Data modyfikacji:

Kolczyk w wardze: jak pielęgnować?

Chcesz mieć kolczyk w wardze? To oryginalna ozdoba ust, ale wymaga odwagi i wyrzeczeń. Co trzeba wiedzieć, zanim się zdecydujesz na przekłucie? Jak pielęgnować kolczyk w wardze? Sprawdzamy.

Kolczyk w wardze
Kolczyk w wardze to coraz bardziej popularna ozdoba ust. Jego posiadanie świadczy o odwadze – wykonanie piercingu w tym miejscu może być bolesne i niebezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia nerwu, a rana może się długo goić. Wiele gwiazd i influencerów nosi labret, czyli kolczyk w dolnej wardze. Jego fanką jest np. makijażystka Red Lipstick Monster. 
Skąd moda na kolczyki w wardze? Trend ten wraca na fali popularności lat 90. w modzie, a także w nawiązaniu do wpływów punkowych. Kolczyki w wardze noszą modelki i modele Vivienne Westwood i Vetements. Piercing ust wygląda dość odważnie i stylowo. Uprzedzamy – przekłuwanie boli, warga może goić się od kilku tygodni do nawet 4 miesięcy, a noszenie kolczyków wymaga szczególnej higieny i dbałości o usta. 

Dlaczego wykonanie kolczyka w wardze boli?

Ponieważ usta są mocno unerwione. Można jednak zrobić przekłucie w znieczuleniu miejscowym. 

Gdzie najlepiej wykonać kolczyk w wardze? Na pewno nie wolno poddawać się zabiegowi w pierwszym lepszym miejscu, którego nie znasz. Powinien to być renomowany salon, najlepiej polecony przez osoby, które korzystały z jego usług. Profesjonalny pracownik powinien zadbać o twoje bezpieczeństwo – dać wszelkie zalecenia i instrukcje, w jaki sposób dbać o ranę, a czego bezwzględnie unikać. 

Jak dbać o kolczyk w wardze?

Po wykonaniu piercingu podstawą będzie właściwa higiena jamy ustnej. O świeżą ranę trzeba dbać szczególnie – przemyć ją płynem do dezynfekcji, np. Octaniseptem, lub solą fizjologiczną. Należy też przemyć usta przed przekłuciem. Nie wolno jednak przemywać spirytusem i wodą utlenioną – organizm sam musi rozpocząć proces gojenia, a spirytus osłabi tę możliwość i wysuszy ranę. Nie wolno zaklejać przekłucia, bo to odetnie tlen, który pomaga goić się ranie. Trzeba też płukać usta i  koniecznie myć zęby po każdym posiłku, zaś rankę płukać solą fizjologiczną. W pierwszych tygodniach gojenia powinniśmy także unikać używek – papierosy, alkohol, bardzo ostre i gorące potrawy będą podrażniały ranę. 

Jaki kolczyk w wardze wybierasz? 

Istnieje kilka popularnych modeli, a wśród nich szczególnie często wybierane są: 
  • madonna – to kolczyk zdobiący górną wargę z boku,
  • medusa – ten kolczyk nosi się na środku górnej wargi,
  • angel bites – są to dwa kolczyki, którymi zdobi się oba boki górnej wargi,
  • snake bites – te kolczyki zdobią równomiernie boki dolnej wargi,
  • devil bites – to z kolei kolczyki, które wkładamy i w górną, i w dolną wargę, ale po tej samej stronie ust,
  • spider bites – to po prostu dwa kolczyki umieszczone obok siebie.

Powikłania po piercingu 

Nawet jeśli twój kolczyk został wykonany w renomowanym salonie, w miejscu przekłucia mogą pojawić się powikłania. Częściej zdarzają się one, gdy zabieg został źle wykonany. Dlatego nie oddawaj się w ręce niedoświadczonej osoby, ani nie przekłuwaj ust samodzielnie!

Najczęstsze problemy to krwotoki, które mają miejsce, jeśli przebite zostało duże naczynie krwionośne, infekcje, a nawet paraliż twarzy lub naruszenie nerwu twarzy. Jeżeli przekłucie zostało wykonane prawidłowo i bez zastrzeżeń, to i tak można spodziewać się różnego rodzaju nieprawidłowości w gojeniu, np. przesunięcia się kolczyka w inne miejsce, niż planowano, nieestetyczne blizny i zrosty, a nawet uszkodzenie zębów. Ta ostatnia przypadłość zdarza się dość często, ponieważ metalowe kolczyki często bywają przygryzane lub zęby mogą o nie uderzać podczas jedzenia, a ciągły i długotrwały kontakt zęba z metalem powoduje osłabienie szkliwa, co wpływa na gorszą kondycję zęba. 

A może sztuczny kolczyk w wardze?

Po zapoznaniu się z możliwymi powikłaniami dochodzisz do wniosku, że kolczyk w wardze to może nie jest pomysł dla ciebie? Może więc wypróbujesz sztuczny piercing. Fake lip piercing to moda, której ulegają niektóre gwiazdy, np. Lady Gaga. Możesz też kolczyk... domalować, np. złotym cieniem w kremie lub srebrną kredką do powiek. 

Autorka: Agnieszka Jastrzębska