Data publikacji:

Jaki wybrać stanik po biopsji mammotomicznej?

Biopsja mammotomiczna jest zabiegiem, który pozwala na ocenę stopnia zagrożenia oraz zaawansowania nowotworów piersi. Dzięki niej można niejednokrotnie uratować pacjentce życie. Samo badanie, mimo że jest inwazyjne, nie jest aż tak straszne, jak się wydaje. Istotne jest jedynie odpowiednie przygotowanie do niego oraz przestrzeganie zaleceń po badaniu. Dowiedz się, jaki stanik po biopsji mammotomicznej wybrać, aby czuć się komfortowo.
stanik po biopsji mammotonicznej

Czym jest biopsja mammotomiczna?

Biopsja mammotomiczna jest badaniem, które wykonuje się w celu diagnostycznym, a nie profilaktycznym. Dzięki niemu możliwa jest ocena stopnia złośliwości guza. Samo badanie polega na pobraniu wycinka do analizy. Wykonuje się je po uprzednim uwidocznieniu zmiany nowotworowej na USG lub podczas badania rentgenowskiego. Mimo że biopsja mammotomiczna jest dość inwazyjna, nie należy się jej obawiać. Wykonuje się ją w znieczuleniu, co sprawia, że jest bezbolesna. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się po ustąpieniu znieczulenia.

Jak przebiega biopsja mammotomiczna?

Biopsja mammotomiczna polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w piersi oraz wprowadzeniu w nie igły. Przy jej pomocy pobiera się wycinek do badania. Dokładną drogę podążania igły śledzi się przy pomocy USG. Po zabiegu nie pozostaje ślad większy niż około 2 mm. Wśród powikłań po badaniu zdarzają się drobne krwawienia, siniaki, ból czy obrzęk. Ból nie powinien utrzymywać się dłużej niż 2–3 dni. Badanie jest wyjątkowo pomocne w diagnostyce raka, a przeprowadzone odpowiednio wcześniej może uratować życie. Co roku na raka piersi umiera kilka tysięcy kobiet.

Przyjazd na zabieg biopsji mammotomicznej

Zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga hospitalizacji, zatem pacjentka krótko po nim może udać się do domu. Jeśli na badanie przyjeżdżamy samochodem, warto zapewnić sobie towarzystwo, ponieważ w niektórych przypadkach nie powinno się prowadzić przez około 2 godziny po zastosowaniu znieczulenia. Jeśli działanie środka znieczulającego już ustąpi, dolegliwości bólowe mogą sprawić, że prowadzenie nie będzie komfortowe. Jeśli nie posiadamy osoby, która mogłaby nas odwieźć, najlepiej zamówić taksówkę oraz wziąć ze sobą tylko lekką torebkę z samymi najpotrzebniejszymi rzeczami. Do badania najlepiej ubrać się w luźne ubrania.

Zalecenia po badaniu

Przez dobę po zabiegu konieczne jest noszenie opatrunku założonego przez lekarza. Jeśli pojawią się jakiekolwiek powikłania, np. krwawienie, konieczne będzie udanie się do niego ponownie. Później opatrunek należy wymienić. Zaleca się również odpoczywanie w pozycji, która nie będzie dodatkowo obciążać piersi, czyli w pozycji leżącej. Warto nosić dobrze podtrzymujący stanik, który zapobiegnie rozciąganiu się naciętego w czasie zabiegu miejsca. Jeśli występują dolegliwości bólowe, można zastosować leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen.

Kiedy założyć stanik po zabiegu?

Na badanie większość kobiet udaje się bez stanika. Można go założyć już po upływie pierwszej doby, na opatrunek. Bezwzględnie jednak należy spytać o to lekarza i stosować się do jego zaleceń. Po wykonaniu biopsji mammotomicznej przez następne 10 dni oraz nocy należy chodzić w dobrze podtrzymującym piersi staniku – najlepiej w nim również spać, a przez 2 tygodnie unikać aktywności fizycznej.

Jaki stanik po biopsji mammotomicznej wybrać?

Jaki stanik po biopsji mammotomicznej będzie najlepszy? Świetnie sprawdzą się biustonosze pooperacyjne, które posiadają zabudowaną konstrukcję oraz zamek z przodu, ułatwiający ich zakładanie oraz zdejmowanie. Dzięki temu nie będzie konieczne odchylanie się do tyłu, które mogłoby rozciągnąć ranę pozabiegową. Staniki tego rodzaju mają także regulowane ramiączka, które ułatwiają dopasowanie elementu garderoby do siebie. Wykonane powinny być z elastycznych materiałów, dobrze podtrzymujących piersi. Dobrym pomysłem będzie wybór stanika pooperacyjnego w jasnych kolorach, ponieważ pozwoli to łatwo zauważyć mogące wystąpić niewielkie krwawienie. Odpowiednio dobrany rozmiar zmniejszy ból i pozwoli szybciej wrócić do siebie.

Staniki kompresujące

Na rynku można znaleźć również staniki kompresujące, które zaleca się nosić po zabiegach oraz operacjach. Podobnie jak typowe staniki pooperacyjne powinny mieć zamek z przodu, regulowane ramiączka, zabudowaną konstrukcję. Muszą być wykonane z miękkich materiałów – absolutnie nie mogą zawierać np. fiszbin. Doskonale podtrzymują piersi i dociskają je do ciała, co zmniejsza ból oraz przyspiesza gojenie się ran. Są powszechnie stosowane przez kobiety, które poddawały się plastyce piersi. Dobrym posunięciem będzie wybór modeli bezszwowych, które formowane są w technologii termicznej – zapobiegnie to podrażnianiu miejsca zabiegowego szwami. Bardzo pożądanym elementem będzie także materiał z nanocząsteczkami srebra o działaniu antybakteryjnym.

Staniki sportowe zapinane z przodu

Jeśli mamy trudności ze znalezieniem dedykowanych staników pooperacyjnych lub uciskowych, dobrym pomysłem będzie wybór stanika sportowego z miękkiego i bardzo elastycznego materiału. Najlepiej jeśli będzie zapinany z przodu i wykonany w technologii bezszwowej. Staniki sportowe bardzo dobrze podtrzymują biust i działają w sposób dość podobny do staników kompresujących. Wszystkie zakupy dotyczące biustonoszy na okres po zabiegu należy zakończyć jeszcze na kilka dni przed badaniem, aby wcześniej móc je zmierzyć, dobrać odpowiedni rozmiar oraz oczywiście wyprać przed pierwszym użyciem.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!