Data publikacji:

Jedna z najbardziej znanych metod zdobienia tkanin powraca tej jesieni

Autor: Patrycja Bzdziuch

Przekazywaną z pokolenia na pokolenie metodę zdobienia koszul, spodni, spódnic, a nawet butów i torebek znamy z folkloru - chyba każda z nas kojarzy bajkowo kolorowe stroje mieszkańców Tatr, Mazur czy Kaszub. Mnie haftowanie przywodzi na myśl tamborek, lampę naftową i panny, które dawniej spędzały w ten sposób długie, jesienne wieczory. Niestety, sama nie potrafię szyć - ta ponadczasowa umiejętność została mi przekazana, nie mam jednak tak dużego talentu jak moja mama i babcia :)

Całe szczęście, moda na pięknie wyszywane wzory, haftowane kwiaty i folkowe mozaiki powróciła do nas po raz kolejny. Myślę, że może być to związane z trendem na rękodzieło, które trwa już kilka sezonów.

Sweterki, BON PRIX, 79,99zł

Spódnica, ZARA, 559 zł

Według mnie haftowane wzory najbardziej pasują do aktualnej pory roku. Z czym kojarzy mi się jesień? Z ciepłym, ale rozpinanym sweterkiem (bo słońcu zdarza się jeszcze mocniej przyświecać), z filcową torbą, która jak żadna inna pasuje mi do płaszcza...

Czarna torebka, FIORE GOSHICO, 165 zł

Sweterek, BON PRIX, 79, 99 zł

Torba farbaby, LUX4YOU.PL, 289 zł

Im bardziej kolorowe wzory - tym lepiej! Jesienią dominują jednak odcienie czerwieni, zieleni i żółci... co jak można się domyślić koresponduje z kolorami spadających liści.

Torba fababy, LUX4YOU, 289 zł

Sukienka, BON PRIX, 129, 99 zł

Spodnie, BON PRIX, 72,99 zł

Bluzka, BON PRIX, 49,99 zł

Oprócz standardowych, jesiennych kolorów warto pamiętać o najnowszych trendach - pudrowy róż i błękit (tzw. "baby blue") to absolutny "must have". Dlatego znajdziemy w tych odcieniach mnóstwo odzieży na chłodniejsze dni. A ponieważ, jak już wcześniej wspominałam, haftowane wzory to inspiracja wzięta wprost z folkloru, najczęściej spotkamy je na bieli i czerni (bo w takich barwach najczęściej spotyka się stroje regionalne). I właśnie w takich kolorach lubię je najbardziej - moja biała, przewiewna, lniana koszula z haftowanymi kwiatami idealnie pasuje mi do każdych jeansów ;)

Pisałam już, że szycie i haftowanie nie jest moją mocną stroną? Zabieram się zatem do haftu krzyżykowego, który może nie jest banalnie prosty, ale daje mi nadzieję na samodzielne stworzenie czegoś większego za kilka lat :) A jak jest z szyciem u Was? Jakie wzory lubicie? No i czy znacie tajniki na szybką naukę tej metody zdobienia ubrań? :)