Czy Kanken rzeczywiście jest plecakiem na całe życie jak reklamuje się marka Fjallraven? Czy może jest to jedynie dobrze wypromowany hipsterski produkt? Na pewno dla millenialsów znaczy on coś więcej. Jest swego rodzaju wyznacznikiem stylu i statusu. Nie bez powodu zobaczymy go u bohaterów najpopularniejszych dziś seriali, takich jak np. SKAM.
Kanken - plecak będący odpowiedzią na coraz to bardziej popularne na początku lat 80. torby na ramię, uratował kręgosłupy wielu dzieciom. Założycielem marki jest Szwed Fjällräven Åke Nordin, który stoi za wprowadzeniem na rynek plecaka Kanken. Miał on być nie tylko ratunkiem dla młodych pleców, ale i praktyczną torbą na wycieczkę, czy nawet na co dzień. Już od roku 1978 Europejczycy mogą cieszyć się z tego rewolucyjnego akcesorium.
Plecak stał się legendą dzięki odpowiedniemu rozpromowaniu już na samym początku istnienia marki. Założyciel postawił sobie za cel sprzedaż dwustu plecaków jeszcze w roku założenia działalności, udało mu się sprzedać dwukrotnie więcej. Już rok później sprzedaż odnotowywano w tysiącach. Kanken Fjallraven - plecak niezwykły? Owszem! Jest on przełomem w ówczesnej modzie, ale i w sposobie myślenia. Ludzie zapragnęli wolności, co miały symbolizować wolne ręce. Dodatkowo każdego roku marka wprowadza nowe kolory, które idealnie wpasowują się w następujące po sobie trendy. Plecak, choć ma już ponad 30 lat nadal wygląda podobnie do tego z roku 78. To rzecz z tradycją i pomysłem.
Kanken Classic uszczęśliwi naprawdę każdego! Nada się do szkoły, na wycieczkę w góry, zastąpi też torbę miejską. Szeroka gama kolorystyczna pozwoli dobrać coś dla siebie. Jeśli nie przepadasz za intensywnymi odcieniami, postaw na szarości, beże lub klasyczną czerń.
Młodzież wybiera zazwyczaj mocne kolory, takie jak miodowy lub fioletowy. Świetnym pomysłem jest wyposażenie całej rodziny w ten sam plecak, ale w różne jego modele. Kanken Mini jest odpowiednikiem Kankena Classic, ale jego wymiary są mniejsze. Idealnie sprawdzi się na mniejsze plecy naszych pociech bądź dla nas - na sytuacje, gdy nie musimy zabierać ze sobą np. zeszytów A4.
Kanken Classic wykonany jest w lekkiego materiału Vinylon-F., który zagwarantuje nam swobodę użytkowania. Często zdarza się, że przy zakupie plecaka przez internet wydaje nam się, że jakiś będzie wygodny, a gdy już przychodzi okazuje się, że pusty waży tak dużo, że czujemy się zniechęceni do jego noszenia. Jego waga to około trzysta gramów.
Dodatkowo materiał ten świetnie zastępuje materiały naturalne, a tym samym jest ekologiczny. W kontakcie np. z deszczem tkanina staje się jeszcze bardziej zwarta i nie przepuszcza wilgoci. Między innymi właśnie dlatego warto pomyśleć o zakupie plecaka Kanken na jesień, kiedy nieustannie mamy kapryśną i nieprzewidywalną pogodę. Nie musimy wówczas dodatkowo chronić plecaka za pomocą pokrowca przeciwdeszczowego, to plecak sam chroni swoje wnętrze.
Owszem! Model Kanken No.2 nie zawiedzie nas w nawet najbardziej deszczowy dzień, do tego jego kolory w stylu boho sprawdzą się przy jesiennych i wiosennych stylizacjach. Plecak ten wyróżniają skórzane wstawki oraz uchwyty a do tego większa przegroda główna o pojemności szesnastu litrów. Jeśli wakacje kojarzą Ci się ze zdobywaniem gór, z całodziennymi spacerami i preferujesz raczej jesień niż upalne lato, ten oto Kanken będzie niezawodny.
Jeśli wyruszasz na wędrówki weekendowe i nie zamierzasz nosić zbyt dużego ciężaru na plecach, ale pragniesz, by wnętrze torby było bezpieczne - model Kanken No.2 występuje także w wersji Kanken Mini.
Kanken Fjallraven to marka, która potrafi zaskoczyć! W ich ofercie znajdziemy świetne rozwiązania, jak np. serię Re-Kanken. To dwie pierwsze powyższe propozycje. Plecaki te wykonane są z poliestru z recyklingu plastikowych butelek. Ostatni zaś np. to plecak z serii Save The Arctic Fox Kanken - przy jego zakupie aż dziesięć euro zostanie przekazane na ratowanie lisa arktycznego. Jeśli jesteś eko, koniecznie się nad nim zastanów!
Tutaj niestety kończą się przyjemne wiadomości. W porównaniu z innymi plecakami te z liskiem są dość drogie. Oczywiście płacimy za solidne wykonanie i niebanalny wygląd. Za najtańsze trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Najdroższe modele kosztują nawet 600 złotych. Najlepsze oferty znajdziecie oczywiście w Ceneo.pl.
Autor: Redakcja Krainy Stylu