Data publikacji:

Koniakowy kolor włosów: jak dobrać? Komu pasuje? Poradnik

Wraz z przyjściem wiosny każdy chce wprowadzić na nowo kolory do swojego życia. Szukamy w swojej szafie żywych odcieni, które będą niezwykle modne w tym sezonie. Łączy się to z chęcią odświeżenia fryzury bądź podjęcia bardziej odważnych kroków, czyli pofarbowania włosów na nowy kolor. W tym sezonie modny stał się koniakowy kolor, który jest połączeniem blondu z brązem. Te kolory tworzą oryginalny odcień, który wygląda naturalnie, a mimo to spektakularnie. Jednak jak dobrać taki odcień? I co ważniejsze – czy każdemu pasuje koniakowy kolor włosów? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
koniakowy kolor włosów

Jak dobrać kolor włosów do typu urody?

Fryzura jest jedną z ważniejszych rzeczy w naszym wyglądzie, dlatego trzeba o nią dbać i pielęgnować, gdyż stanowi naszą „wizytówkę”. Jeśli decydujemy się na farbowanie, należałoby dobrać odpowiedni odcień do typu urody, ponieważ może to radykalnie zmienić nasz wygląd na lepsze lub na gorsze. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór koloru, który będzie do nas pasował i sprawiał, że będziemy wyglądać promieniście.

Dobór koloru włosów do karnacji

Najlepszym odcieniem włosów pasującym do naszej karnacji jest oczywiście ten, z którym przyszliśmy na świat. Więc czy to oznacza, że nie powinno się farbować włosów? Oczywiście, że nie. Dobór odpowiedniego koloru sprawi, że spełnimy swoje marzenia o nowej fryzurze, a jednocześnie może się okazać, że będziemy wyglądać lepiej niż w tym naturalnym kolorze. Odpowiednio dobrany kolor włosów może pozytywnie wpłynąć na nasz wygląd, sprawiając, że nasza skóra będzie wyglądała zdrowo oraz świetliście. Z kolei zły dobór koloru przytłoczy twarz i będzie wyglądał niekorzystnie. Dlatego zanim zacznie się farbowanie włosów, należałby określić swój typ urody.
Najpierw należy zacząć od określenia, czy nasza karnacja jest ciepła, czy zimna. Jest kilka sposobów, które będą przydatne w ocenie. Są nimi:
 • Reakcja skóry na promienie słoneczne. Osoby, które opalają się na czerwono, na tak zwanego raka, mają zazwyczaj chłodniejsze odcienie karnacji. Z kolei osoby opalające się na brąz mają ciepłe tony.
 • Wygląd skóry przy folii aluminiowej. Brzmi dziwnie? Jednak jest jedną z łatwiejszych metod oceny karnacji. Polega na przyłożeniu srebrnej powierzchni do twarzy (najlepiej sprawdzi się folia aluminiowa) i popatrzeniu w lustro. Jeśli skóra będzie wyglądała świetliście, zdrowo, to oznacza, że ma zimne tony. A jeżeli chcemy sprawdzić, czy mamy ciepłą karnację, wtedy przykładamy do twarzy złotą folię. Jeśli nasza skóra ma ciepłe tony, to przy złotym kolorze powinna wyglądać promieniście.
 • Kolor żył na nadgarstku. Jeśli mają zielonkawe odcienie, to znaczy, że nasza skóra ma cieplejszy odcień. A z kolei, gdy żyły są w odcieniu niebieskim, fioletowym – nasza karnacja jest chłodna.
 • Dobór koloru włosów do oczu

  Wybierając kolor włosów, warto dostosować go również do koloru oczu. Odpowiedni kolor włosów podkreśli nasze spojrzenie, nadając wyrazistość. Dlatego ważne jest, aby cała kolorystyka ze sobą współgrała.
 • Oczy niebieskie – do tego koloru oczu będzie pasowało większość odcieni. Zarówno blond, brąz, jak i czerń będą współgrały z niebieską tęczówką. Jednak odcieni niebieskiego jest wiele i każdy z nich pasuje w większej mierze do innego koloru włosów. Na przykład błękitny kolor oczu będzie współgrał z jasnymi włosami, a granatowe oczy będą pasowały bardziej do brązów lub czerni.
 • Oczy zielone – w tym przypadku sprawdzą się różne odcienie brązów oraz rudości.
 • Oczy brązowe/piwne – do takiej tęczówki najlepiej dobierać ciemny blond lub brązy. Często brązowe oczy są łączone z czarnymi włosami, jednak jest to zbyt ciemne połączenie, które może przytłoczyć świetlistość cery.
 • Komu pasuje koniakowy kolor włosów?

  Koniakowy kolor włosów jest na topie w ostatnich sezonach. Co to jest za kolor? Jak go uzyskać? Zatem jest to subtelny kolor, który łączy w sobie blond z nutą brązu. Dlatego nazywa się go zamiennie koniakowym blondem lub brązem. Najlepiej taką koloryzację wykonać u fryzjera, który odpowiednio połączy farby, aby wyszedł nasz wymarzony odcień. Obecnie na rynku pojawiły się gotowe farby o koniakowym kolorze, co jest dużym ułatwieniem w koloryzacji.
  Kolor włosów taki jak koniakowy jest uznawany za ponadczasowy, który przez wiele przyszłych sezonów nie wyjdzie z mody. Poprzez swój naturalny wygląd przyciąga wiele klientek, które potrzebują zmiany w swoim wyglądzie, odświeżenia koloru, jednak nie chcą zbyt drastycznej przemiany. I tu właśnie idealnie sprawdzi się ten odcień. Dużym plusem konikowego koloru jest to, że pasuje większości z nas. Sprawdzi się przy jasnych karnacjach, jak i przy tych ciemniejszych, np. przy oliwkowej karnacji. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów, a na dodatek przez swój naturalny odcień nie będzie w dużej mierze uwydatniał odrostu. Jest to sporym ułatwieniem dla zabieganych osób, które nie mają czasu co miesiąc chodzić do fryzjera na odnowienie koloryzacji, oraz odciążenie dla naszego portfela.

  Pielęgnacja włosów po farbowaniu

  Zazwyczaj po farbowaniu włosy są zniszczone, więc należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Należy stosować odżywki, oleje, maski do włosów, które będą spełniały funkcje odżywcze. Najlepiej zaczerpnąć wiedzy u fryzjera dokonującego koloryzacji, gdyż zleci on kosmetyki dobrane do naszego typu włosów. Aby utrzymać nowy kolor włosów jak najdłużej, w tym przypadku koniakowy kolor, warto zakupić kosmetyki, które w składzie mają ciepły pigment, co pozwoli zachować ciepłą tonację włosów.
  Zdjęcie: ckstockphoto/Envato Elements
  Autor: Dominika Mańka