Data publikacji:

Jaki sweter wybrać, aby służył ci przez lata? Przegląd materiałów i najmodniejszych wzorów

Znasz ideę capsule wardrobe? W dużym skrócie to baza dobrze skomponowanej garderoby, dzięki której można łatwo żonglować codziennymi stylizacjami. W każdym spisie ubrań opatrzonych hasłem szafy kapsułkowej, obok klasycznych dżinsów czy skórzanej ramoneski znajdziesz jeden nieodłączny element – dobrej jakości sweter. Dotyczy to zarówno damskich, jak i męskich szaf. Jak zatem wybrać sweter, który będzie służyć ci przez lata?

Wybierz odpowiedni materiał swetra

Zanim zaczniesz przebierać we wzorach i kolorach, musisz skupić się na tym, co kryje się na metce. Otóż skład materiałowy to najważniejszy czynnik, który przesądza o jakości swetra. A jeśli szukamy swetra, który będzie ci służył w dobrym stanie przez długi czas, musimy zwrócić uwagę na materiał. Zasadniczo swetry damskie i męskie możemy podzielić na dwie grupy: te wykonane z materiałów sztucznych lub naturalnych.

W pierwszej grupie dominują swetry z akrylu. Włókna akrylowe do złudzenia przypominają naturalną wełnę, jednak różnią się od niej zasadniczo. Nawet, jeśli sweter z akrylu grzeje, czyli zapewnia pewien komfort termiczny, to zdecydowanie ustępuje pola naturalnym włóknom zwłaszcza pod względem przepuszczalności powietrza. W akrylowym swetrze z prędzej czy później twoje ciało zacznie się pocić, ponieważ materiał blokuje swobodny przepływ powietrza. Kolejny minus, jaki musimy zapisać na konto akrylu, to skłonność do ładowania elektrostatycznego. To nic innego, jak te nieprzyjemne impulsy, które pojawiają się podczas ściągania i zakładania akrylowego swetra.

Po drugiej stronie tej modowej szali, leżą swetry z naturalnych materiałów. Najszlachetniejszy materiał, jaki stosuje się w przemyśle odzieżowym to kaszmir. Sweter kaszmirowy powstaje z najcieńszych włókien wełny kóz kaszmirskich. W efekcie materiał ten jest miękki i bardzo przyjemny w dotyku. Jednocześnie cechuje go puszystość oraz wysoki poziom termoizolacji. Brzmi świetnie prawda? Niestety, sweter kaszmirowy nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ dla wielu zaporową może okazać się jego cena. Sweter damski czy męski tego typu to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Kolejny rodzaj materiału, który jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sweter damski czy męski, jest wełna merino. Szczególnie upodobali ją sobie alpiniści, ponieważ nie dość, że zapewnia znakomite właściwości termoizolacyjne, to jeszcze odprowadza wilgoć oraz nie chłonie zapachów. Dlatego właśnie spisuje się bardzo dobrze podczas górskich wspinaczek i innych aktywności w outdoorze. Nie myśl jednak, że to materiał zarezerwowany jedynie na ekstremalne wyprawy. Przeciwnie – wełna merino jest miękka w dotyku i nie daje tego nieprzyjemnego efektu, jaki w dzieciństwie zwykliśmy kwitować stwierdzeniem, że sweter gryzie.

Kolejne rodzaj wełny, na który warto zwrócić uwagę, to moher, czyli bardzo delikatny, puszysty i satynowy materiał. Wygląda  szykownie i jednocześnie zapewnia wysokie właściwości termoizolacyjne i higroskopijne. Niestety moher również jest dość drogi. Natomiast dobrym rozwiązaniem dla alergików, których naturalna wełna może uczulać, jest alpaka.

Splot i grubość swetra

Co ciekawe, sweter wcale nie musi być elementem garderoby zarezerwowanym jedynie na jesień czy zimę. Jeśli postawisz na sweter o gęstym i grubym splocie, czyli taki, w którym zagęszczenie przędzy będzie znaczne, zapewnisz sobie wysoki komfort cieplny. Możesz jednak postawić na nieco luźniejszy splot – w takim wydaniu w tkaninie widoczne są prześwity, które zapewniają swobodny przepływ powietrza. To może być zatem świetna opcja, jeśli szukasz swetra np. na sezon wiosenny.

Sweter na lata – jaki wzór i kolor wybrać?

Wróćmy na moment jeszcze do wspomnianej na wstępie idei garderoby kapsułkowej. Jeśli twój sweter ma być uniwersalny, służyć ci przez długi czas i niezależnie od zmieniających się trendów, wato postawić na neutralną paletę barw. Biel, beż, szarość czy brąz to kolory, które łatwo łączą się z innymi barwami i co więcej, nigdy nie wychodzą z mody. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są swetry gładkie. To elegancka opcja, która świetnie sprawdza się zarówno w oficjalnym ubiorze, jak i tym bardziej casualowym. Od lat modne są również warkoczowe sploty,

Na koniec warto dodać, że po zakupie wymarzonego swetra, trzeba jeszcze o niego umiejętnie dbać. Otóż musisz wiedzieć, że na jego kondycję wpływ ma m.in. sposób przechowywania. Przede wszystkim swetrów nie wieszamy na wieszakach, ponieważ prowadzi to do rozciągania się włókien, a w efekcie sweter traci kształt. Zamiast tego złóż sweter w idealną kostkę i ułóż na półce. Z kolei podczas prania pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń producenta odnośnie doboru temperatury, programu oraz detergentów. A w trakcie suszenia nie rozwieszaj swetra tak, jak to robisz w przypadku innych ubrań – najlepiej jest rozłożyć go płasko na suszarce, dzięki czemu włókna nie będą się rozciągać. Pamiętając o tych kilku zasadach sprawisz, że twój kaszmirowy sweter czy ten wykonany z innych materiałów, będzie ci towarzyszyć przez wiele kolejnych sezonów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny