Data publikacji:

Wielki powrót klamry do włosów. Najmodniejsze fryzury

Klamerka do włosów to ozdoba, która budzi wiele kontrowersji. Powraca co jakiś czas nie tylko do miejskiej mody ulicznej, ale także do trendów eleganckich. Klamry, zwane szczękami, miały już nasze babki i ciotki – zajrzyj do rodzinnej szkatułki, poszperaj na strychu lub w piwnicy, a na pewno znajdziesz ciekawe modele klamerek w stylu vintage. Jak nosić je dziś? Sprawdzamy!
klamra do włosów
Plastikowa ozdoba, którą spina się włosy, jest bardzo praktyczna. Gwarantuje zrobienie szybkiej i łatwej fryzury, która będzie dodatkowo wyjątkowo stylowa. Jest tak dlatego, że klamerki stały się bardzo modne. Noszą je gwiazdy Instagrama, celebrytki oraz zwykłe dziewczyny – te małe, nastolatki i dorosłe kobiety.

Klamra do włosów – fryzury, które wracają co kilka sezonów

Klamry chętnie używa się w salonach fryzjerskich – można nią przypiąć włosy z jednej strony, podczas ścinania ich z drugiej tak, by pasma nie przeszkadzały w pracy. Ale klamra do włosów była też nieodzownym elementem zdobiącym każdej kobiety w latach 90. Miały ją w domu dziewczynki, nastolatki, ich mamy i babcie. Klamerkę można było kupić dosłownie wszędzie – w sklepach z chemią gospodarczą, na bazarach, w aptekach i domach towarowych – internetowych sklepów wysyłkowych wówczas nie było. Klamra do włosów stała się praktyczną alternatywą dla gumek, frotek i popularnych wówczas materiałowych scrunchie. Gdy nastał rok 2000, klamra odeszła w zapomnienie, stając się symbolem kiczu w dyskotekowym stylu. Ale po kilku latach znowu wróciła – ten cykl powtarza się regularnie co kilka lat. Nic dziwnego – klamra jest wyjątkowo praktyczna i choć może budzić skrajne uczucia i skojarzenia, np. z krabem lub owadem z długimi nogami, to ciągle znajduje fanki. Obecnie kochają ją szczególnie nastolatki, które hołdują kolorowej modzie miejskiej, nawiązującej bardzo do stylu lat 90. Modne są wszystkie klamry – plastikowe i metalowe, małe i duże.

Klamra do włosów – upnij kok, przypnij grzywkę

Klamerka działa jak spinacz do bielizny – spięta nią powierzchnia jest stabilna i mocno podtrzymywana. Dzięki klamrze możesz wyczarować fryzury w bardzo różnym stylu – od klasycznego koka z upiętego pasma, przez mały kucyk na czubku głowy, aż po bardziej ekstrawaganckie boczne upięcia. Klamra szybko i sprawnie da sobie radę właściwie z każdymi włosami – prostymi, kręconymi, cienkimi i grubymi. Istnieje kilka rodzajów klamerek, a najprostszy podział dotyczy wielkości tej ozdoby. Mamy więc klamry masywne, o długości kilkunastu centymetrów i szerokich zębach oraz mocnej sprężynce. Taką klamrą upniesz nawet bardzo grube włosy w duży kok, a przestrzeń między zębami pomieści nawet końcówki – niektórzy wolą je wyjmować z klamerki, by zwisały swobodnie ku dołowi. Klamerki o średniej wielkości i o fantazyjnych kształtach, np. kwiatków, motylków, połówek arbuza czy jabłka, mają mniejszą przestrzeń między obiema częściami, dlatego używaj ich do spinania pasm o mniejszej grubości. Miniklamerki przydadzą się, gdy np. robisz kucyk, ale krótsze pasma nie trzymają się w gumce – możesz nimi spiąć grzywkę lub spadające pasma.

Klamra do włosów – dekoracyjna czy praktyczna?

W 2019 roku klamra pełniła funkcję głównie dekoracyjną, gdy znowu powróciła do naszych codziennych stylizacji. W tym sezonie jest zupełnie inaczej – klamra ma podtrzymywać fryzurę – koki, koczki, pasemka lub bardziej wyrafinowane kucyki są właśnie przez klamrę odpowiednio zamocowane. Dobrze wykonana, spora klamerka ze sprawnym mechanizmem trzymającym świetnie poradzi sobie nawet z grubym pasmem włosów zwiniętych w kok.

Klamerka do włosów w rozmiarze XXS

Bardzo ciekawym trendem są maleńkie klamerki. Są bardzo dziewczęce, odmładzają i dodają uroku. Możesz nimi upiąć nietuzinkową fryzurę – dobierz np. kilkanaście pasemek, pozwijaj je w małe koczki i zepnij klamerkami. Możesz też pospinać pasma na czubku głowy, tworząc kilka widocznych przedziałków. Ale drobnymi spineczkami można też ozdobić grubsze lub cieńsze warkoczyki – wówczas klamerki będą miały funkcję wyłącznie dekoracyjną.

Klamra do włosów – fryzury na każdą okazję

Klamrą średniej wielkości możesz zrobić ciekawą i bardzo łatwą fryzurę w stylu boho. Zbierz grzywkę i pasma na czubku głowy w kucyk i zepnij z tyłu. By fryzura ta dobrze wyglądała, włosy powinny być lekko w nieładzie, pofalowane, a nawet zmierzwione.
Dużą klamrą możesz spiąć włosy w kok – zbierz je z obu stron i złap, jak do kucyka robionego gumką, zakręć pasma wokół siebie i ułóż prostopadle do ziemi, a następnie zepnij klamerką tak, by skręcone włosy znalazły się wewnątrz klamry.
Miniklamerki przydadzą się np. do podpięcia spadającej grzywki. Możesz nimi też stworzyć ciekawą fryzurę np. na wesele – podnieś włosy z jednej strony za uchem i powpinaj drobne, lśniące klamerki tak, by włosy odsłaniały ucho, resztę pasm przerzuć na bok.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.