaraz po zastosowaniu rozchodzić buty, żeby przybrały kształt dopasowany do naszych stóp. W przypadku ciężkich butów wojskowych takie preparaty mogą okazać się niewystarczające, dlatego niektórzy sięgają po bardziej radykalne rozwiązania. Można zastosować np. profesjonalne środki do zmiękczania skór używane do regeneracji tapicerki samochodowej. W każdym przypadku, niezależnie od używanego preparatu, należy sprawdzić przed użyciem jego działanie w mniej widocznym miejscu, czy nie spowoduje on przebarwień na skórze. 

    Jak zmiękczyć twardą skórę butów

    Zmiękczanie skóry butów wojskowych nie powinno być traktowane jako jednorazowe, szybkie działanie. Jedynie systematyczna i właściwa dla gatunku skóry konserwacja sprawi, że będziemy je nosić przez wiele lat. Rozbijanie nowych butów jest procesem, który dopasowuje je do naszych stóp i sprawia, że stają się niepowtarzalne. Jednym z czynników, o którym nie możemy zapominać w tym procesie, jest też czas. Jeśli rozmiar butów jest odpowiedni, to dajmy sobie czas kilku tygodni lub nawet miesięcy na spokojne ich rozchodzenie i stosowanie zabiegów rozciągających na przemian z konserwacją wysokiej jakości kosmetykami do obuwia.
    Zdjęcie: Kohanova/Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo