Wybierz odpowiedni materiał swetra
Zanim zaczniesz przebierać we wzorach i kolorach, musisz skupić się na tym, co kryje się na metce. Otóż skład materiałowy to najważniejszy czynnik, który przesądza o jakości swetra. A jeśli szukamy swetra, który będzie ci służył w dobrym stanie przez długi czas, musimy zwrócić uwagę na materiał. Zasadniczo swetry damskie i męskie możemy podzielić na dwie grupy: te wykonane z materiałów sztucznych lub naturalnych.
W pierwszej grupie dominują
swetry z akrylu. Włókna akrylowe do złudzenia przypominają naturalną wełnę, jednak różnią się od niej zasadniczo. Nawet, jeśli sweter z akrylu grzeje, czyli zapewnia pewien komfort termiczny, to zdecydowanie ustępuje pola naturalnym włóknom zwłaszcza pod względem przepuszczalności powietrza. W akrylowym swetrze z prędzej czy później twoje ciało zacznie się pocić, ponieważ materiał blokuje swobodny przepływ powietrza. Kolejny minus, jaki musimy zapisać na konto akrylu, to skłonność do ładowania elektrostatycznego. To nic innego, jak te nieprzyjemne impulsy, które pojawiają się podczas ściągania i zakładania akrylowego swetra.
Po drugiej stronie tej modowej szali, leżą swetry z naturalnych materiałów. Najszlachetniejszy materiał, jaki stosuje się w przemyśle odzieżowym to kaszmir. Sweter kaszmirowy powstaje z najcieńszych włókien wełny kóz kaszmirskich. W efekcie materiał ten jest miękki i bardzo przyjemny w dotyku. Jednocześnie cechuje go puszystość oraz wysoki poziom termoizolacji. Brzmi świetnie prawda? Niestety, sweter kaszmirowy nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ dla wielu zaporową może okazać się jego cena. Sweter damski czy męski tego typu to wydatek rzędu kilkuset złotych.
Kolejny rodzaj materiału, który jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sweter damski czy męski, jest wełna merino. Szczególnie upodobali ją sobie alpiniści, ponieważ nie dość, że zapewnia znakomite właściwości termoizolacyjne, to jeszcze odprowadza wilgoć oraz nie chłonie zapachów. Dlatego właśnie spisuje się bardzo dobrze podczas górskich wspinaczek i innych aktywności w outdoorze. Nie myśl jednak, że to materiał zarezerwowany jedynie na ekstremalne wyprawy. Przeciwnie – wełna merino jest miękka w dotyku i nie daje tego nieprzyjemnego efektu, jaki w dzieciństwie zwykliśmy kwitować stwierdzeniem, że sweter gryzie.
Kolejne rodzaj wełny, na który warto zwrócić uwagę, to moher, czyli bardzo delikatny, puszysty i satynowy materiał. Wygląda szykownie i jednocześnie zapewnia wysokie właściwości termoizolacyjne i higroskopijne. Niestety moher również jest dość drogi. Natomiast dobrym rozwiązaniem dla alergików, których naturalna wełna może uczulać, jest alpaka.