Data modyfikacji:

Konturowanie twarzy. Jak zrobić to poprawnie?

Konturowanie twarzy już jakiś czas temu swoją popularnością zawojowało cały świat. Mimo tego nie każda z nas potrafi wykonywać je dobrze. Poznaj tajniki, dzięki którym konturowanie twarzy stanie się dla ciebie banalnie proste i wykonasz je w kilka minut!

Konturowanie twarzy – historia popularnego trendu

Nie każda z nas wie, że modne dziś konturowanie twarzy było niegdyś domeną... Draq Queens. Współcześnie ten trend wylansowała Kim Kardashian. Jej zdjęcia z idealnie, proporcjonalną twarzą lajkują miliony dziewczyn na Instagramie. Nic dziwnego, bo gwiazda w dziedzinie konturowania osiągnęła poziom mistrzowski. Ty także chcesz wykonturować swoją twarz, jednak zupełnie nie wiesz od czego zacząć? Nasz rada: najpierw określ kształt swojej twarzy.

Jak określić kształt twarzy? Podstawy jej konturowania

Określenie kształtu twarzy jest niezbędne, aby dobrze wykonać jej konturowanie. Co prawda niektóre z kroków konturowania - jak rozjaśnienie pod oczami, czy przy łuku brwiowym - wykona każda z nas, jednak aplikacja bronzera nie jest już taka prosta. Podążaj za naszymi zasadami i dowiedz się, jaki jest twój kształt twarzy:

  1. Zwiąż włosy w kucyk i zrób sobie selfie. Nie rób jednak dziubków czy uśmiechu. Ma to być typowo poważne zdjęcie przodem, abyś później mogła na nie popatrzeć z dystansu i określić własne proporcje.
  2. Teraz na komputerze lub po wydrukowaniu zrobionego zdjęcia narysuj dwie linie: jedna, pionowa, będzie biegła od środka czoła do końca brody, a drugą, poziomą, przeciągnij przez środek nosa.
  3. Sprawdź czy twoja szczęka ma spiczasty, zaokrąglony lub kwadratowy kształt.
Przeczytaj również: Jak malować brwi?

Konturowanie podłużnej twarzy

Masz twarz podłużną jeśli pionowa linia na twoim rysunku jest znacznie dłuższa niż pozioma. Przykładem gwiazdy z poziomą twarzą jest Liv Tyler.


Jeśli masz właśnie taki kształt twarzy, to podczas jej konturowania nałóż bronzer na linii czoła i styku włosów. KONIECZNIE wykonuj koliste ruchy pędzlem! Twarzy podłużnej przyda się także podkreślenie kości policzkowych. W tym miejscu również nakładaj kosmetyk kolistymi ruchami. Masz bronzer w kremie i zawsze rysowałaś nim kreskę pod kością policzkową? W ten sposób nadawałaś swojej twarzy jeszcze bardziej spiczastego kształtu, więc lepiej zrezygnuj z takiej formy. Rada dla pań z podłużną twarzą: dla Ciebie najlepsze będą bronzery w formie pudru. Dzięki takiej formie kosmetyku łatwiej będzie Ci wykonać pędzlem koliste ruchy.

Konturowanie twarzy kwadratowej

Twarz kwadratowa przeważnie ma długość twarzy równą lub mniejszą od jej szerokości. Czasem jednak zdarzy się, że mimo twojej kwadratowej twarzy pionowa linia na wykonanym rysunku będzie dłuższa. Wtedy zwróć uwagę na żuchwę. Wyraźnie zarysowaną i szeroką, dolną szczękę najczęściej mają panie właśnie z tym typem twarzy. Przykładem takiego kształtu twarzy jest Diane Kruger.

Twarz okrągła – gdzie nałożyć bronzer?

Kolejny kształt to twarz okrągła. Taki typ bardzo łatwo poznać, ponieważ posiadające ją szczupłe dziewczyny, np. Selena Gomez, wydają się być „pucołowate”.


Parametry określające okrągłą twarz, to szerokość większa niż jej długość i zaokrąglona linia żuchwy. Twarz okrągłą należy wydłużyć i wyszczuplić. Zacznij od narysowania bronzerem litery E. Pociągnij ją od linii włosów do skroni, a jej drugi brzuszek narysuj na policzkach przy mocnym skosie w dół. Nasz opis zbyt wiele ci nie mówi? Popatrz na poniższe zdjęcie:

Ze względu na to, że konturowanie twojej twarzy potrzebuje dużej precyzji, wybierz bronzery w sztyfcie lub kredce.

Przeczytaj także: Urodowe trendy w 2019 roku

Konturowanie twarzy w kształcie serca

Teraz pora na buzię o kształcie serca. To jedyny kształt twarzy, w którym nasze linie za wiele nie powiedzą. Jak więc rozpoznać czy jesteś sercem? Popatrz na podbródek. W takim typie będzie on spiczasty. Podpowie ci także twoje czoło, które w porównaniu z brodą jest dość szerokie. Przykładem twarzy o kształcie serca jest Scarlett Johansson. Jak wykonturować taki kształt? Obejrzyj poniższy filmik, który doskonale wyczerpuje tę tematykę.

Konturowanie twarzy krok po krokuKonturowanie owalnej twarzy

Panie o owalnej twarzy będą mogły swoje zdjęcie otoczyć ładnym, owalnym kółkiem. Jeśli masz ten typ twarzy, to jej długość będzie większa niż szerokość, a linia brody łagodna. Przykładem owalnej twarzy jest Katy Perry.


Aby wykonturować taki kształt buzi bronzer nałóż pod kością policzkową, zaczynając od ucha i idąc w kierunku kącika ust. Teraz nałóż nad kość policzkową odrobinę różu, a rozświetlacza użyj do rozjaśnienia czoła, brody i nosa.

Konturowanie twarzy – na jaki pędzel się zdecydować?

Pędzle do konturowania najczęściej są ścięte pod kątem lub kuliste. Pierwszy model precyzyjnie nałoży bronzer np. na kości policzkowe, a pędzel kulisty świetnie rozetrze linie kosmetyków, dlatego lepiej sięgnąć po niego na koniec makijażu. Używasz kosmetyków o kremowej konsystencji? Postaw na ściętą gąbeczkę do makijażu.

Konturowanie twarzy wydaje się trudne? W końcu, aby dobrze je wykonać warto poznać kształt swojej twarzy, wiedzieć, gdzie nałożyć kosmetyk oraz jaki pędzel wybrać. Spokojnie! Praktyka czyni mistrza. Jestem pewna, że po wielu próbach codzienne konturowanie będzie dla ciebie równie proste jak pociągnięcie tuszem rzęs.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.