Data modyfikacji:

Koenzym Q10. Jaki wybrać i jak długo stosować?

W pewnym momencie produkcja niektórych związków występujących naturalnie w organizmie znacząco spada. Zaliczamy do nich między innymi koenzym Q10, który znalazł swoje zastosowanie w profilaktyce i wsparciu leczenia niektórych chorób oraz w kosmetyce. Bierzemy cenny związek pod lupę i sprawdzamy, czym jest i jakie właściwości ma koenzym Q10 oraz podpowiadamy, jaki wybrać i jak długo go stosować.

koenzym q10 jaki wybrać

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10, czyli ubichinon, to substancja naturalnie występująca w organizmie. Wraz z wiekiem jego produkcja ulega stopniowemu zmniejszeniu – jest to całkowicie normalne. Spadek poziomu jest dostrzegalny już po skończeniu 30 lat, dlatego to właśnie wtedy warto pomyśleć o suplementacji koenzymu Q10 i stosowaniu kosmetyków, które go zawierają.

Dlaczego koenzym Q10 jest tak ważny? Ponieważ jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek w ludzkim organizmie. Związek ma ogromny wpływ na pracę jelit i układu odpornościowego, kondycję skóry, a także kości i zęby. Najwięcej substancji znajdziesz w mitochondriach. Co ciekawe, to właśnie koenzym Q10 jest potrzebny do wytwarzania nośnika energii komórek, czyli ATP.

Działanie i właściwości koenzymu Q10

Czas sprawdzić działanie koenzymu Q10. Związek pomaga w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, dlatego jego suplementację powinny rozważyć osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Substancja może także poprawiać pracę serca oraz normować poziom cukru we krwi. Nic więc dziwnego, że koenzym Q10 jest polecany również cukrzykom, u których prawidłowa przemiana węglowodanów jest tak ważna.

Do właściwości koenzymu Q10 można zaliczyć przede wszystkim te antyoksydacyjne. Co to oznacza? Związek chroni twoje ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą wpływać na przyspieszenie procesów starzenia oraz powodować poważne choroby. Substancja ma również właściwości antynowotworowe i regeneracyjne.

Koenzym Q10 w kosmetyce

Koenzym Q10 nie bez powodu jest uznawany za eliksir młodości. To właśnie on odpowiada między innymi za zachowanie jędrności i prawidłowej tekstury skóry oraz pomaga w zmniejszaniu objawów jej starzenia. Oznacza to, że jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców w walce ze zmarszczkami mimicznymi. W czym tkwi jego sekret?

W kosmetyce wykorzystano antyoksydacyjne właściwości koenzymu Q10. Związek skutecznie chroni cerę przed zanieczyszczeniami czy toksynami, które w efekcie narażają ją na niekorzystne działanie wolnych rodników. Stosowanie formuł z cenną substancją chroni przed nimi skórę, a tym samym spowalnia procesy jej starzenia się.

Na tym jednak właściwości koenzymu Q10 się nie kończą. Jak jeszcze działa związek? Jak się okazuje – może być on pomocny w leczeniu łuszczycy i bielactwa. Ze względu na naturalne wspomaganie regeneracji skóry, bez obaw można stosować go również w przypadku ran i stanów zapalnych.

Koenzym Q10 – jak długo stosować?

Wiesz już praktycznie wszystko, co warto wiedzieć o tak cennym związku, jak koenzym Q10. Jak długo go stosować? Wszystko zależy do tego, jakie są twoje potrzeby. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. O długości przyjmowania suplementów diety z ubichinonem powinien każdorazowo decydować lekarz. Podobnie jest w przypadku dobrania odpowiedniej dawki.

Jeśli chodzi o kosmetyki z koenzymem Q10, to możesz stosować je bez ograniczeń. Najlepiej, aby przynajmniej jedna formuła, którą masz w swojej kosmetyczce, zawierała ten cenny składnik. Przed zakupem upewnij się jednak, że znajduje się on wysoko w składzie, czyli gdzieś na początku. Produkty z koenzymem Q10 na końcu listy nie przyniosą oczekiwanego efektu.


Czy koenzym Q10 ma jakieś przeciwwskazania?

Jeśli chcesz zafundować sobie koenzym Q10 w formie kosmetyku, czyli przykładowo krem oparty przede wszystkim na tym składniku, to nie masz się o co martwić. Inaczej jest w przypadku suplementacji. Ze względu na możliwość obniżania ciśnienia, warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów z koenzymem Q10. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z niedociśnieniem.

Koenzym Q10 – jaki wybrać? Ten naturalny!

Zastanawiasz się, jaki koenzym Q10 wybrać? Jeśli zależy ci na poprawie zdrowia, to zdecydowanie warto postawić na jego naturalne źródła. Zaliczamy do nich przede wszystkim podroby, czyli na przykład wątróbkę, oraz tłuste ryby, czyli łososia, makrelę czy sardynki. Od teraz te produkty spożywcze powinny znaleźć się w twojej codziennej diecie.

Równie świetnym wyborem będą ziarna zbóż, oleje roślinne i otręby. Koenzym Q10 znajdziesz także w niektórych warzywach i owocach. Najwięcej substancji zawierają: szpinak, brokuły, śliwki i rabarbar. Pamiętaj jednak, że obróbka cieplna ma ogromny wpływ na zawartość cennego składnika w produktach spożywczych. Właśnie dlatego warto ograniczyć ją do minimum i zamiast smażenia, dodawać oleje do sałatek, a warzywa jeść na surowo.

Suplementacja koenzymu Q10. Jakie preparaty wybrać?

Po konsultacji z lekarzem chcesz rozpocząć suplementację koenzymu Q10 i nie wiesz, jaki preparat wybrać? Przede wszystkim kieruj się instrukcjami specjalisty co do dawki produktu i częstotliwości jego przyjmowania. Porozmawiaj z nim również o przyswajalności związku zawartego w kapsułkach, tabletkach czy płynie.

Dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po preparaty z koenzymem Q10 pochodzące z oferty znanych producentów. Wybierając różnorodne preparaty, należy kierować się nie ceną, a jakością. Dzięki temu masz pewność, że suplementacja będzie bezpieczna dla twojego zdrowia i przyniesie oczekiwane efekty.

Zdjęcie: Envato Elements

Autorka: Katarzyna Wendzonka

Koenzym Q10 - najczęściej zadawane pytania

W jakich kosmetykach znajdziemy koenzym Q10?
Koenzym Q10 jest składnikiem, który jest często dodawany do kosmetyków, takich jak kremy do twarzy, balsamy do ciała i produkty do pielęgnacji włosów. Jest on uważany za składnik o działaniu przeciwstarzeniowym i antyoksydacyjnym.

Jakie są korzyści związane z używaniem kosmetyków z koenzymem Q10?
Korzyści związane z używaniem kosmetyków z koenzymem Q10 to m.in: poprawa elastyczności i jędrności skóry, zwiększenie produkcji kolagenu, ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, poprawa wyglądu zmarszczek i linii mimicznych, poprawa kolorytu skóry, poprawa ogólnego stanu skóry.

Jak długo trwa efekt stosowania kosmetyków z koenzymem Q10?
Efekt stosowania kosmetyków z koenzymem Q10 może być różny dla różnych osób, ale zwykle jest widoczny po kilku tygodniach regularnego stosowania.